שכונת Holešovice בפראג נבחרה לאחת השכונות הצעירות והמגניבות ביותר באירופה 

afub, vukuachmv

אם תשאלו פראגאים מהי השכונה הטובה למגורים בפראג מן הסתם תקבלו מגוון של תשובות אך אתר טיולים מוזלים ושני בלוגי תיירות מובילים שערכו סקר בנושא הגיעו למסקנה ברורה שאף פורסמה באינדיפנדנט הבריטי.

דירוג השכונות נעשה לפי מערכת דירוג מורכבת וייחודית שבדקה 3 פרמטרים: תרבות, יצירתיות וערך מוסף. כמו כן, ניתן ציון חיובי ששיקלל את מספר בתי הקפה, גלריות האמנות וחנויות הווינט'ג יחסית למספר התושבים. הציון ירד אם השכונה כללה רשתות שיווק גלובליות כמו סטארבקס.

הם קבעו ששכונת הולושוביצה בפראג נמצאת במקום ה-15 מתוך 23 שכונות אירופאיות במדד המגניבות. במקום הראשון אגב נמצאת שכונת Kreuzberg בבירת גרמניה ברלין. עקב כך, אתר הפייסבוק של עיריית פראג, החל לקדם את הדירוג של השכונה עם האימוג'י "מרגיש מאושר" ובפוסט שנכתב שם נטען ש"השכונה משתנה לנגד עינינו". העירייה חתמה את הפוסט עם ההאשטאג Holesovicedistrict#.

הדירוג מציין שבשכונה יש שפע של ברים מודרנים ומסעדות שמגישות אוכל אירופאי מעודכן. עם זאת, יש בשכונה מגרעות כמו חוסר במרכז אמיתי והעובדה שהיא מחולקת ע"י מסילות רכבת ואוטוסטרדות. בשכונה יש גם אזורי תעשייה לא מנוצלים והיא נחשבת לכזו שאין בה חיי לילה. עם זאת, בשכונה יש מספר גלריות לאמנות כמו Veletržní palác שהיא חלק מהגלריה הלאומית. גם מרכז התצוגות הפרטי DOX Centre for Contemporary Art נמצא בשכונה זו.

דירוג השכונה מסתמך כנראה על ההסבה של חלק מאזורי התעשייה בשכונה לאזורי מגורים יוקרתיים. הסבה זו יוצרת הבדל בין התושבים המקוריים של השכונה לבין תושביה החדשים. עם זאת, יש הרואים בשכונה כבר כיום מקום היפסטרי: "אני אוהבת את השכונה" אומרת אחת מדיירות המקום, "זו שכונה מגניבה עם הרבה תרבות ומסעדות, ברים טרנדיים ובתי קפה רבים. השכונה מוקפת ע"י הפארקים Stromovka ולטנה ושומרת על אוירה קהילתית – מה אפשר לבקש יותר?"

לתושב פראג מאז שנות ה-90 המוקדמות יש דעה אחרת: "שכונה נחמדה? אחת מ-23 השכונות המגניבות באירופה? במקרה הטוב זו אחת מ-23 השכונות המגניבות של פראג". תייר אמריקאי שמגיע תכופות לפראג דווקא מבחין בשינוי החיובי: "השכונה הזו השתפרה דרמטית במובנים רבים. עדיין יש בה ליקויים אבל אני מופתע מהשנוי שהיא עברה ב-5 השנים האחרונות". הוא אומר.

תושב ותיק של השכונה דווקא מעודד את עצם הויכוח : "תמשיכו לדבר ואולי זה יעזור לשמור על השכונה כמו שהיא – זולה, מינורית ואפילו מוזנחת. ככה היא לא תיכבש ע"י ההיפסטרים ותתייקר" הוא אומר ומשווה זאת למלכוד 22. הוא דווקא אינו מתרשם מהשנויים שעברו על השכונה: "עברתי לשכונה הזו מ-Hradčany לפני 9 שנים והשכונה מבחינתי לא השתנתה כלל. דווקא KFC נסגר ובמקומו נפתחה מסעדת בוריטו ומבחינתי אלו הם שני שינויים גדולים."

השכונה אכן השתנתה לאחרונה. ב-2015 בתי המטבחיים הישנים הפכו לגלריות לאמנות וחללים תעשייתיים הוסבו אף הם לגלריות, למשל ב-2016 מפעל בשם Továrna Holešovice החל להציג תערוכות ולהיות מקום עבודה לאמנים. השכונה עתידה עוד להשתנות: יש תכנון לבנות במקום קניון, להקים בניין בחצר הנטושה של תחנת הרכבת (תכנון שביצועו נדחה כבר מספר פעמים), לחבר את הכבישים שמתפצלים עכשיו בגלל הרכבת ובכך לאחד את שני חלקי השכונה, לשפץ את מרכז הירידים המוזנח Výstaviště ואפילו יש כוונה גם להנגיש את גדת הנהר לציבור.

המקום הכי מגניב באירופה? אולי עדיין לא, אבל כדאי לבדוק את הנושא בשנית עוד כמה שנים ובינתיים, אנחנו ממליצים להתחיל להשקיע בה. צרו איתנו קשר ונעזור לכם למצוא בה דירה או בניין להשקעה.