על איסלאם ומוסלמים בצ'כיה בעת האחרונה

נשלח 16 בנוב׳ 2017, 23:02 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 בנוב׳ 2017, 23:04 ]

על איסלאם ומוסלמים בצ'כיה 

ההערכות אומרות שיש 5000-20,000 מוסלמים בצ'כיה (נובמבר 2017). המוסלמים מהווים 0.2% מאוכלוסיית המדינה. אבל לאחרונה פשעי שנאה ואיסלאמופוביה גורמים למוסלמים רבים לעזוב את המדינה.

לאחר הליכה ברחובות היפים של פראג במרחק כמה רחובות בלבד מכיכר ואצלב המפורסמת, עצר ראאד שייח, מוסלמי בן 38 והצביע על חנות מכולת בבעלות מוסלמית שהוא וחבריו קונים בה. אחר כך הוא הצביע על מסעדה מזרח תיכונית שמסתתרת מאחורי מסגד קטן. "זה הריכוז הגדול ביותר של מוסלמים בפראג" אמר מנהל טכנולוגיות המידע בצחוק.

למרות שאין נתונים מדויקים, הקהילה המוסלמית בצ'כיה קטנה ומכילה 5000-20,000 איש שמהווים 0.2% מאוכלוסיית המדינה. רק חלקם גרים בפראג אך האיסלאם הפך להיות נושא מרכזי בפוליטיקה הצ'כית.

למשל, ליזם הצ'כי-יפני Tomio Okamura ולמפלגתו "מפלגת הדמוקרטיה הישירה והחופש" (SPD), המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט הצ'כי, אין שום משנה סדורה מלבד– להוציא את האיסלאם מצ'כיה. סיסמת הבחירות שלהם "לא לאיסלאם ולא לטרור" הצליחה לשכנע רבים, למרות שזו הייתה הפעם הראשונה שהמפלגה השתתפה בבחירות. מכיוון ש"מפלגת האזרחים הלא מרוצים" (ANO) זכתה בבחירות אך לא הצליחה להשיג רוב, ייתכן, נכון לזמן כתיבת הכתבה שמפלגת SPD תהיה חלק מהממשלה. 

המוסלמים עוזבים את צ'כיה בגלל איסלאמופוביה 

המוסלמים בפראג חוששים מכניסת מפלגת SPD לממשלה. "אנחנו צריכים להילחם על מה שאבותינו בנו כאן" אמר Andrej Babis שצפוי להיות ראש הממשלה והוסיף "אם יהיו כאן יותר מוסלמים מאשר בבריסל, זאת תהיה הבעיה שלהם. אני לא רוצה אותם פה והם לא יחליטו עבורנו מי יגור פה".

סוג זה של רטוריקה עוינת יותר ויותר כלפי מהגרים עורר דאגה עמוקה בקרב חברי הקהילה המוסלמית של פראג. "רוב המוסלמים כאן תורמים לקהילה, הם רופאים, מהנדסים, מנהלי טכנולוגיות מידע וכו', אבל יש מפלגות פוליטיות שמנסות לשנות את זכויותינו ולחסל את האיסלאם" אומר Vladimir Sanka, מראשי הקהילה המוסלמית בפראג.

"רבים מחברינו כבר עזבו ואם האיסלאמופוביה היא לא הסיבה הראשונה לכך, היא בהחלט הסיבה השנייה". אומר ראאד שייח. כיום איש דת מוסלמי צ'כי. הוא טוען כי המוסלמים בצ'כיה מוגבלים כבר היום בכמה זכויות יסוד בסיסיות, למשל הזכות להקים בתי ספר, הזכות לערוך חתונות, הזכות לנהל טקסים דתיים במקומות ציבוריים ועוד.

איש לא יכול לאסור חופש דת 

בימים אלו (2017) מתנהל המו"מ להרכבת ממשלה צ'כית חדשה. Okamura כבר אמר שמפלגת ANO התחייבה למספר דברים, כמו למשל לשקול הגבלה על מתן מקלט למוסלמים ולאסור את חוקי הדת האיסלאמיים. לדבריו מפלגתו לא תיכנס לממשלה אם התחייבות זו לא תופיע בהסכם הקואליציוני. עם זאת, Lubomir Kopecek, חוקר פוליטי מאוניברסיטת מסריק בברנו, טוען שהסכם כזה אינו סביר בשלב זה ואינו ניתן לביצוע.

את דבריו מחזק ראש בית המשפט החוקתי הצ'כי, Pavel Rychetsky, שטוען ש"אף אחד לא יכול לאסור על חופש הדת והאמונה". ועדיין, מהלך כזה לא יהיה חסר תקדים באזור כי בשנה שעברה סלובקיה העבירה חוק דומה. לפי חוק זה, נאסר על האיסלאם לקבל מעמד רשמי כדת במדינה. וגרוע מכך, רגשות אנטי-איסלאמיים הפכו לשנאה ולהתקפות ממשיות על מוסלמים בצ'כיה.

בחודש יולי דווח בכלי התקשורת המקומיים ששתי נשים מוסלמיות הותקפו מילולית ופיזית בפראג. אחת מנשים אלו היא אשתו של ראאד שייח ולדבריו "המצב הולך ונעשה קשה יותר". דוגמא לכך היא העובדה שבשנים האחרונות קשה לחגוג בפראג את עיד אל פיטר, חגיגות סוף חודש הרמדאן. הסיבה לכך פשוטה – אולמות גדולים לא רוצים שום קשר עם מוסלמים. "זו לא הייתה בעיה במשך שנים רבות, אבל כיום זה הפך להיות משימה בלתי אפשרית" הוא אומר.

כמו בשכנותיה המזרחיות, פולין והונגריה, גם בצ'כיה היחס כלפי מהגרים הצטמצם החל מ-1995 משתי סיבות – פיגועי הטרור במערב אירופה ומשבר הפליטים בסוריה. למרות מספרם המועט של המוסלמים במדינה, לצ'כיה יש היסטוריה של לאומנות שבאה לידי ביטוי למשל ברדיפה ממושכת של צוענים. היסטוריה זו גרמה למדינה להיות פופוליסטית ולאמץ גישה ימנית קיצונית, למשל הנשיא הצ'כי Zeman טען ש"האינטגרציה המוסלמית בחברה הצ'כית היא בלתי אפשרית".

לפי מחקר של אוניברסיטת הרווארד מ-2017 ושבדק מאות אלפי אירופאים, הצ'כים הציגו גישה גזענית יותר משאר מדינות אירופה. בפראג, פוליטיקאים שונים בראשם הנשיא Milos Zeman נקטו גישות נוקשות כלפי מוסלמים, למשל התנגדו למכסות של האיחוד האירופי וקלטו 12 פליטים בלבד מתוך 2700 שהוקצו להם.

הרטוריקה הצ'כית סללה את הדרך לקבוצות אנטי-איסלמיות כמו Block Against Islam. בשנה שעברה הם התלבשו בלבוש מוסלמי מסורתי וחיקו את החאג' באמצעות צעדה סביב אסלה. באירוע אחר, קבוצה שחיקתה את דעאש פלשה אל כיכר העיר העתיקה ובציעה עריפת ראשים מדומה. 

"אלו קבוצות קטנות, אבל הם רוצים להתגרות ולעורר תגובות" אומר Vladimir Sanka. לעומתו טוען ראאד שייח ש"אין לנו את היכולת לעשות בצ'כיה הרבה, אבל אנחנו עדיין במצב קשה מאוד". לדבריו בכל פינה, בכל טלוויזיה ובכל עיתון ניתן לראות את השנאה כלפי המוסלמים, כך שאפשר להבין בקלות למה המוסלמים בצ'כיה חוששים.


מחירי השכירות הגבוהים ביותר בערי צ'כיה הם בפראג ובפילזן

נשלח 11 בנוב׳ 2017, 12:22 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 12 בנוב׳ 2017, 11:08 ]

מחירי השכירות הגבוהים ביותר בצ'כיה הם בפראג ובפילזן 

לפי סקר של חברת Trigema האזורים עם דמי השכירות הכי גבוהים בצ'כיה הם בפראג. דמי השכירות הזולים ביותר נמצאים באזור Ústí nad Labem ובמחוזות מורביה וסילסיה. ברבעון השני של 2017 דמי השכירות בפראג היו כפולים משכר הדירה במקומות אחרים בצ'כיה. למשל: דירת 2+kk בפראג הושכרה בממוצע ב-14,000 קרונות צ'כיות בחודש, ואילו באזור מורביה וסילסיה דירה באותו גודל הושכרה רק ב-7000 קרונות צ'כיות. אלו הממצאים של הסקר לפי מחוזות בצ'כיה.

 • דרום מורביה - שכר דירה ממוצע של 11,916 קרונות צ'כיות 
 • מרכז בוהמיה - שכר דירה ממוצע של 9,875 קרונות צ'כיות.
 • פילזן - שכר הדירה ממוצע של 9,762 קרונות צ'כיות לחודש 
 • ליברץ - שכר דירה ממוצע של 7,945 קרונות צ'כיות 
 • דרום בוהמיה - שכר דירה ממוצע של 7,805 קרונות צ'כיות 
 • מורביה וסילסיה - שכר דירה ממוצע של 7,355 קרונות צ'כיות 
 • Ústí nad Labem - שכר דירה ממוצע של 7,037 קרונות צ'כיות 

"שוק הדיור והשכירות קשורים זה בזה" אומר מרקל סוראל, מנכ"ל חברת Trigema ומוסיף: "במקומות שנחשבים אטרקטיביים למגורים, המחירים של דירות חדשות וישנות הם גבוהים ושכר הדירה עולה בהתאם". הנתונים של חברת Trigema מוכיחים זאת. ברבעון השני של 2017 שכר הדירה הממוצע של דירות בפראג היה:

 • לדירה בגודל 1+kk דמי השכירות עמדו על 11,294 קרונות צ'כיות 
 • לדירה בגודל 2+kk דמי השכירות עמדו על 14,223 קרונות צ'כיות 
 • לדירה בגודל 3+kk דמי השכירות עמדו על 18,134 קרונות צ'כיות

האזורים היקרים ביותר להשכרה היו במרכז העיר, למשל בפראג 1 שכר הדירה הממוצע הוא 41,611 קרונות צ'כיות ואילו בפראג 2 הם עמדו על 29,579. יש לזכור כמובן שאלו מחירים ממוצעים בלבד. מצד אחד בפראג 9 הושכרה דירת חדר ב-4200 קרונות צ'כיות, אך מצד שני בפראג 2 הושכרה דירה במחיר של 130,000 קרונות צ'כיות.

אם גם אתם חושבים על השקעה בפראג, דברו איתנו, אנחנו מתמחים בעיר ויש לנו מאות לקוחות מרוצים.


מחירי הדירות החדשות בפראג ממשיכים לעלות...

נשלח 11 בנוב׳ 2017, 11:27 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 11 בנוב׳ 2017, 11:30 ]

מחירי הדירות החדשות בפראג ממשיכים לעלות... (2017)

דירה חדשה

המחירים של דירות חדשות בפראג לא צפויים לרדת בשנים הקרובות ונכון לסוף המחצית הראשונה של 2017 המחיר של מ"ר בממוצע עמד על 75,791 קרונות צ'כיות. עלייה של 15% לעומת השנה שעברה לפי נתוני חברות הנדל"ן Trigema, Sanska ו-Central Group. למעשה, בשנתיים האחרונות מחירי הדירות החדשות בפראג גדלו ביותר מ-33% ואיתו שכר הדירה - הוא עלה בששת החודשים הראשונים של 2017 בקצב גדול עוד יותר מאשר מחירי הדירות.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הצ'כית, נבנו בפראג בשנה האחרונה 1342 דירות חדשות, כלומר ירידה של 25% בחצי שנה במלאי של דירות חדשות לרמה של 3600 דירות. הקבלנים בפראג טוענים שהסיבה לכך היא התהליך הארוך שיש נכון להיום לקבלת אישורי בנייה. לטענתם, בדנמרק התהליך כולל 5 שלבים בעוד שבצ'כיה הוא מורכב מ-33 שלבים שונים, מה שגורם לפרויקט בנייה בפראג להימשך בממוצע 8 שנים – מהן שנתיים בנייה בפועל ו-6 שנים של קבלת אישורים.

אבל ההיצע הנמוך אינה הסיבה היחידה לעליות המחירים ויש להוסיף לכך סיבות נוספות: ביקוש רב שנתמך בצמיחה הכלכלית, עלייה בשכר הריאלי וכן האטרקטיביות של העיר שנחשבת לאחד ממוקדי התעסוקה הגדולים באירופה. עם זאת, אנליסטים צופים שהעליות במחירי הנדל"ן יואטו אבל המגמה לא תשתנה. לדבריהם, רק משבר בלתי צפוי בתחום הכלכלי או הפוליטי יכולים לגרום לירידה במחירי הדירות.

רוצים לשמוע הצעות מעניינות על דירות מפרוייקטים חדשים בפראג? 

דברו איתנו כאן


עיריית פראג משיקה שירות מידע חדש לבעלי דירות תיירות

נשלח 25 באוק׳ 2017, 5:53 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 26 באוק׳ 2017, 2:47 ]

עיריית פראג השיקה אתרי מידע חדשים למשכירי ושוכרי דירות לטווח קצר 

החלק התיירותי של פראג בלילה

מועצת העיר פראג השיקה שני אתרי אינטרנט חדשים (shared-accommodation.praha.eu ו-sdileneubytovani.praha.eu) למשקיעים שמשכירים דירות תיירות בפראג באמצעות שירותים מקוונים כגון ,Airbnb Booking, Trivago ,Roomorama ו-VRBO. האתרים מיועדים הן למשכירי הדירות והן לשוכרים והם נכון להיום מספקים מידע באנגלית, צ'כית, גרמנית וצרפתית.

ראש עיריית פראג טוענת שהאתרים טובים לשני הצדדים: "התיירים בפראג יכולים למצוא באתרים אלו המלצות וכללים חשובים, למשל לגבי חוקי ההשכרה, הדרישה לשמור על שקט בשעות הלילה מ-22:00 עד 06:00 ומידע נוסף אחר". "כמו כן, האתרים מספקים לבעלי הדירות מידע חיוני על המיסים שעליהם לשלם, על החובות העסקיות שלהם, על החובה ליידע את משטרת הזרים על אורחים בדירה וכדומה".

עיריית פראג טוענת שרוב משכירי הדירות באמצעות אתרי אינטרנט לא משלמים את הנדרש מהם, כלומר 15 קרונות צ'כיות ליום כל אורח, מה שגורם לאובדן הכנסות של מיליונים לאוצר העירייה. באתרים החדשים מפורט מתי ואיך יש לשלם סכום זה לעירייה וכן מידע נוסף, למשל הצורך ברישיון עסק והצורך ברישום האורחים.

האתרים מזכירים למשכירי הדירות שבסוף כל חודש קלנדרי עליהם לדווח לרובע הרלוונטי נתונים שונים, למשל על מספר ימי השהייה של האורחים שמהם נגזר סכום האגרה הכולל. האתרים מזכירים גם שאי תשלום יכול לגרור קנס. כמו כן, יש לדווח למשטרה תוך 3 ימי עסקים ממועד תחילת הלינה על אירוח של תייר.

היתרונות באתרי המידע החדשים

דרישות אלו ממשכירי הדירות הם לטובתם מסיבה אחת – במקרה של בדיקה הם מכוסים באמצעות הצגת רישום האורחים הנוכחיים שמפרט את נתוניהם האישיים. האתרים טוענים שאי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש ושלכל משכיר האחריות למלא את חובותיו.

נכון להיום נראה שהרבה מבעלי הבתים מסתמכים על העובדה שקשה לפקח על אירוח משותף. חבר מועצת העיר Jan Wolf טוען שני דברים: מצד אחד בעלי דירות רבים אינם מודעים לחובותיהם ומצד שני המידע אינו תמיד נגיש. לטענתו הנגשת המידע היא צעד ראשון להבטחת מילוי החובות של בעלי הדירות.

אתרי האינטרנט מזכירים לבעלי הדירות דבר אחד – גם אם אתם מספקים שירותי אירוח לטווח קצר, אל תשכחו שהדירה נמצאת באזור שבו מתגוררים תושבים מקומיים. הכוונה היא להפנות את תשומת ליבם של המשכירים לכך שלא כל הדירות מתאימות להשכרה, למשל מבחינת בטיחות ותלונות שכנים.

כבר כיום לעיתים יש תלונות של שכנים שבסביבתן יש דירות שמושכרות לטווח קצר, בעיקר בנושא הרעש אבל לא רק: חלק מהתלונות טוענות שהשכרה לטווח קצר משנה את אופי השכונות, מעלה את מחירי השכירות והדירות כך שדיור בר השגה אינו בגדר הסביר.

התוצאות

בערים שונות בעולם הוגבלו האפשרויות של השכרה לטווח קצר, למשל בברלין רק מי שגר בנכס יכול להשכירו ומושתים קנסות גבוהים על העבריינים. בניו יורק ובאמסטרדם מוגבל מספר הימים שניתן להשכיר דירה במשך השנה ובווינה הגדילו לכת: יש רישום חובה של משכירי הדירות לטווח קצר, מה שהגדיל ב-50% את סכום המיסים שנגבו.

ומה בפראג?

אנחנו מאמינים שהסדרה של הנושא מרמזת על כוונתה של העירייה להסדיר את המצב הקיים ולא למנוע אותו ולכן עתידם של דירות התיירות עוד לפניהם. בכל מקרה, חברות ניהול שמתמחות בניהול של דירות תיירות בפראג מודעות לחוקים המקומיים ולרוב מקיימות אותם ולכן קחו המלצה חמה. השתמשו בשירותיה של חברת ניהול מנוסה וותיקה ואל תתפשרו על חברה שהוקמה לא מזמן או על חברה שאינכם סומכים עליה.

אם תצטרכו עזרה ברכישה או ניהול של דירות לתיירות נשמח לסייע לכם או להפנות אתכם. צרו איתנו קשר.


מחירי הבתים בצ'כיה רשמו השנה (2017) את עליית הערך הגבוהה ביותר באיחוד האירופי

נשלח 23 באוק׳ 2017, 4:08 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 23 באוק׳ 2017, 4:33 ]

מחירי הבתים בצ'כיה רשמו השנה את עליית הערך הגבוהה ביותר באיחוד האירופי

גדת הנהר המזרחית של הוולטאבה - פראג

ברבעון השני של שנת 2017 עלו מחירי הדירות בצ'כיה ב -13.3% - הגידול הגבוה ביותר במדינות האיחוד האירופי שבהן עלו המחירים ב3.8% (בגוש האירו) וב-4.4% (במדינות האיחוד האירופי).

הנתונים פורסמו ביום רביעי על ידי יורוסטאט ובמקום השני נמצאת אירלנד (עלייה של 10.6%) וליטא (עלייה של 10.2%). דובר החברה ציין שהתחזקות הצמיחה במחירי הדירות בצ'כיה קשורה למדיניות של הבנק המרכזי הצ'כי ולהיצע נמוך בשוק הדירות בצ'כיה.

מספר הדירות שנמכרו בצ'כיה שנת 2015 עלה על הביקוש לפני המשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008, כך על פי מומחים צ'כיים מקומיים בתחום הנדל"ן ומאז סוף 2012, קצב המכירות עלה באופן משמעותי.

לפניכם הרשימה המלאה של העליות במחירי הנדל"ן במדינות האיחוד האירופי:

 • צ'כיה - 13.3% 
 • אירלנד - 10.6% 
 • ליטא - 10.2% 
 • לטביה - 9.6% 
 • בולגריה - 8.6% 
 • שבדיה - 8.6% 
 • סלובניה - 8.3% 
 • פורטוגל - 8.0% 
 • הונגריה - 7.7% 
 • הולנד - 7.3% 
 • רומניה - 7.2% 
 • סלובקיה - 6.6% 
 • לוקסמבורג - 6.2% 
 • דנמרק - 5.8% 
 • ספרד - 5.6% 
 • מלטה - 5.5% 
 • בריטניה - 5.0% 
 • אוסטריה - 4.9% 
 • אסטוניה - 4.8% 
 • פולין - 4.6% 
 • קרואטיה - 4.3% 
 • גרמניה - 3.7% 
 • קפריסין - 3.6% 
 • בלגיה - 3.5% 
 • צרפת - 3.5% 
 • פינלנד - 1.5% 
 • איטליה - 0.2%
מעוניינים לשמוע עוד על השקעות בנדל"ן בפראג - צרו איתנו קשר.


חדש! ניתן להעביר כספים לצ'כיה ללא צורך בפניה לרשות המסים

נשלח 2 באוק׳ 2017, 23:37 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 2 באוק׳ 2017, 23:46 ]

עדכון: אפשר להעביר כספים לצ'כיה ללא צורך בפניה למשרדי רשות המסים

המסלול הירוק, עליו הכריזה רשות המיסים ב-26.09.2017, הופך את ההשקעה בצ'כיה למשתלמת ולקלה מאי פעם! 

אחד מהחסמים העיקריים בהם נתקלו עד כה ישראלים אשר משקיעים בחו"ל (למשל, רוכשים מניות בתאגידים מקומיים או רוכשים נכסים לוקאליים) הייתה חובת ניכוי המס במקור בעת תשלום כספים (המעוגנת בסעיפים 164 ו- 170 לפקודת מס הכנסה), אשר קבעה דין אחד לכל העברות הכספים, בין אם הן נחשבו כהכנסה חייבת במס ובין אם לאו. כתוצאה מכך, נדרשו המעבירים לספק לבנקים אישורי פטור מניכוי מס במקור, מה שהאריך וסיבך מאד עסקאות כאלה, ולפעמים, הפך אותן לבלתי משתלמות או פגע בהתחייבויות התשלום שלהן (כאשר יצאו לפועל).

המסלול המקוצר להעברת כספים לצ'כיה

ב-26 בספטמבר 2017 פרסמה רשות המיסים, הודעה, על פיה, בחלק מהמקרים, תתאפשר העברת הכספים לחו"ל במסלול ירוק ללא הצורך בפניה למשרדי רשות המסים לקבלת אישור, אלא באמצעות חתימה על הצהרה מתאימה (הנכללת בטופס 2513/2). הטופס ימולא על ידי מעביר הכספים ויימסר לבנק, שם יישמר ויוצג בפני רשות המיסים, על פי דרישתה. במסגרת ההצהרה נדרשת חתימת המעביר על כך, שהוא מודע לסמכותה של רשות המיסים לקבוע ניכוי מס במקור, במקרה ותתגלה אי התאמה כלשהי בין פרטי הבקשה לבין ההעברה שבוצעה בפועל.

המסלול הירוק המקוצר מתייחס למקרים הבאים: 

1. התשלום מיועד לתושב מדינת אמנה ולחשבון בנק הנמצא במדינת אמנה

רשימת 53 מדינות האמנה נמצאת בסעיף 6 של הטופס, וכוללת את צ'כיה. חשבון הבנק ותושב החוץ אינם מחויבים להימצא באותה מדינת האמנה. 

2. ההעברה נעשית עבור אחד מסוגי התשלומים הבאים: 

 • השקעה במניות 
 • השקעה בנדל"ן או בנכסים מוחשיים אחרים 
 • מתן הלוואה לתושב חוץ 
 • מתן הלוואת בעלים
זהו, עכשיו הכל עומד להיות קצר, קל ומשתלם יותר!

אנחנו, אנשי המקצוע ב-Conbiz, יכולים לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור העסק שלכם. לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ - תוכלו ליצור איתנו קשר כאן עוד היום.

לא מפתיע: כלכלת צ'כיה מצליחה גם ברבעון השני של 2017

נשלח 26 בספט׳ 2017, 4:12 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 26 בספט׳ 2017, 4:13 ]

כלכלת צ'כיה מצליחה גם ברבעון השני של 2017 

כלכלה בצמיחה

המספרים מוכיחים שכלכלת צ'כיה היא מהכלכלות החזקות באירופה. התמ"ג ברבעון השני של 2017 היה גבוה ב-2.5% לעומת הרבעון הקודם. זוהי עלייה של 4.7% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה (ČSÚ), נתונים אלו גבוהים יותר מהתחזית שצפתה 2.3% עלייה ברבעון ו- 4.5% עלייה לעומת אשתקד.

הנתונים מוכיחים שהצמיחה המהירה שנרשמה ברבעון הראשון של 2017 נמשכת. למעשה, זוהי הוכחה שהכלכלה הצ'כית היא אחת הכלכלות בעלות קצב הצמיחה המהיר באיחוד האירופי. ההתפתחויות החיוביות של הכלכלה הצ'כית נבעו מעלייה בביקושים הן מבחינה מקומית והן מבחינה גלובלית.

אמנם הנתונים הפתיעו לטובה גם את התחזיות של הכלכלנים אבל יש בהן חסרון. הנתונים החיוביים עשויים להגדיל את הסבירות לעליית הריבית ע"י הבנק הלאומי הצ'כי (ČNB). "הכלכלה הצומחת במהירות, שוק העבודה המחושב יתר על המידה ואינפלציה גבוהה, יגרמו ככל הנראה לבנק המרכזי להעלות את הריבית השנה כנראה בנובמבר אבל אולי בספטמבר" אמרה הכלכלנית הראשית של האיגוד הבנקאי הצ'כי.

ביקושים

מבחינת הביקושים, צמיחת התמ"ג ברבעון השני של 2017 נבעה מביקושים מקומיים וגלובליים כאחד. יחד עם הצמיחה הביתית שהולכת וצומחת לאורך זמן, קיימת פעילות חדשה שמשלבת את כל פקטורי הצמיחה בתחום הביקושים המקומיים. לפי נתוני ČSÚ, הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי השנה תרמה לעלייה בהוצאות ב-1.7%, בעלייה בצריכה הביתית ברמה של 1.5% ובעלייה של 2.1% בתחום סחר החוץ.

הוצאות

מבחינת ההוצאות, ההוצאה של משקי הבית (בכל סוגי הצריכה) גדלה ב-1.8% ברבעון וב-4.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. גם ההוצאה הממשלתית גדלה ב-0.4% ברבעון וב-1.9% לעומת השנה המקבילה אשתקד. גם ההוצאות על נכסים גדלו ברבעון השני של 2017, הן יחסית לרבעון הראשון והן יחסית לתקופה המקבילה ב-2016.

השקעות

מבחינת השקעות, ההשקעות גדלו לא רק בתחומי התחבורה והנדל"ן אלא גם בתחומי הציוד והמכונות וכן בתחומי ההשקעה במבנים. בהשוואה לרבעון הראשון, ההשקעה בנכסים ברבעון השני הייתה דומה (6.3%), אך לעומת הרבעון המקביל זו הייתה עלייה של 7.7%.

סחר חוץ

תוצאות יציבות בתחום סחר החוץ גרמו אף הן לצמיחת הכלכלה הצ'כית. מאזן סחר החוץ בסחורות ובשירותים ברבעון השני של 2017 הגיע ל-92,000,000 קרונות צ'כיות. היצוא שגדל ריאלית ב-7.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, נבע מסחר בציוד תחבורתי וכן מסחר במכונות ובציוד חשמלי. צמיחת היבוא ב-6.2% תרמה משמעותית לענפים שונים בתעשיית הרכב, לייצור של ציוד חשמלי ולמסחר במתכות בסיסיות.

תעסוקה

הצמיחה הכלכלית הצ'כית מלווה בצמיחת התעסוקה וסך כל המועסקים עלה ב-0.4% ברבעון. בהשוואה לשנה שעברה זוהי עלייה של 1.3% והיא מקבילה לעליות בתחום הכלכלי בצ'כיה כולה. כך מתברר מניתוח הנתונים שנעשה ע"י ČSÚ – הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה.

מידע נוסף על כלכלת צ'כיה יש פה.


פראג, כי 100,000 סינים לא טועים!

נשלח 25 בספט׳ 2017, 4:50 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 25 בספט׳ 2017, 4:52 ]

פראג, כי 100,000 סינים לא טועים! 

מנורה סינית

תיירים מדרום קוריאה ומסין הם שיאני המבקרים בפראג בשנת 2017. מסין הגיעו לפראג בשנה האחרונה כ-100,000 תיירים ומדרום קוריאה כ-140,000. למעשה, מספר התיירים בפראג מארצות אסיה עולה כל שנה (מלבד יפן שנדבר עליה בהמשך). הסיבה לכך נעוצה בטיסות הישירות לפראג מערים שונות באסיה השונות אבל לא רק...

הביקוש לטיולים בפראג התחיל בעקבות סרטים וסדרות טלוויזיה אסייאתיות שצולמו בפראג, למשל סדרת דרמה סינית רומנטית פופולרית צולמה על מדרגות אולם קונצרטים בפראג, הרודולפינום. גם סדרת טלוויזיה מדרום קוריאה גרמה לתוצאות דומות ופראג הפכה למקום נישואין פופולרי לזוגות אסייאתים, מה שגורם לזרם מבקרים רב של תיירים מאסיה באזור גשר קארל והאזור של העיר העתיקה.

בפראג צולם גם סרט הודי פופולרי וכן מספר סצינות מסרטי בוליווד, מה שמביא לעיר גם עשרות אלפי תיירים מהודו כל שנה. במחצית השנה הראשונה של 2017 הגיעו לעיר כ-40,000 תיירים מהודו לעומת כ-60,000 בשנת 2016 כולה. התיירות מהודו נחשבת למפתיעה במיוחד כי עד היום אין טיסה ישירה מערים בהודו לפראג והאמת היא שגם מיפן אין טיסה ישירה לפראג אבל היפנים מגיעים בהמוניהם לפראג. כ-80,000 בשנת 2016.

אבל לא רק הטלויזיה "אשמה" במצב ומסעות פרסום ממוקדים בדרום קוריאה ובסין התחילו לשאת פירות. בפראג מעריכים שהמגמה לא צפויה להשתנות בקרוב והם כבר מפיקים מפות, מדריכי טיולים ומידע תיירותי בסינית, קוריאנית ויפנית וכן פורטל אינטרנטי בשפות אלו.

בשורה מעולה למשקיעים!

אולי תתפלאו אבל גם אתם יכולים להרויח מתנועת התיירות האסייתית לפראג, בעיקר לאזורי התיירות בפראג 1. רכישת דירות להשקעה באזור והשכרתן לטווח קצר (באמצעות Airbnb למשל) יכולה להשיא תשואה דו ספרתית כל שנה. עכשיו רק נשאר לכם ללמוד קצת יותר אודות ההשקעה בדירות לתיירות בפראג.

אחרי 12 שנים של המתנה כיכר ואצלאב בפראג משנה את פניה

נשלח 13 בספט׳ 2017, 6:34 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 13 בספט׳ 2017, 6:36 ]

אושר שיפוץ נרחב לכיכר ואצלאב בפראג 

מבט מהמוזיאון הלאומי של פראג אל כיכר ואצלאב

לאחר 12 שנות המתנה סוף סוף התקבל אישור לשיפוץ כיכר ואצלב ע"י משרד האדריכלים יעקב סיגלר. הצעתו של משרד זה זכתה בתחרות לעיצוב הכיכר שאורגנה ע"י עיריית פראג עוד ב-2005, אך שורשי השיפוץ עמוקים יותר וראשיתו עוד בימים שואצלב האוול היה נשיא צ'כיה (1998-2002). זוהי כמובן בשורה נהדרת למשקיעים באיזור.

כיכר ואצלב הוקמה באמצע המאה ה-14 ושימשה בתחילה כשוק סוסים. כיכר זו הייתה עדה לאירועים היסטוריים רבים, למשל הקראת הצהרת העצמאות הצ'כית ב-1918, הפלישה הסובייטית ב-1968, צלצול המפתחות כחלק ממהפכת הקטיפה ב-1989 ועוד.

בהודעת העירייה בפייסבוק נכתב : "סוף סוף! הויכוח על צורת הכיכר הסתיים. המדרכות בכיכר יורחבו והיא תהיה ירוקה יותר ללא חשמלית ועם פחות מכוניות". גם יעקב סיגלר בירך על האישור בראיון לעיתון Mladá fronta Dnes: "התכנית שאושרה תוכיח שמשהו קורה ומשתנה בפראג".

הסוגיות שעיכבו את האישור כללו חששות בנוגע לשימור המראה של הכיכר, חששות לגבי סוגי העצים וחששות בטחוניים, למשל האם ייחסמו מצלמות האבטחה במקום. בעיה שטרם נפתרה היא דוכני הנקניקיות בכיכר וטרם הוחלט עתידם : עיצוב מחדש או סילוק.

במסגרת השיפוץ המדרכה בכיכר תורחב ב-25% ל-17 מטר על חשבון 70 מקומות חנייה, מה שיותיר רק 20 מקומות חנייה בכיכר. כמו כן, לצד ארמון Koruna תישתל שורה נוספת של עצים ויוספו עצי דולב לעצי הליים הקיימים.

התכנית שאושרה אינה כוללת חשמלית, וזאת למרות הדיון שמתנהל על בנייה מחדש של מסלולי החשמליות בכיכר. מסלולים אלו פעלו בה כמאה שנה עד שהופסקה תנועת החשמליות בכיכר בשנת 1980.

ראש העיר פראג, Adriana Krnáčová כתבה בפייסבוק שהאישור הוא חדשות טובות: "זה צעד משמעותי ושיפוץ כיכר ואצלב עכשיו קרוב מתמיד. הכיכר זקוקה לשיפוץ ודחייתו למשך 12 שנים הייתה עקב חוסר רצון ללכת עד הסוף. היום אנחנו נמצאים במצב שזה פשוט הכרח. עכשיו נחכה להיתר בנייה אבל אפשר באופן תאורטי לבצע כמה עבודות הכנה כבר עתה".

לדבריה ניתן לקבל היתר בנייה במהירות ותקוותה היא שהשיפוץ יתחיל בשנה הבאה. היא הוסיפה ואמרה שלדעתה הכיכר כיום אינה ממלאת את תפקידה כמרכז החיים של פראג. גם ראש מחוז פראג 1 Oldřich Lomecký בירך על ההחלטה. בראיון לעיתון Mladá fronta Dnes הוא קיווה ששיפוץ הכיכר יחייה את גדולת העבר שלה.

מועד תחילת עבודות השיפוץ אמנם עדיין לא ידוע אך כתוצאה מהשיפוץ צפויים מחירי הנדל"ן באיזור לעלות. אם שקלתם השקעה במרכז העיר פראג. זה הזמן וזה המקום. צרו איתנו קשר ונשמח לסייע גם לכם.


העליה הצפויה בשכר המינימום בצ'כיה בתחילת 2018

נשלח 6 בספט׳ 2017, 5:07 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 6 בספט׳ 2017, 5:08 ]

שכר המינימום בצ'כיה עולה שוב


ממשלת צ'כיה עושה צעד נוסף בנסיונותיה להעלות יותר את איכות החיים במדינה. החל מ-1.1.2018 יעלה שכר המינימום ב-1200 קרונות צ'כיות ויעמוד על 12,200 קרונות צ'כיות בחודש. שכר המינימום השעתי יעלה מ-66 קרונות צ'כיות ל-73.2 קרונות צ'כיות.

"העבודה צריכה להיות משתלמת ועובדים צ'כים צריכים לקבל שכר הגון" אמר בוהוסלב סובוטקה, ראש ממשלת צ'כיה. ממשלת צ'כיה מאמינה שהעלאת שכר המינימום תבטיח חיים טובים לעובדים, כלומר תספק מוטיבציה לעבודה כתחליף לשימוש בהטבות סוציאליות.

מטרת הממשלה הנוכחית בצ'כיה היא להגיע לשכר מינימום של לפחות 40% מהשכר הממוצע במשק. העלייה הנוכחית בשכר המינימום תשיג את המטרה הזו, כי שכר המינימום יהיה ברמה של 40.5% מהשכר הממוצע במשק הצ'כי.

מכיוון שצ'כיה נהנית כבר עכשיו משיעורי אבטלה נמוכים ומצמיחה כלכלית יציבה, ניתן לראות בצעד זה המשך רציונלי ומתבקש בדרך להפיכת צ'כיה למדינה אירופאית חזקה כלכלית.

עוד על שכר בצ'כיה


1-10 of 114