כלכלת צ'כיה נמצאת בין 30 הכלכלות הטובות בעולם

נשלח 16 ביולי 2018, 10:18 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 ביולי 2018, 10:28 ]

כלכלת צ'כיה נמצאת בין 30 הכלכלות הטובות בעולם!


האקלים העסקי האטרקטיבי של צ'כיה גרם לה להתברג בין 30 הכלכלות הטובות בעולם. כך נכתב במהדורה השנתית הרביעית של Soft Power 30 Index שהושקה היום ע"י Portland - חברה לייעוץ אסטרטגי תקשורתי, בשיתוף המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה.

צ'כיה הגיעה למקום ה-26 בסקר והקדימה כלכלות חזקות ממנה כמו סין ורוסיה. באחד הפרמטרים הגיעה צ'כיה למקום ה-19 לפני יוון והונגריה ולפני כלכלות צומחות במזרח, למשל דרום קוריאה וסינגפור. אגב, למקום הראשון בסקר הגיעה אנגליה לראשונה מזה 3 שנים ולמקום השני צרפת.

תוצאות אלו מוכיחות שצ'כיה משמשת כאחד המרכזים המובילים לעסקים באירופה. המיקום של צ'כיה, העובדה שיש בה כוח אדם מיומן וקיומם של תמריצי מס מצביעים על דבר אחד – צ'כיה צפויה להינות משגשוש כלכלי גדול עוד יותר עם השנים.

לדברי מייסד הסקר, פרופסור Joseph Nye מהרווארד הסקר משלב ערכים אוביקטיביים ונתונים סקרים בינלאומיים, כך שהוא מספק תמונה כלכלית טובה ומוכיח כיצד שינויים במדיניות ומגמות בינלאומיות עולמיות משפיעים על יכולת ההשוואה הכלכלית בין מדינות, למשל שחיקת הכוח הכלכלי האמריקאי בעקבות מדיניות "America First" של דונלד טראמפ.

מנהל המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה, Jay Wang, אמר: "הדיפלומטיה הציבורית חשובה היום יותר מתמיד לנוכח האתגרים וההזדמנויות הנוכחיים בעניינים הגלובליים, כך שסקר זה מאפשר קבלת החלטות כלכליות נבונות".

הוא מוסיף – "לכן כדי למקסם את היתרונות הכלכליים של כל מדינה, יש תחילה להמשיך באופן מלא את נוכחותה ואת השפעתה הכלכלית". מחבר הדו"ח Jonathan McClory טוען שהדו"ח זה הוא הוכחה לדבר אחד – מדינות אירופה וצ'כיה ביניהם ממשיכות להיות חזקות בכלכלה העולמית.

לסקר המלא


המלונות בצ'כיה מדווחים על תפוסת שיא במאי 2018

נשלח 11 ביולי 2018, 10:50 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 11 ביולי 2018, 10:51 ]

המלונות בצ'כיה מדווחים על תפוסת שיא במאי 2018 


המלונות בצ'כיה ומקומות אירוח נוספים בצ'כיה דיווחו על תפוסת שיא בחודש מאי 2018. הנתונים שפורסמו ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה מראים שתפוסת התיירים בחודש זה שברה שיא – מעל 1.365 מיליון תיירים שרובם (60%) הם זרים.

זוהי עלייה של 15.6% לעומת החודש הקודם ועלייה של 4.2% במונחים שנתיים. יתרה מזאת, במהלך חמשת החודשים הראשונים של שנת 2018 מלונות צ'כיה אירחו כ-5,526,000 איש - עלייה של 6.7% לעומת התקופה המקבילה ב-2017 שנחשבה עד כה לשנת שיא בתיירות לצ'כיה: 14.2 מיליון איש שהתארחו במלונות צ'כיה ו-34 מיליון לינות.

העלייה הגדולה ביותר של מספר האורחים (5.6%) הייתה במלונות במלונות 4 כוכבים – כ-867,000 איש בחודש מאי 2018 בלבד. בנוסף, גדל מספר הלינות של התיירים בבתי מלון בצ'כיה והגיע ל-13.2 מיליון ימי שהייה.

מומחים צופים שקצב הצמיחה צפוי להימשך עד סוף השנה לפחות מכמה סיבות, למשל העובדה שהטיסות לצ'כיה והשהייה בה יחסית זולים בהשוואה לערים אחרות במערב אירופה.

עם זאת, המומחים מעריכים שצמיחתה של הכלכלה הצ'כית תעלה עוד יותר את מספר האורחים במלונות צ'כיה.

רוצים להחזיק גם אתם דירת אירוח בפראג? פנו אלינו


מחקר קובע: המחיה בצ'כיה זולה יחסית לממוצע האירופי

נשלח 7 ביולי 2018, 22:50 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 9 ביולי 2018, 13:23 ]

מחקר קובע: המחיה בצ'כיה זולה יחסית לממוצע האירופי


לפי נתונים של סקר שביצעה חברת Eurostat עולה שצ'כיה זולה יחסית לממוצע באיחוד האירופי. נתוני הסקר שבדקו מחירים של למעלה מ-2400 מוצרי צריכה ושירותים הגיעו למסקנה אחת - המחירים בצ'כיה ב-2017 היו זולים ב-69% מהממוצע במדינות האיחוד האירופי ובעיקר יחסית למדינות מערב אירופה.

לפי הסקר עולה גם כי המדינה היקרה ביותר באיחוד האירופי היא דנמרק והזולה ביותר היא בולגריה. בנוסף, הסקר מראה שמדינות גוש האירו יקרות יחסית למדינות באיחוד האירופי שלא אימצו את המטבע. למרות שהסקר לא כלל הבדלים בשכר או בכוח הקנייה התוצאות שלו מפתיעות.

למשל, הסקר העלה שיש פערים (עד 300%) ברמת המחירים הכללית של מוצרי צריכה ושירותים שונים באיחוד האירופי. כאשר פורטים את התוצאות לתחומים ספציפיים ההבדלים בולטים לא פחות, למשל, בשנת 2017 היה הפרש של 200% במחירי סל מזון ומשקאות (לא כולל משקאות אלכוהוליים) בין המדינות השונות.

מומחי Eurostat טוענים שההפרשים נובעים מהבדלים במיסוי בין המדינות השונות אבל הטבלה לא משקרת - צ'כיה פשוט זולה יותר. למרבה ההפתעה, לא היה ולו תחום אחד שבו המחירים בצ'כיה עלו על הממוצע באיחוד האירופי, אך היה תחום אחד שבו צ'כיה השתוותה לממוצע - תחום התקשורת.

ברוב המדדים המחירים בצ'כיה היו פחות מהממוצע, למשל במזון ומשקאות לא-אלכוהוליים (86% מהממוצע), רהיטים, אלכוהול וטבק (74%), דלק (87%), הלבשה (99%), אלקטרוניקה, מכשירי חשמל ביתיים והנעלה (93%).

בתחומים מסוימים צ'כיה הגיעה לתחתית הרשימה כאחת המדינות הזולות ביותר, למשל בתחום המחירים של מוצרי אלקטרוניקה (92% מהממוצע) ומסעדות ובתי מלון (60%) צ'כיה הגיעה למקום השלישי. בתחום ציוד התחבורה האישית צ'כיה הגיעה למקום השני (82%) ובתחום התחבורה היא הגיעה למקום הראשון (52% מהממוצע).

זו אגב אחת הסיבות המרכזיות לכך שצ'כיה בכלל ופראג בפרט נהנות בשנים האחרונות מהגירה חיובית מרחבי האיחוד האירופי.

רוצים לשמוע על אפשרויות ההשקעה שלכם כישראלים במדינה? צרו איתנו קשר


מיסוי אישי בצ'כיה

נשלח 30 ביוני 2018, 5:37 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 30 ביוני 2018, 5:38 ]

מיסוי אישי בצ'כיה 

צ'כים שהינם תושבי חוץ חייבים במס רק על הכנסותיהם ממקורות צ'כיים. בני זוג עם ילד אחד לפחות רשאים לבחור בחישוב מס משותף בכפוף לתנאים מסוימים. לצ'כים תושבי חוץ מותר לנצל זיכויי מס, בתנאי שהם מרוויחים 90% מהכנסתם ממקורות צ'כיים.

מס הכנסה בצ'כיה

ההכנסה החייבת הינה בדרך כלל צבר של כל סוגי ההכנסות, בניכוי ההוצאות המותרות. שיעור המס על הכנסה הינו שיעור קבוע של 15%.

הכנסה משכירות

הכנסה מהשכרת נכס שאינו עסקי תחת בעלות משותפת של זוג נשוי ימוסה כהכנסתו של רק אחד מבני הזוג. הכנסות חייבות משכירות ניתן לחשב בשתי דרכים שמפורטות במאמר בקישור הזה.

  • רווחי הון רווח ממימוש נכסים בצ'כיה נכלל בדרך כלל בחישוב סך כל ההכנסה החייבת וממוסה בשיעור מס ההכנסה הרגיל של 15%. רווחי הון מחושבים בדרך כלל כמחיר מכירה בניכוי עלויות רכישה.
  • רווחי הון ממכירת נכסים שאינם עסקיים פטורים ממס במידה ובעל הנכס החזיק בנכס לפחות 5 שנים.

מס ירושה

שיעורו הוא 0%. להרחבה לחצו כאן.

מס רכישה

מס רכישה מוטל בצ'כיה על כל הנכסים למעט נכסים שנרכשו מקבלן. מס הרכישה נגבה מהקונה ושיעורו הוא 4%.

עוד על מערכת המס של צ'כיה בהרחבה - במאמר הזה.


כדאי להזדרז: המשכנתאות בצ'כיה הופכות להיות פחות נגישות...

נשלח 12 ביוני 2018, 22:34 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 13 ביוני 2018, 0:51 ]

כדאי להזדרז: המשכנתאות בצ'כיה הופכות להיות פחות נגישות...


לפי אתר החדשות הצ'כי Ihned.cz' הבנק המרכזי הצ'כי עומד להדק את מדיניותו בתחום המשכנתאות. על פי אתר החדשות מספר בנקים בצ'כיה אישרו שהם מצפים לתקנות חדשות מהבנק המרכזי. תקנות אלו צפויות להתפרסם באמצע חודש יוני 2018 ולהפחית את תקרת המשכנתאות בהתאם לגובה ההכנסה.

אישוש לטענה זו התקבל ע"י נגיד הבנק הצ'כי המרכזי Jiří Rusnok. לטענתו המשכנתאות מהוות כ-60% מסך ההלוואות למשקי בית בצ'כיה (עלייה של 50% יחסית לשנתיים הקודמות), כך שהמשמעות אחת – לוקחי המשכנתאות הצ'כים עושים זאת מעבר ליכולתם הכלכלית.

במידה וזה נכון - המשמעות אחת - קניית בית או דירה בצ'כיה עומדת להיות יותר קשה לצ'כים מאשר בעבר. כמוסיפים לכך את מחירי הנדל"ן הגבוהים המשימה הופכת לכמעט בלתי אפשרית. התקנה אמורה לפגוע בכשליש ממבקשי המשכנתאות מסיבה אחת – ההחזר על המשכנתאות לא יוכל לעבור את סף 40% מההכנסה החודשית.

לדוגמה, כיום צ'כי שמרוויח 23,000 קרונות צ'כיות בחודש יכול לקבל משכנתא בגובה מקסימלי של 3,000,000 קרונות שתיפרס על 25 שנה. לפי התקנות החדשות אותו אדם יוכל לקבל משכנתא בגובה מקסימלי של 2,000,000 קרונות צ'כיות.

בנוסף, הבנק המרכזי הצ'כי צפוי להגביל את ההלוואות לסכום של עד פי 8 מההכנסה השנתית. המטרה של תקנות אלו היא אחת – לרסן את ההלוואות שנלקחות בסכומים שעולים על ההכנסה החודשית, כך שהן אמורות לפגוע בעיקר באזורים שבהם השכר הממוצע נמוך מהשכר המקובל בפראג או בברנו.

תקנות אלו הן מימוש של ההמלצות שניתנו לצ'כיה ע"י קרן המטבע הבינלאומית בחודש מאי. וצ'כיה לא לבד – תקנות מסוג זה הפכו לסטנדרט בבנקים מרכזיים אחרים באירופה ובעולם כולו. אמנם הבנקים בצ'כיה מעדיפים שהבנק המרכזי יעלה את הריבית מאשר את התקנות מהסוג הזה, אבל זאת לא הפעם הראשונה שהבנק המרכזי הצ'כי מתערב בתחום המשכנתאות.

בפעם הראשונה זה קרה בסתיו 2016 אז הגיע מספר המשכנתאות שניתנו ע"י הבנקים לשיאן. בחודש אפריל 2018 הוציא הבנק המרכזי הצ'כי שתי תקנות חדשות: גובה המשכנתא לא יעלה על 90% מערך הנכס ומשכנתאות אלו יינתנו רק ל-15% מהלווים.

תקנות אלו גרמו לתוצאה אחת – מספר האנשים בצ'כיה שביקשו לקחת משכנתא ירד בחודשים האחרונים. עם זאת, מספר זה לא ירד באופן דרמטי ויש חשש שייגרם מיתון כלכלי בגלל בעיות בהחזרי המשכנתא, בעיקר בקרב בעלי הכנסות נמוכות. לכן, צפוי גם שלתקנות אלו תהיה השפעה ושמספר המשכנתאות וההלוואות למשקי בית יקטן ב-2018 וב-2019.

עם זאת, טענות לגבי זעזוע פוטנציאלי במשק כולו הן כנראה מוגזמות וכלכלת צ'כיה ממשיכה להיות חזקה. המשכורות עולות באופן קבוע (כיום הן גבוהות ב-35% יחסית לאלו שהיו לפני המשבר הכלכלי), האבטלה נמוכה והמדיניות הכלכלית הצ'כית זוכה לשבחים כבר שנים רבות. יתרה מזאת- הצפי הוא שהתקנות אלו יתרמו לכלכלת צ'כיה וירסנו את הסיכונים האפשריים. התקנות האלו אינן סותרות את המצב הכלכלי הנוכחי בצ'כיה אלא צופות את המצב בעתיד. לדברי נגיד הבנק המרכזי הצ'כי "המצב הכלכלי בצ'כיה לא צפוי להשתנות בקרוב, אבל במידה ששיעורי הריבית או האבטלה יעלו, אנחנו רוצים להבטיח שמשקי הבית לא ייתקלו בבעיות שעלולות להשפיע על המשק כולו".

חושבים על השקעה סולידית בצ'כיה? נשמח לעזור


יותר ממיליון תיירים עשו שימוש בדירות Airbnb במהלך צ'כיה ב-2017

נשלח 9 ביוני 2018, 22:02 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 9 ביוני 2018, 22:18 ]

יותר ממיליון תיירים עשו שימוש בדירות Airbnb במהלך צ'כיה ב-2017


יותר ממיליון תיירים שביקרו בצ'כיה בשנה שעברה התאכסנו במדינה במסגרת Airbnb, גידול של יותר מ-50% לעומת השנה הקודמת. וזה לא הכל כי מספר התיירים שעשו שימוש ב-Airbnb מחוץ לפראג גדל ב-108%. נתונים אלו פורסמו ע"י Anita Roth, ראש ענף המחקר ב-Airbnb.

רוב המשתמשים ב-Airbnb בצ'כיה ב-2017 הגיעו מגרמניה ומארצות הברית, אבל האירופאים בכלל היוו 75% מכלל האורחים - בעיקר תיירים מבריטניה ומצרפת. כל משתמשי ה-Airbnb בצ'כיה הוציאו יותר מ-320 מיליון אירו על שהות בדירות.

כיום יש בצ'כיה יותר מ-11,000 איש (חלקם משקיעים שקנו את הדירות במיוחד למטרה זו) שמציעים חדרים או דירות להשכרה במסגרת Airbnb, כך שהם מרוויחים בממוצע 54,000 קרונות צ'כיות לשנה. פראג, דרום מורביה וסילסייה הם כרגע היעדים הפופולריים מבחינת Airbnb בצ'כיה.

ממוצע גיל המארחים בצ'כיה במסגרת Airbnb הוא 30+ אבל Anita Roth טוענת שהמגמה משתנה ויש יותר ויותר אנשים מבוגרים שמציעים חדרים או דירות להשכרה במסגרת Airbnb.

הסטטיסטיקה מוכיחה זאת: כעשירית מהמארחים הם בני 60+ ו-Airbnb מאפשר להם להמשיך לגור במרכז העיר בסטנדרט גבוה. למעשה, אוכלוסיית מארחי ה-Airbnb שמתפתחת במהירות הגבוהה ביותר בצ'כיה היא נשים מעל גיל 60.

נשמע מעניין? 

קראו כאן עוד על דירות AIRBNB להשקעה בפראג או צרו איתנו קשר וקבלו פרטים נוספים.


עיריית פראג מתגייסת לטובת הפיתוח העסקי בפראג

נשלח 23 במאי 2018, 5:20 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 23 במאי 2018, 5:21 ]

עיריית פראג מתגייסת לטובת הפיתוח העסקי


עיריית פראג משיקה אפילקציה אינטרנטית בשם שוק החדשנות במטרה אחת – לסייע לעסקים בפראג ליישם מושגים חדשניים ולהתחבר עם מכוני מחקר מדעיים שמפתחים טכנולוגיה חדישה, למשל אוניברסיטת קארל (UK), האוניברסיטה הצ'כית בפראג (ČVUT), האוניברסיטה הצ'כית למדעי החיים (ČZU), חברות הייטק ועוד.

ראש עיריית פראג Adriana Krnáčová אמרה שקידום יזמות וחדשנות חשובים מאוד לעירייה: "פתחנו 2 חממות טכנולוגיות עירוניות שבהן אנחנו נותנים הזדמנות לחברות צעירות לפתח רעיונות ופרויקטים, הקמנו מרכז קריאטיבי שבו חברות יכולות למזג חדשנות, תרבות וחינוך".

האפילקציה האינטרנטית מספקת מידע על מגוון השירותים שמוצעים ע"י מכוני המחקר האוניברסיטאיים והעירוניים, כולל תיאור מפורט של כל שירות ודרכי התקשרות ליצירת קשר עם נציגי המוסדות השונים ומאגר המידע זמין בכתובת www.trhinovaci.cz. המאגר כולל כרגע מידע מ-90 מרכזי מחקר מדעיים שפועלים בפראג. מידע זה יעודכן על בסיס קבוע הן ביוזמת המוסדות השונים והן בהתאם לביקוש. מסד הנתונים של האפליקציה זמין באמצעות מחשב או טלפון חכם וניתן לחפש בו לפי סוג שירות, תחום המחקר וכן לפי טקסט מלא.

"האפליקציה האינטרנטית היא הכלי שבו אנחנו רוצים להשתמש כדי לקשר את הקהילה העסקית למחקר" אומרת ראש העיר. למעשה, האפליקציה האינטרנטית מיועדת להקל על הנגישות של יזמים להזדמנויות שמוצעות ע"י יכולות המחקר בפראג, אך נועדה גם לסייע למכוני המחקר באמצעות הפיכת הרעיונות שלהם למסחריים.

ראש העיר מוסיפה "אפליקציה זו מתווספת לפרויקט Prague Voucher ויוצרת פתרון מקיף שמיישמת בפועל רעיונות אוניברסיטאיים מחקריים". פרויקט Prague Voucher שהושק ב-2017 מסבסד מספר תחומים מדעיים ותומך בפרויקטים חדשניים, למשל באמצעות מימון של חממות טכנולוגיות. הפרויקט מציע 480 מיליון קרונות צ'כיות ליזמים בפראג.

רוצים לקרוא עוד על כל מה שחדש בצ'כיה? הקליקו פה


כנסים: פראג נמצאת במקום ה-8 בעולם

נשלח 23 במאי 2018, 4:41 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 23 במאי 2018, 4:42 ]

כנסים: פראג נמצאת במקום ה-8 בעולם

אדם שומע הרצאה בכנס

סקר שנתי של אגודת הקונגרסים והכנסים הבינלאומית (ICCA) קובע שפראג נמצאת במקום ה-8 ונחשבת לאחד מיעדי הכנסים הפופולריים בעולם. זו עלייה של 3 שלבים בדירוג לעומת שנת 2016 ואגב, חמשת הערים הראשונות נשארו כשהיו מ-2015 והן : ברצלונה, פריז, וינה, ברלין ולונדון למרות שיש שנויים במיקום שלהן בסקר.

בסקר נכללו ערים שבהם מתקיימים כנסים קבועים שבהם משתתפים יותר מ-50 איש. בפראג נערכו בשנת 2017 יותר מ-150 כנסים מסוג זה, מה שהקנה לה את המקום ה-8 על חשבון אמסטרדם שירדה מהמקום ה-7 למקום ה-16. למעשה, פראג נחשבת להפתעה הגדולה של הסקר וזו הפעם הראשונה שלה בעשירייה הראשונה. 

אבל מספר הכנסים שנערכו בפראג ושנכללו בסקר אינה המספר המלא מסיבה אחת – בפראג נערכו בשנת 2017 יותר מ-4000 כנסים שונים וזאת לפי נתוני ČSÚ (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה). בכנסים אלו השתתפו יותר מ-500,000 איש רובם מארה"ב, בריטניה, גרמניה, שוויץ וצרפת.

מנהל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הצ'כית, רומן מושקה אמר בהודעה לעיתונות: "פראג נחשבת ליעד פופולרי לכנסים שונים והאביב והסתיו נחשבות לעונות החמות בתחום הכנסים בפראג". הוא ציין שבפראג נערכו ב-2017 כ-50 כנסים שאירחו יותר מ-1000 איש ושצופים שהמגמה תימשך...

למשל, מנכ"ל ICCA מרטין סירק טוען שבעולם שהופך למשתנה ולבלתי צפוי מספר הכנסים רק עולה. לדבריו, הסיבה לכך נעוצה בשנויים מדעיים וטכנולוגיים שמשנים תחומים מסורתיים כמו בריאות ומסחר. הוא טוען שהדרך הטובה ביותר להתמודד מול צונאמי המידע והידע היא באמצעות כנסים, למשל כנסים בתחומים אקדמים חדשים או כנסים שמגיעים לקהלים חדשים כך שבשורה התחתונה - תחום הכנסים צפוי להמשיך לגדול. 


סיכום שנת הנדל"ן 2017 בצ'כיה ותחזית לשנת 2018

נשלח 4 במרץ 2018, 14:52 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 26 במרץ 2018, 11:11 ]

שוק הנדל"ן למגורים בצ'כיה: מגמות ב-2018 ותחזיות לעתיד 


מחקר מקיף זה נועד למשקיעים זרים המבקשים להשקיע באחד השווקים האטרקטיביים ביותר באירופה – צ'כיה. המחקר מבוסס על מספר ניתוחי שוק ועל הניסיון היומיומי שלנו. המחקר שואף לזהות מגמות בתחום הנדל"ן למגורים בצ'כיה ב-2018 ולסקור את התחזיות לשנים הקרובות. המחקר מתמקד בשוק הנדל"ן בפראג שהוא הדומיננטי בצ'כיה מסיבה אחת – 65% מכלל עסקאות הנדל"ן בצ'כיה מתבצעות בעיר הזן. שוק הנדל"ן השני בגודלו בצ'כיה הוא בברנו (10%), אבל אם לא צוין אחרת – הכוונה היא לפראג.


סקירה מהירה של שוק הנדל"ן למגורים ב-2017

הצמיחה המואצת של מחירי הדירות בשנתיים האחרונות נגרמה מגורמים ייחודיים שהשתלבו בנקודת זמן אחת. החשובים בהם הם: עלייה בביקושים לאחר המשבר הכלכלי העולמי, משכנתאות זולות מאוד, השתת מס הרכישה על הצד של הקונה, חוק צ'כי חדש בתחום ההלוואות ותקנות מחמירות בתחום המשכנתאות ע"י הבנק הלאומי הצ'כי (CNB). אנשים רבים רצו לסיים את עסקאות הנדל"ן שלהם לפני ששינויים אלו נכנסו לתוקף. 

סקירת שנת 2018 – התייצבות עם מגמת עליה לאחר שנתיים רותחות 

רוב האנליסטים צופים ששוק הנדל"ן יתקרר מעט ב-2018 לאחר שנתיים רותחות, לכן מחירי הדירות למגורים במיקומים המרכזיים בפראג צפויים לעלות ב-5-10% השנה או להישאר בעינם – תלוי במיקום הספציפי של הנדל"ן. כמה אנליסטים צופים אפילו ירידה קטנה בקטגוריה של דירות יד שנייה מחוץ לפראג - מיקומים שמבוקשים ע"י בני המעמד הנמוך ומעמד הביניים. 

שוק המשכנתאות השנה מעוצב ע"י משכנתאות יקרות יותר ולכן הביקוש עבורן נמוך יותר. המשכנתאות הופכות יקרות יותר ולכן הן נגישות פחות למעמד הבינוני בצ'כיה, כך שייתכן שתהיה לכך השפעה על שוק הנדל"ן בשנים הבאות. עם זאת, כרגע הכלכלה הצ'כית היא במצב יוצא מן הכלל וצפויה לצמוח עוד: האבטלה נמוכה מאוד והמשכורות צומחות. למעשה, בגלל התנאים הכלכליים הנוחים לאנשים יש עדיין מוטיבציה רבה לרכוש נדל"ן למרות החמרת תנאי המשכנתאות. (נפרט על כך בהמשך).

מגמות אלו ומגמות שיפורטו בהמשך צפויות לשמור על מחירי הנדל"ן ב-2018 ברמה דומה ל-2017. צפוי שהביקוש לנדל"ן ימשיך להיות גבוה הן בפראג והן בערים נוספות בצ'כיה.

פירוט של טרנדים בשוק הנדל"ן למגורים בצ'כיה ב-2018 מנקודת המבט של המשקיעים

דמוגרפיה – גדילה של אוכלוסיה מקומית והגירה 

האוכלוסיה בצ'כיה צומחת שוב ושנת 2016 נחשבה כשנת הבייבי-בום הצ'כית. ללא קשר לצמיחה בשיעור הילודה המקומי, האוכלוסיה הצ'כית גדלה בהתמדה הודות להגירה חיובית. על פי הנתונים של עיריית פראג עד 2030 צפויים להגיע לעיר 150,000 תושבים נוספים. מספר זה מבוסס על נתונים סטטיסטיים רשמיים, אך הערכות לא רשמיות צופות עליות גדולות יותר באוכלוסייה. אולי מיותר לציין, אבל יש לספק את הצורך הזה באמצעות דיור – הן בנייה של דירות חדשות והן דירות יד שניה.

הבנייה של דירות חדשות מתקדמת באיטיות רבה, הן בפראג והן בברנו כפי שדיווחנו בעבר. היתרי הבנייה למגורים יוצרים מתח בין העירייה לקבלנים, למשל הקבלנים מתלוננים על הזמן שנדרש לצורך אישור פרויקטים חדשים. מלבד פרוצדורות אדמיניסטרטיביות ארוכות בשני השווקים הנדל"ן הגדולים בצ'כיה (פראג וברנו), יש גם מאבק לגבי הצביון שיישא הפיתוח העירוני החדש. ומכיוון שחוקי בנייה הרלוונטים משתנים מאוד לאט (ועל כך בהמשך) צפוי שהיצע הדירות בפראג ובברנו יירד, כך שיגבר הלחץ על מחירי הדירות.

משכנתאות – שיעורי ריבית שצפויים לעלות 

המשכנתאות נעשות יקרות יותר ונגישות פחות למעמד הבינוני בצ'כיה. למה? ראשית – שיעורי הריבית הנמוכים הפכו להיסטוריה ועלו מ-1.77% בדצמבר 2016 ועד 2% ב-2017. הצמיחה המשיכה גם ב-2018 וצפויה לעלות לרמה של 2.5%. ברוקרים למשכנתאות צופים ששיעורי הריבית יגיעו אפילו ל-3% ב-2018 ויתאימו לתחזיות הבנק המרכזי הצ'כי. זה ישפיע במיוחד על הנגישות של משכנתאות גבוהות. חשוב לציין מדובר בשיעורי ריבית קבועה עם תחנות יציאה – כלומר עדיין מחירי הריביות זולים מאד (כל עוד הריבית מתחת ל 3% זה נחשב זול יחסית) 

חישוב ההתפתחות העתידית של המשכנתאות (בקרונות צ'כיות)

סכום המשכנתא

1 מיליון קרונות צ'כיות

2 מיליון קרונות צ'כיות

3 מיליון קרונות צ'כיות

החזר חודשי ב-2017 (בריבית של 2.1%)

5160

10213

15319

החזר חודשי ב-2018 (בריבית של 2.5%)

5299

10598

15897

החזר חודשי ב-2017 (בריבית של 3%)

5546

11092

16638


מקור: central-group.cz

לא רק שיעורי הריבית עולים והמדיניות המחמירה של הבנק המרכזי הצ'כי בתחום המשכנתאות ממשיכה (קראו כאן עוד), יתר על כן, מינואר 2018 הבנקים בצ'כיה החלו לציית לכלל של מקסימום 80% משכנתא. בדרך כלל הם מעניקים ללוקחי המשכנתאות הלוואה מקבילה למשכנתא, כך ששיעור המשכנתא לא עולה על 80%.

התפתחות זו בהחלט לא מזיקה למשקיעים מקומיים ולמשקיעים זרים. שיעורי הריבית בבנקים צ'כים נחשבים עדיין נמוכים ברמה עולמית, כך שמשקיעים מקומיים מחפשים אלטרנטיבה לחשבונות שבו הם מפקידים את חסכונותיהם. למרות ששיעורי הריבית גדלים, הם עדיין נחשבים זולים וסבירים למשקיעים זרים בתחום הנדל"ן.

נגישות לדירה – עלייה במחירי הדירות ובמחירי השכירות 

מספר אנשי המעמד הבינוני בפראג שיכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית לרכוש דירה ימשיך לרדת. הסיבה העיקרית לכך היא עלייה דרמטית במחיר הדירות החדשות בשנתיים האחרונות והמשכנתאות הגבוהות. על פי הסטטיסטיקה נגישות של דירות (שנמדדת ע"פ כוח הקנייה) היא הנמוכה ביותר בהיסטוריה של צ'כיה. בממוצע נדרשות 11 שנים כדי לרכוש דירת 70 מ"ר. סטטיסטיקה זו של realitymix.cz (אחד הפורטלים המובילים בתחום הנדל"ן למגורים בצ'כיה) מראה איך השתנה מחירה של דירת 60 מ"ר עם הזמן.

ירידה של הנגישות לדירה בקרב המעמד הבינוני יוצר לחץ על מחירי השכירות. בשנה שעברה הם גדלו בשיעור רב יותר ממחירים של דירות חדשות – במקומות רבים העלייה השנתית הממוצעת הייתה 25% . התפתחות זו חיובית למשקיעים כי היא ממתנת את הסיכון בהשקעה. אמנם הסטטיסטיקה של הקבלנים שונה, אבל ניתן להניח שכשליש מהדירות למגורים בפראג נרכשות למטרות השקעה.

התפתחותה של הכלכלה הצ'כית והשפעתה על המשכורות

הכלכלה הצ'כית נמצאת במצב יוצא מן הכלל וגדלה בהתמדה ב-5 השנים האחרונות. המשכורות צומחות בכל המגזרים והאבטלה נמוכה ובפראג היא כמעט ואינה קיימת. ע"פ הערכות של אנליסטים צ'כים הכלכלה כרגע מאוזנת ונמצאת בשיאה. המצב העתידי תלוי כמובן בשווקים הגלובליים אבל עד כה כולם אופטימיים. למעשה הבעיה העיקרית היא לא חוסר עבודה אלא חוסר בכוח עבודה של שני המגזרים: עובדי צווארון כחול וצווארון לבן.

תחזיות אופטימיות לגבי העתיד של הכלכלה הצ'כית והביקוש לכוח עבודה הובילו לצמיחה בשכר ב-2017. מגמה זו נמשכת גם ב-2018 והאינפלציה השנה צפויה להגיע ל-2.5%. כשלוקחים בחשבון את האינפלציה השכר צפוי לגדול השנה ב-4-5%. 

ב-2017 האבטלה ירדה ב-3% ולפי התחזית של הבנק המרכזי הצ'כי השנה היא תרד ב-2.6%. מגמות אלו יוצרות הזדמנות לעובדים לבקש ולקבל העלאה, כי המעסיקים מעוניינים לשמור על כוח עבודה איכותי. שילוב של עלייה במשכורות, אינפלציה נמוכה וחוסר אטרקטיביות של חסכונות בבנקים יובילו להשקעות בתחום הנדל"ן.

חוקים חדשים - Airbnb, Building Act וחוקים נוספים בתחום הנדל"ן.

כמו בשאר העולם, תופעת ה- Airbnb שיבשה את שוק הנדל"ן בפראג במיוחד בפראג 1. כ-11,000 דירות בפראג רשומות כיום באתר Airbnb. עד עכשיו גופי החקיקה הצ'כית לא אכפו את שירותי האירוח המשותפים. שירותים אלו כיום פועלים בשטח "אפור" אבל אין המשמעות שהם אינם בלתי-חוקיים, כי יש מחלוקות שונות בתחום הפרשנות המשפטית וע"פ חוות דעת משפטיות (של משרד האוצר, עיריית פראג, פסיקות של בתי המשפט) המצב ישתנה מעט בקרוב. גופים ממשלתיים צ'כים בשיתוף עיריית פראג מכינים כעת חקיקה חדשה שתגדיר כללים חדשים, למשל לשירותי אירוח משותפים כמו Airbnb ולשירותי תחבורה משותפים כמו Uber.

בחודש ינואר צפוי להיכנס לתוקפו תיקון לחוק בשם Building Act. המשרד לפיתוח אזורי העביר תיקון לחוק במטרה אחת – לתקן את הבעיות שגורמות להאטה בבניית פתרונות מגורים חדשים בפראג ובברנו. התיקון לחוק משלב פרוצדורות מנהליות שונות (למשל בתחום השפעה סביבתית, תכנון עירוני והליכים בתחום אישורי הבנייה) לנוהל אחד כדי לקצר את משך התהליך. למרות שהקבלנים מקדמים בברכה את החוק החדש ורואים אותו כצעד בכיוון הנכון, הם לא מאמינים שזהו פתרון לטווח ארוך. רוב הקבלנים ספקנים לגבי השפעתו של התיקון לחוק בקיצור זמן קבלת ההחלטות בגופים ציבוריים. למעשה, כיום יש לעמוד בכ-40 חוקים אחרים לצורך קבלת אישור בנייה (בטיחות אש, בריאות הציבור, ניהול מים וכו'). הקבלנים מניחים שאם לא יאומץ חוק בנייה חדש שירכז את כל האישורים במקום אחד, שום דבר לא ישתנה. הם גם מניחים שהחוק החדש לא יביא לשוק דירות חדשות בקצב גבוה יותר. לכן הצע של דירות חדשות בפראג ובברנו בשנים הבאות לא צפוי לעמוד בדרישות השוק, כלומר מחירי הדירות יישארו גבוהים.

כפי שכתבנו פעמים רבות בעבר, צ'כיה מחכה זמן רב מדי לתקנות חדשות בתחום הבנייה. בשל הבחירות ושנויים בהרכב הממשלה החוק החדש לא צפוי להיכנס לתוקף בקרוב ונשאלת השאלה – כמה זמן זה עוד ייקח? 

טרנדים עיקריים בשוק הדירות החדשות בפראג 

המבנה של מחירי דירות חדשות השתנה משמעותית בשנים האחרונות. דירות מתחת ל-45,000 קרונות צ'כיות למ"ר נעלמו לחלוטין מההיצע של הקבלנים. המחיר למ"ר של דירה חדשה בפראג קפץ בממוצע בשנים האחרונות מ-60,000 ל-90,000 קרונות צ'כיות. יתר על כן, דירות רבות נרכשות ע"י משקיעים בשלב הפיתוח הראשוני, כלומר מתבצעת מכירה מראש כאשר הדירות נמצאת "על הנייר". לאחר מכן המשקיעים מוכרים את הדירות ונהנים מרווחים שמשפיעים על מחיריהן של דירות חדשות.

הגרף הבא מייצג את השנוי במחיריהן של דירות חדשות בשנים 2013-7. החישוב אינו כולל מקרים קיצוניים כלומר נוכה ממנו 5% מסך הדירות היקרות והזולות. הגרף מראה שהמחיר הממוצע לדירה חדשה עלה במהירות מהמחצית השנייה של 2015 בכמעט 50%. הצמיחה הדרמטית ביותר התרחשה בשכונות הפופולריות של פראג : פראג 1,2 ו-6. 

מקור: trigema.cz 

שני מחקרים שבדקו חברות קבלניות ושפורסמו ב-2017 ע"י חברות הייעוץ KPMG ו-CEEC הדגישו כי הביקוש לנדל"ן למגורים בצ'כיה צפוי לעלות ב-2018. השוק של דירות חדשות בפראג מונע ע"י שני חוסרים: חוסר בהיתרי בנייה חדשים וחוסר באדמות איכותיות לבנייה. המקומות האטרקטיבים ביותר המתאימים לפיתוח שכונות מגורים חדשות מנקודת מבט קבלנים הם פראג 5,9 ו-10. קבלנים ימשיכו להתמקד בדירות קטנות בפריסה של 2+kk עם פיתוח סביבתי. יותר מ-75% מהקבלנים ביקשו מהמתכננים להעלות את מחירי הדירות בפראג ב-4% ב-2018. עם זאת, מספר הדירות החדשות שייצאו לשוק בפראג ייגדל רק במעט ב-2018 ויהיה 0.6%.

רוב יזמי הנדל"ן מעריכים שמחירי הדירות החדשות ימשיכו לעלות בשנתיים הקרובות, אך הצמיחה לא תהיה דרמטית כמו שהיו בשנתיים האחרונות. ישנן מספר סיבות לכך: ראשית – דיור בר השגה תלוי בעליית המשכורות ובגלל שהעלייה במשכורות נחשבת למתונה, היא אינה משקפת כרגע את העלייה במחירים של דירות חדשות. למעשה, אין רבים במעמד הביניים הצ'כי שיכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה ב-90,000 קרונות צ'כיות למ"ר, המחיר הממוצע לדירה חדשה ב-2017. דוגמה אחת בולטת מעל הכל: בהודעה לעיתונות של אחת החברות הקבלניות הגדולות בצ'כיה, Central Group, נכתב שמחירה של דירת סטודיו ב-2018 שווה למחירה של דירת 2+kk לפני שנתיים. 

טרנדים אזוריים 

לפי הפורטל cenovamapa.org שמספק מידע על הנדל"ן בצ'כיה, מחירי העסקה האמיתית למ"ר ב-2017 לכל סוגי הדירות בפראג (חדשות ויד שנייה) היה 65,000 קרונות צ'כיות (להשלמת התמונה – המחיר הנדרש הממוצע של דירה בפראג היה 73,526 קרונות צ'כיות – עלייה של 10% בחישוב שנתי), 50,000 באזור ברנו, 35,000 באזור פילזן ו-29,000 באזור ליברץ. 

פילזן הפכה לאזור השלישי בצ'כיה במספר הדירות החדשות שעומדות למכירה. המחיר הממוצע הנדרש לדירה חדשה בפילזן הוא 49,000 קרונות צ'כיות למ"ר – 1000 קרונות צ'כיות מעל הממוצע הארצי. המחיר הממוצע של דירה בפילזן הוא 2.5 מיליון קרונות צ'כיות. בהתחשב בצמיחה הדרמטית של מחירי הדירות בפראג, מעדיפים רבים להשקיע בנכסים מניבים בפילזן. לכן מתווכי נדל"ן רבים יציעו השקעות נדל"ן בפילזן ולא בפראג.

מחירי הדירות החדשות עולים גם בערים אחרות בצ'כיה במיוחד בברנו ובאולמוץ. בברנו ההליכים לאישור פיתוח של פתרונות מגורים חדשים איטיים ודומים מאוד לפראג. מתווכי נדל"ן צופים עלייה של 7% במחירים של דירות חדשות בברנו ב-2018. ירידה מתמשכת בהצע דירות חדשות בפראג ובברנו משפיעה גם על מחירי דירות יד שניה.

תמצית מנהלים למשקיעים זרים

רוב המומחים העוסקים בתחום הנדל"ן ומתווכי נדל"ן לא רואים בצ'כיה בועה נדלנ"ית. להיפך, הם טוענים שהצמיחה במחירי הנדל"ן מבוססת על גורמים אמיתיים – יותר ויותר אנשים באים לחיות ולעבוד בפראג ובברנו (ובערים נוספות) ובניינים חדשים כמעט ואינם מוקמים. נגישות נמוכה לדיור תאלץ מקומיים לדחות את רכישות הנדל"ן או לרכוש נדל"ן מחוץ לפראג (זוהי כבר מגמה כי יזמים רבים רוכשים קרקעות ובונים פרויקטים חדשים למגורים בסביבות פראג).

לשינויים בחוק המשכנתאות אין עדיין השפעה רבה על משקיעים זרים. הם בכל מקרה לא מחפשים 100% LTV. למרות ששיעורי הריבית ממשיכים לעלות הם עדיין יחסית נמוכים. במילים אחרות, המשכנתאות עדיין זולות ונגישות עבור משקיעים זרים. על פי מחקרים של חברות קבלניות שפורסמו ב-2017 ע"י חברות הייעוץ KPMG ו- CEEC, כל דירה חמישית בפראג (23%) נרכשת ע"י זרים. עם הדמוגרפיה והמשכנתאות הסבירות בצד אחד וצמיחת מחירי השכירות ב-2017 מצד שני, רכישות של נדל"ן להשקעה בפראג ובערים צ'כיות נוספות (ברנו, אולמוץ, פילזן) מחזירות את ההשקעה באופן משביע רצון.

זהו בינתיים. אנחנו מקווים שעשינו לכם סדר בדברים. ואם אתם שוקלים השקעת נדל"ן בצ'כיה, הצטרפו ללקוחות מרוצים רבים שהשקיעו בעזרתנו בנכסים מניבים בפראג.

צרו איתנו קשר. נשמח לסייע גם לכם.


איך נראה שוק הנדל"ן בצ'כיה?

נשלח 25 בפבר׳ 2018, 1:11 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 25 בפבר׳ 2018, 1:11 ]

איך נראה שוק הנדל"ן הצ'כי?

שוק הנדל"ן בצ'כיה נהנה מיציבות כלכלית ברמת המאקרו ולכן הוא מעניין לא מעט משקיעים. לפניכם סקירה קצרה לגבי שוק הנדל"ן בצ'כיה ותשובה לכל השאלות שמעניינות משקיעים, לרבות חסמים אפשריים, תנאי מימון ועוד.

המצב הכלכלי בצ'כיה ברמת המאקרו הוא סיבה לגאווה, כי בשנים האחרונות כלכלת צ'כיה צומחת בכל שנה בכ-3% והצפי הוא שהמגמה תמשיך בשנים הבאות. הקרונה הצ'כית שהיא המטבע המקומי שומרת על יציבות למרות שבאפריל 2017 בוטלה הצמדת המטבע לאירו. בנוסף, משנת 2016 ואילך צ'כיה נהנית משיעור האבטלה הנמוך באירופה. 

הנדל"ן בצ'כיה 

שוק הנדל"ן בצ'כיה מושפע מהמצב המאקרו-כלכלי במדינה ולהוכחה – היקף עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2017 שבר שיאים והגיע לסך 2.1 מיליארד יורו. התחזית היא שמצב זה יימשך הודות לריביות הנמוכות, שיעורי תעסוקה גבוהים ושערי היוון גבוהים בנכסי יוקרה, כך שההשקעה בנדל"ן הופכת לכדאית במיוחד אל מול אפשרויות השקעה אחרות. 

נדל"ן למגורים

החסם המרכזי בתחום הנדל"ן בצ'כיה הוא ההיצע הנמוך של נדל"ן למגורים בעיקר בשכונות המומלצות של פראג. למרות שהביקוש לנדל"ן למטרות מגורים עולה מדי שנה, כמות התחלות הבנייה נחשב לנמוכה מסיבה אחת - תהליך קבלת האישורים לבנייה חדשה בצ'כיה נחשב לארוך במיוחד. למשל, כמות התחלות הבנייה ב-2016 הייתה נמוכה ב-15% ממספר אישורי הבנייה. 

נדל"ן מסחרי

גם בתחום הנדל"ן המסחרי (משרדים וקניונים) השוק הצ'כי משגשג, למשל תפוסת המשרדים בפראג עומדת על מעל 90% (השיעור הגבוה מאז 2008) והקניונים ממשיכים להיות יעד נדל"ני מבוקש. עם זאת, גם בתחום הנדל"ן המסחרי התחלות הבנייה מעטות והביקוש עולה על ההיצע. 

מימון בנקאי ומשכנתאות בצ'כיה

לפי סקר של KPMG Property Lending Barometer, המימון לנדל"ן נשאר יציב בשנים האחרונות. לפי ממצאי הסקר, בתחום הנדל"ן בצ'כיה שיעור ההלוואות בסיכון שווה לשיעור בגרמניה ובסקנדינביה. 

יתרה מזאת, הבנקים בצ'כיה מאפשרים לקיחת הלוואות במטבע זר, בעיקר באירו. בנוסף, לפי ממצאי הסקר עולה שהבנקים הצ'כים מבקשים יחס של עד 70% מבחינת LTV, מאפשרים יחס חוב של לפחות 1.2% ומעניקים הלוואות נדיבות לנכסים מניבים, למשל 2.22-2.68 אחוזים למשרדים, 2.26-2.6% לנדל"ן מסחרי אחר ו-2.4-2.73% לנדל"ן לוגיסטי. 

מי משקיע בנדל"ן בצ'כיה 

רוב המשקיעים בנדל"ן בצ'כיה הם משקיעים זרים (כ-70%), כאשר המשקיעים הגרמנים שומרים על שיעורם הגבוה וכן נרשמת עלייה משמעותית מצד משקיעים אירופאים, אמריקאים ואסייתים. גם חברות ישראליות רבות פועלות בשוק הנדל"ן בצ'כיה (בעיקר בתחום של בניית דירות ופרויקטים) שמממשות את הפוטנציאל של נכסים שנרכשו לפני המשבר הכלכלי של 2008.

חושבים על רכישת נכס להשקעה בפראג? דברו איתנו

מקור: KPMG


1-10 of 131