מידע למבקר בפראג

נשלח 16 באוק׳ 2019, 1:42 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 באוק׳ 2019, 1:43 ]

מידע חשוב למבקר בפראג

אם אתם מגיעים לפראג לביקור של יום יומיים למטרת רכישת נכס וזמנכם קצוב, ריכזנו בעמוד זה נקודות חשובות, כתובות ומידע חשוב שיעזור לכם בזמן השהיה שלכם בעיר. שמרו את הלינק במועדפים. אתם עוד תזדקקו לו.


כתובת המשרד שלנו בפראג (קונביז)

M. Horákové 116/109, Praha 6 (קישור לגוגל מפות). לוקחים חשמלית או את הקו הירוק של המטרו עד לתחנת Hradčanská ונכנסים אל  בניין המשרדים הגבוה שמול התחנה. במעלית קומה 7.

נסיעות בפראג

 • כרטיס לתחבורה ציבורית קונים במכונות צהובות בתחנת מטרו או בקיוסק. לפי שעה / יום שלם / 3 ימים
 • כרטיס תחבורה ציבורית מתאים לחשמלית, רכבת תחתית (מטרו, אוטובוסים ואפילו לסירות)
 • אפליקציית UBER

המרת כספים

איפה כדאי לבקר?

לאכול ולשתות

צ'כית ליום יום

 • שלום: Dobry den (דוברי דן)
 • להתראות: Na schledano (נה סחלדאנו)
 • תודה: Děkuju (דייקויו)
 • בירה: Pivo (פיבו)
 • בבקשה: Prosim (פרוסים)
 • מילים נוספות - שיחון צ'כית עברית

מה עוד?מציאת שוכר לנכס נדל"ן או דירה בצ'כיה - עשה ואל תעשה

נשלח 14 באוק׳ 2019, 23:47 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 באוק׳ 2019, 0:50 ]

מציאת שוכר לנכס נדל"ן או דירה בצ'כיה - כללי עשה ואל תעשה בבחירת הדייר

איך למצוא את השוכרים האידיאלים עבור הנכס שלכם בצ'כיה?

שוכר אידיאלי הוא זה שמשלם את שכר הדירה כראוי ובמועד, מתייחס לנכס בזהירות ולא נכנס לסכסוכים עם השכנים. אתם עשויים לחשוב שמספיק לכתוב עבורו חוזה שכירות בסיסי ואם השוכר לא יצליח לעמוד בתנאים שכתובים בו, תמיד תוכלו לסיים את החוזה איתו ולמצוא שוכר אחר אבל זו טעות. לפי מערכת המשפט הצ'כית זה פשוט אסור. הקודקס של המשפט האזרחי בצ'כיה (Občanského zákoníku) בעניינים מהותיים רבים הוא לטובת הדיירים, ולכן אל לכם להמעיט בחשיבות בחירת הדייר האידיאלי. הנה כמה דוגמאות לכך.

ניתן לסיים את החוזה עם השוכר רק אם הוא חייב למשכירים סכום של לפחות 3 חודשי שכירות. אז יש לדייר 30 יום נוספים למסור את הנכס ורק אם הוא לא עושה זאת אפשר לפנות לבית המשפט ולקבל אישור להוצאת הדייר. המשפט צפוי להיערך כשישה חודשים, אבל הודות להסתייגויות ולערעורים שיכול להגיש העו"ד של הדייר, התביעה יכולה להימשך שנים...

המשמעות היא שכל סעיף בחוזה מבוטל כי הוא מנוגד לקוד האזרחי שבא לטובת הדייר. למעשה, במערכת היחסים עם השוכרים אנחנו כבעלי הנכס נמצאים כשידינו על התחתונה, כך שההגנה הטובה ביותר נגד דיירים לא הולמים היא למנוע אפשרות כזאת מראש ע"י מציאת דיירים מתאימים.

לאור הניסיון הרב שלנו בניהול נכסים בצ'כיה אנחנו יודעים היום להגדיר חמישה מאפיינים לשוכרים שכדאי לשים אליהם לב עוד בפגישה הראשונה עם המועמד הפוטנציאלי. אפשר לטעון ושבצדק ששיטה זו יכולה לסנן גם שוכרים פוטנציאליים טובים, אבל אנחנו מאמינים שלאנשים הוגנים אין מה להסתיר. כשלוקחים בחשבון שבעיות עתידיות עם דיירים עולות לכם בכסף, באנרגיה ובזמן, עדיף להיזהר מאשר להצטער ולהקדים תרופה למכה.

סימן ראשון – סולידיות

מכל המאפיינים של הדייר העתידי האידיאלי סולידיות היא המאפיין הסובייקטיבי מכולם. כל אחד מאיתנו שופט את האחר בצורה קצת אחרת ומבחין בו בתכונות שונות. אף על פי כן ננסה לתאר את התכונות האוניברסליות הנדרשות משוכר פוטנציאלי.

הכל מתחיל בקשר הראשון שנוצר עם הדייר הפוטנציאלי, בין אם מדובר בדוא"ל או בשיחת טלפון. במקרה של תקשורת בדוא"ל, סימן של סולידיות הוא אופן הפנייה אליכם בתחילת המכתב: "שלום" או "אדון נכבד".

בהמשך המייל יש לשים לב אם המכתבים מופרדים בפסיקים כנדרש, אם יש שגיאות הקלדה ושגיאות כתיב ואם השוכר חתם על המכתב בשמו המלא והשאיר אמצעים ליצירת קשר. אחד המאפיינים שמעידים על הרצינות של הדייר הפוטנציאלי הוא כתובת המייל שבה הוא עושה שימוש. למשל, אם כתובת המייל כוללת את שמו זה בסדר, אבל אם היא כוללת אותיות ומספרים שאינם קשורים זה לזה (למשל rxw0362y@email.cz) או שם חיבה מוזר זה צריך לעורר חשד.

אותו הדבר בשיחת טלפון – מועמד רציני יציג את עצמו בתחילת השיחה, יספר על הסיבות שבגינן הוא יוצר קשר ויבקש פרטים על הנכס ואפילו ירצה לתאם סיור. אם המטלפן יוצר קשר בזמנים לא הולמים (למשל בסוף השבוע או מוקדם מאוד בבוקר) במקום לשלוח סמס או מייל – יש בכך אלמנט נוסף שאמור להדליק נורה אדומה.

בנוסף, אם הלקוח מתקשה כבר בהתחלה להציג ערבויות, מבקש הפחתה אפשרית בתשלום החשבונות או הערבות – יש בכך כדי להצביע שיש לו תקציב מוגבל או בעיות כלכליות, כך שכל אירוע לא צפוי יכול לגרום לאי-תשלום של דמי השכירות.

לאנשים מסוג זה יש סיכוי גבוה לעזוב את הדירה המושכרת ללא הודעה מוקדמת, בעיקר כדי להימנע מקונפליקט עם בעלי הנכס. לעומתם, שוכרים סולידיים יספקו הודעה מוקדמת של לפחות שבועיים מראש לפני שירצו לעזוב את הדירה.

אלמנט נוסף שמעיד על סולידיות הוא הסיור בדירה. שוכרים פוטנציאליים סולידיים יגיעו בזמן או יקדימו ובמקרה של איחור – יודיעו על כך מראש. הם בטח לא יתקשרו או ישלחו הודעה 5 דקות אחרי השעה הנקובה שהם "כבר מגיעים" או מבטלים. אם זה קורה צפו לתרחיש דומה גם בעת תשלום שכר הדירה. כאן זה לא ישראל, זו צ'כיה והאיחורים הקטנים שבישראל נתפסים כמובנים מאליהם כאן הם לא מקובלים בלשון המעטה.

עם זאת, אל תלכו שולל אחרי המראה. מועמד סולידי אמנם צריך להיראות בהתאם ולהיות לבוש ומטופח כראוי, אבל כבר קרו לנו מקרים של מועמדים שנראים ייצוגיים מאוד אבל שהתגלו כבעייתיים ולהיפך. לכן, אסור להתרשם לטובה ממראה מרשים ובו בזמן לא להתרשם לרעה ממראה לא מייצג. יש להתמקד באלמנטים נוספים.

שוכרים פוטנציאליים טובים בד"כ מגיבים בקצרה ובדייקנות על השאלות, אבל מועמדים בעייתיים אוהבים לתת תשובות ארוכות יותר כדי להתפאר ולנסות להיראות באור חיובי. 

סימן שני – הסיבה הנכונה

אם הסיבות למעבר הדירות מעידים על חשיבה בוגרת ותכנון מדוקדק – מדובר במועמד יציב שמנהל את חייו מתוך מחשבה תחילה. במקרה כזה, סביר להניח שהוא גם חישב היטב את כוונתו לעבור דירה, שהוא שולט על הוצאותיו ויש לו הכנסה מספקת בכדי לשלם את שכר הדירה.

לכן, סביר להניח שאדם כזה יישאר בנכס זמן ארוך מסיבה אחת – אדם שהוא מיושב בדעתו מעוניין במקום קבוע ומתכנן את צעדיו כדי להימנע ממעברי דירה תכופים. זה כמובן קשור גם לנקודה הקודמת כי מועמד איתן מחשב את פעולותיו מראש ולא ממהר לעבור דירה מלכתחילה.

אנחנו מעדיפים את מי שמחפש דירה מסיבות חיוביות, למשל:

 • רילוקיישן (נפוץ מאוד בפראג).
 • מעבר למגורים משותפים עם בן/בת זוג. אם כי במידה וזהו זוג צעיר או בזוג שנמצא יחד פחות משנה יש להיזהר – מדובר בזוגיות שיכולה להתפרק, כך שרק אחד מבני הזוג יוכל לשלם שכ"ד.
 • הרחבת המשפחה ומעבר לדירה גדולה יותר.
 • שיפור דיור ומעבר מנכס באיכות נמוכה לנכס טוב יותר.
כדאי להיזהר ממי שמחפש לעבור דירה מסיבות שליליות, למשל:
 • גירושין – אלמנט שהופך את המצב הכלכלי של בני הזוג לנמוך יותר ולבלתי יציב, מה שיכול לגרום לדחייה בתשלומי השכירות.
 • הפסקה פתאומית של עבודה או של שכירות במקום מגורים אחר.
 • מעבר לדירה חדשה כי את הקודמת הבעלים רוצה למכור בדחיפות. הרבה פעמים הסיבה לכך היא לרוב אי תשלום שכ"ד, מה שגרם לבעל הדירה למכור את הנכס כדי להחזיר את החובות.

סימן שלישי – עבודה יציבה

סימן נוסף שמאפיין דייר איכותי הוא ותק במקצוע ויציבות תעסוקתית. אלמנט זה מוכיח על אישיות יציבה, מה שמעלה את הסיכוי לשהייה בנכס במשך תקופה ארוכה בלי בעיות. לעומתם, קיים סיכון בדיירים שמחליפים מעסיקים שנה אחרי שנה, בדיירים שמחליפים תחומי עיסוק ובדיירים שעוסקים בתחומיים שאין בהם הכנסה סדירה, למשל יזמים מתחילים, עצמאיים וכו'.

למרות שאנחנו לא רוצים לשפוט אנשים ע"פ הבחירות המקצועיות שלהם, הנסיון שלנו מלמד שיש מקצועות שמעלים את הסיכון לדיירים בעייתיים, למשל מלצרים, נהגים, עובדים לא מיומנים ויזמים מתחילים.

מצד שני אנחנו מאמינים שבכל מקצוע יש גם אנשים הגונים, כך שאנחנו ממליצים לחשב את זה כחלק מההערכה הכללית של הפונה. לכן, תמיד כדאי לשלב שכל ישר בסעיף המקצוע ולהעריך את ההוצאות וההכנסות של הדייר הפוטנציאלי.

למשל, אם ביקשתם שכ"ד של 14,000 קרונות צ'כיות בחודש והעלויות הנלוות הן 2000 קרונות נוספות – סביר להניח ששכיר שמועסק במשרה אדמיניסטרטיבית לא יוכל לעמוד בכך. אמנם המשכורות ההתחלתיות הן כ-30,000 קרונות צ'כיות, אבל הנטו הוא כ-22,000 בלבד. המשמעות היא שלדייר יישאר תקציב של כ-6000 קרונות צ'כיות לאוכל, בגדים, בידור ותשלומים בעבור טלפון.

במקרה כזה די במקרר מקולקל או בהוצאה בלתי צפויה אחרת, כך שהשוכר נכנס לסחרור כלכלי בכל הקשור לתשלום שכר הדירה. זה יכול לקרות לכל אחד, כולל אנשים סולידיים ונורמטיביים שאינם בעייתיים ושאינם משאירים אחריהם חובות בד"כ.

סימן רביעי – ההיסטוריה של הדייר בתחום ההשכרה

אם השוכר הפוטנציאלי גר בדירה שכורה כרגע, רוב הסיכויים שהוא ישכפל את היחסים בינו ובין בעל הנכס גם בשכירות הבאה שלו. לכן עלינו לגלות שני דברים חשובים אודותיו:
 1. משך הזמן שהוא גר במסגרת חוזה השכירות הנוכחי. במידה ומדובר בתקופת שכירות קצרה (שנה ומטה) – יש סיכוי שהייתה בעיה כלשהי. לכן מומלץ להעדיף דייר שמתגורר במסגרת חוזה שכירות רב-שנתי, מה שמעלה את אמינותו כשוכר.
 2. המלצות מבעל הבית הקודם כדי לוודא שני דברים: שיחסי השוכר משכיר היו ראויים ושהשוכר הזה מתאים עבורנו. אדם אמין יהיה מוכן למסור באופן מיידי את פרטי בעל הנכס הנוכחי, אבל מועמד בעייתי לרוב יימנע מכך. למשל, יטען שאין לו קשר איתו, טוען שבעל הנכס בחופשה ולכן לא עונה ואפילו עונה בכעס בסגנון "איך אתה מעז? אתה לא מאמין לי? אתה רוצה לבדוק אותי או משהו?". אין צורך להילחץ אלא לזכור דבר אחד – למועמד הגון אין מה להסתיר.

סימן חמישי – רישום נקי

ברגע שהשוכר הפוטנציאלי עבר בהצלחה את הבירורים הקודמים, נראה מתאים ומגלה עניין בנכס – יש לבדוק אותו ברישומי החייבים. כל שנדרש לעשות הוא לברר את שמו ותאריך הלידה שלו. גם כאן כמה מועמדים נופלים מכיוון שהם מודעים לכך ששמם מופיע שם.

המערכת המשפטית המדויקת והמשתלמת ביותר היא Sokordia iSpis. תמורת 32 קרונות בלבד בכרטיס אשראי, המערכת תתן לכם את הנתונים הבאים:

Centrální evidence exekucí (מרשם האכיפה המרכזי של צ'כיה)

רשימת כל האנשים והיישויות המשפטיות שמתוחזקת, מופעלת ומנוהלת ע"י לשכת ההוצאה לפועל של צ'כיה. גם אם למועמד הפוטנציאלי יש רק רשומה שלילית אחת, מומלץ שלא להשכיר לו את הנכס ולהתעלם מההסברים שלו. זה אולי לא נעים אבל מניסיון למדנו שאסור להתפשר.

ISIR

מרשם חדלות פירעון בו נרשמים הליכי חדלות פירעון. אם מישהו הגיש עתירת חדלות פירעון או עובר תהליך של מחיקת חובות, אנחנו יכולים למצוא אותו כאן. שוב, במקרה כזה לא מומלץ להתקשר חוזית עם אדם שמופיע ברשימה זו.

הופעה ב-ČUZK (המשרד צ'כי למדידות ומיפוי)

בפנקס זה תוכלו לגלות האם המועמד להשכרה מחזיק בבעלות על נכסים. אם הוא הבעלים של נכס שאין עליו עיקולים או חובות, נוכל לחתום על הסכם שכירות במצפון רגוע יותר. אם השוכר לא יצליח למלא את התחייבויותיו, נוכל להבטיח את קבלתנו במהלך הליכי ההוצאה לפועל.

Digitální stopa (מעקב דיגיטלי)

למרות שבדיקה זו אינה הכרחית, היא לפעמים יכולה לעזור לנו לאמת את הדיוק של הנתונים שמספק השוכר הפוטנציאלי. בימינו שכמעט כולם באינטרנט הזינו את שמם, את הדוא"ל או הטלפון שלהם באיזה אתר, די בכך כדי למצוא מידע נוסף אודותיהם. בדרך כלל ניתן למצוא את המידע הרב ביותר בפרופילים של רשתות חברתיות, שם אנו מגלים כיצד אדם חי, אילו חברים יש לו או אילו תחומי עניין יש לו. ניתן להשתמש בלינדקאין כדי לאמת את קורות החיים שלו, מחקרים, תחומי עניין וכדומה. בחינה באינטרנט תמחיש את התמונה הכוללת של המועמד וגם תעזור לנו לאמת את המידע שנמסר על ידו.

בחירה בניהול נכסים על פני ניהול עצמי

אם אתם חיים בישראל ומחזיקים נכס בפראג אתם בטח מודעים למורכבות הכרוכה בניהול נכס מעבר לים. אמנם במאמר זה נגענו בדברים חשובים אבל הם קשורים רק לאספקט של בחירת דייר מתאים. התמונה הכללית של ניהול נכס בשלט רחוק היא מורכבת הרבה יותר כי היא כוללת גם אספקטים שונים של יחסי שוכר משכיר כמו טיפול בתקלות שוטפות, פינוי ומציאת דיירים חדשים בעת עזיבה.

אנחנו מנהלים בצ'כיה מעל 100 נכסים נכון להיום (2019). נשמח להציע לכם את השירותים שלנו, לחסוך לכם כסף ועוגמות נפש אפשריות. צרו איתנו קשר.


ההבדלים בין דירות רגילות לדירות אטלייר (Atelier) בצ'כיה

נשלח 9 באוק׳ 2019, 23:11 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 9 באוק׳ 2019, 23:11 ]

ההבדלים בין דירות רגילות לדירות אטלייר (Atelier) בצ'כיה

אטלייר, הינו שטח בנוי המיועד למטרות מסחריות, למשל חנות או בית עסק. למעשה זוהי דירה רגילה אשר אינה עומדת בסטנדרטים של דירות מגורים, לרוב בגלל כמות האור הטבעי או רמת הרעש מעבר למה שהוגדר בחוק. בפועל, ניתן להשתמש בדירת אטלייר גם כדירה למגורים.

לרוב דירות אלו נבנות כחלק מבניין מגורים ולכן ישווקו כדירות למגורים, בגלל מיקומן הן פחות יתאימו למשרדים או מסחר. הגדרת הדירה כאטלייר תתרום למחיר האטרקטיבי של הדירה, אך לצד היתרונות ישנם גם חסרונות שצריך לקחת בחשבון. במאמר זה נרכז את הנקודות המרכזיות שצריך לשקול כאשר שוקלים קנייה של דירת אטלייר.

מיסוי

מע"מ

ראשית, משום שהדירה אינה מוגדרת כמיועדת למגורים, המס החל עליה הוא שונה מאשר במצב של דירות רגילות. בצ'כיה המע"מ על מסחר הוא 21% בזמן שבדירות מגורים מדובר על מע"מ בגובה של 15%. במקרה של דירת אטלייר, משום שהיא מוגדרת כשטח מסחרי, המע"מ יהיה בהתאם - 21%.

מס רכישה

מס רכישה עבור דירות יד שניה בצ'כיה עומד על 4%. דירות חדשות אמנם פטורות ממס רכישה, אך פטור זה אינו חל על דירות אטלייר ושטחים מסחריים, לכן רוכש דירת אטלייר חדשה יחוייב בתשלום מס רכישה בסך 4 אחוזים.

רישום הנכס ככתובת קבועה לאזרח צ'כי

שיקול נוסף שצריך לקחת בחשבון, הוא כי לא ניתן לרשום דירת אטלייר כדירה למקום מגורים קבוע, משום שהדירה מוגדרת למטרות מסחריות. עניין זה ישפיע בעיקר על מי שירצה לקבל תושבות קבועה בעיר, ופחות על מי שמעוניין להשקיע מרחוק. נוסף על התושבות הקבועה לא יהיה ניתן לקבל הטבה במחיר החניה האזורית, מאותה סיבה. 

משכנתא

במידה וישנה משכנתא על דירת אטלייר, לא יהיה ניתן להתקזז בתשלומי המס במידה והיא משמשת למגורים אישיים. אך לעומת זאת, לטובת השכרה למגורים או לצרכים מסחריים, ניתן יהיה לדווח על ההכנסות ועל הוצאות המשכנתא.

מחיר זול

מבחינת איכות הדירה, מבנה ותכנון, דירות אטלייר עשויות לעיתים להיות זהות לחלוטין לדירות אחרות באותו בניין. דירה בקומות הנמוכות למשל, ראשונה או שנייה, יכולה להיות בהבדל של כ-10 אחוזים, אך מחיר השכירות בה יהיה כמעט זהה. מחיר הדירה והתשואה במצב כזה עשויים להיות מאד אטרקטיביים, שכן זו יכולה להימכר במחיר הנמוך אף בעשרה אחוזים מהמחיר הרגיל.

לסיכום

לסיכום, לרכישת דירות אטלייר ישנן יתרונות וחסרונות שונים. לעיתים נתונים אלו ישפיעו בצורה משמעותית על איכות הדירה, ולעיתים ניתן למצוא דירות אידיאליות מבחינת מחיר הרכישה ואפשרות גובה השכירות. על מנת לדעת להעריך את איכות הדירה ואופן התשואה שלה אין תחליף לבעל מקצוע מנוסה שמכיר את שוק הנדל"ן הצ'כי. 

כמו תמיד, נשמח לסייע לכם בנושא. צרו איתנו קשר


שכונת דייוויצקה (Dejvice) בפראג 6 - היתרונות והחסרונות

נשלח 27 בספט׳ 2019, 1:04 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 27 בספט׳ 2019, 1:04 ]

שכונת דייוויצקה (Dejvice) בפראג 6 - היתרונות והחסרונות

שכונת דיוויצקה Dejvice היא שכונה ברובע פראג 6 שנחשבת לאחת הטובות בעיר: נופים מרהיבים ביופיים, נכסי נדל"ן ברמה גבוהה, שפע של שטחים ירוקים, אינספור אפשרויות לבילוי והמון שקט ושלווה שהופכים אותה למועדפת בקרב אזרחים זרים ודיפלומטים. החיים במחיצת העשירון העליון הם לא זולים, כך שהמגורים בשכונה הזו לא מתאימים לכל משפחה צ'כית אבל עם זאת, יש כמה דברים שיש לקחת בחשבון.

היתרונות

קרבה לעורקי תחבורה 

Dejvice קרובה לשדה התעופה הבינ"ל של פראג ויש בה תחנות רבות של תחבורה ציבורית. למשל, נסיעה במטרו ובאוטובוס משכונה זו לכיכר וואצלב במרכז העיר נמשכת רק 6 דקות.

בנוסף, ניתן להגיע בקלות מ- Dejvice ליעדים אחרים בפראג באמצעות תחבורה ציבורית, למשל לשכונות בפריפריה העירונית, לתחנת הרכבת המרכזית Praha-Podbaba station ועוד.

אדריכלות מודרנית משובחת 

התפתחות השכונה חפפה את התפתחותה של צ'כוסלובקיה, כך שהיא מאופיינת בנכסים מרווחים במיוחד למשל:

 • Villa Müller - נבנתה ע"י האדריכל Adolf Loos נראית כאילו היא יצאה מאנגליה הכפרית
 • Baba -אחוזה משפחתית קטנה שנבנתה בין שתי מלחמות העולם
 • Bubeneč – מובלעת אקלקטית שבה מתגוררים שגרירים ושנחשבת לאיזור שיא אדריכלי.

תרבות שתייה מפותחת

הפאבים Na Urale pub ו-Dei-Witze ברחוב Puškinovo נחשבים לנקודות המפגש של תושבי השכונה. כמה רחובות משם בסמוך לפארק Stromovka נמצא מוסד מקומי נוסף - Na Slamníku. המקום אמנם עבר שיפוץ, אבל שמר על אווירה אותנטית ומסורתית.

הריאות הירוקות הכי אהובות בפראג

למרות שרובו נמצא בתחומי פראג 7 פארק Stromovka נמצא במרחק הליכה משכונת דייביצקה אבל הוא לא לבד והשכונה כוללת ריאות ירוקות נוספות למשל, עמק Šárka שמקנה תחושה של שקט בלב העיר והפארק ברחוב Puškinovo שמשופע בבתי קפה.


קרבה לבתי ספר בינלאומיים

הודות לעובדה שהשכונה כוללת שפע של וילות מבודדות עם חצרות גדולות היא מושכת אליה גם משפחות עם ילדים כך שהקרבה לבתי הספר הבינלאומיים (International School of Prague, Riverside School, Prague British School ) רק מוסיפה לאטרקטיביות שלה.

ההתחדשות העירונית של רחוב Vitězné

נקודת העניין העיקרית בשכונה היא המרחב התוסס שנמצא סביב צומת הרחובות Evropská, Jugoslavských Partyzánů ו-Svatovítská. 

הצומת צפוי לעבור שיפוץ בקרוב ובינתיים כל שנה מתקיים כאן שוק איכרים בחודשים מרץ-דצמבר, בחורף מוקמת כאן בימת החלקה ובקיץ נבנה חוף מלאכותי ומוקמת במה לאירועים.

החסרונות

מחירי הנדל"ן מרקיעים

בשנת 2017 המחירים למ"ר לדירות חדשות ויד 2 בשכונה הגיעו ל-93,699 ו-88,236 קרונות צ'כיות בהתאמה, כך שמחירי הדירות הרקיעו שחקים: מחיר דירת 3 חדרים הגיע ל-10 מיליון קרונות צ'כיות ודירת 4 חדרים ל-15 מיליון.

מחירי השכירויות גם כן עלו ובעיקר של נכסים גדולים. למשל: שכ"ד של דירת 3+1 הוא כ-30,000 קרונות צ'כיות ודירת 4+1 כ-40,000 קרונות. 

זיהום אוויר ורעש

איכות אוויר ירודה ורעש כתוצאה מהתנועה לצד הכבישים הראשיים Evropská, Svatovítská, ו-Jugoslavských Partyzánů הם סוגיה בוערת. עם זאת, הבעיה הזו יורדת במידה מסוימת ברחובות שנמצאים מצפון ומדרום לכביש Evropská. 

דמוגרפיה 

שכונת Dejvice נחשבת פופולרית בקרב משפחות ואנשים מבוגרים, כך שאין לה הרבה מה להציע לקבוצות הגיל שנמצאות באמצע. למשל, חנויות בגדים חדשות שנפתחו בשכונה מיועדות לפנסיונרים, אבל לא נפתחו חנויות דומות לצעירים. 

קניות

בשכונה יש מספר מצומצם של סופרמרקטים. Kaufland שנמצאת ליד Jugoslavských partyzánů נחשב לגדול מכולם. החלופה היא הסופרמרקט שמשתייך לרשת המרכולים אלברט ברחוב Vítězné, אבל הוא נחשב לצפוף.

יש אמנם חנויות קטנות ברחבי השכונה, אבל מי שמעוניין במתחם גדול ייאלץ לנסוע באוטובוס לקניון Šestka.

מחסור במקומות חנייה 

חנייה היא בעיה כואבת במיוחד ברחובות של Bubeneč ובאזור רחוב Vítězné. עם זאת, אם אתם מצליחים לשים ידיכם על נכס באזורים Hanspaulka ו-Evropská רוב הסיכויים שהוא יכלול חנייה, כך שהבעיה נפתרה.

היתרון הגדול

בועה בינלאומית

מכיוון שבשכונה יש קהילה גדולה של דוברי אנגלית היא נחשבת לבועה בינלאומית, מה שהקנה לה את השם "אמריקה הקטנה". צ'כיה הולכת ונפתחת עם השנים אל המערב והאוכלוסיה הצעירה כבר דוברת אנגלית במידה רבה יותר מהדור הקודם. האוכלוסיה הצעירה הזו תעדיף לגור באיזורים עם אווירה בינלאומית כך שהשקעה בשכונה הזו היא אולי מעט יקרה יותר בהשוואה לחלופות האחרות שיש בפראג אבל כפי הנראה שבטווח הארוך השכונה רק תמשיך להתחזק.

לסיוע ברכישת נדל"ן בדייויצקה פנו אלינו ונשמח לסייע לכם.עליית מחירי הדירות בצ'כיה מביאה לעלייה במחירי השכירות

נשלח 17 בספט׳ 2019, 11:49 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 17 בספט׳ 2019, 11:50 ]

עליית מחירי הדירות בפראג מביאה כעת לעלייה במחירי השכירות

העלייה החדה במחירי הדירות בערים הגדולות בצ'כיה בשנים האחרונות (בשילוב עם החמרת התנאים לקבלת משכנתא) הובילו יותר אנשים למגורים בשכירות. מחקר שערכה חברת הייעוץ KPMG מצא שמספר הדירות הפנויות להשכרה צנח בשליש תוך שנתיים בלבד. אחת ההשלכות של עובדה זו היא עלייה במחירי השכירויות. 

בחמש השנים האחרונות מחירי הדירות החדשות בפראג עלו ב-80 אחוז – מה שהוביל לעלייה של 42 אחוז במחירי השכירויות, מתוך זה עלייה של 10% בחצי השנה האחרונה בלבד. הצפי הוא שהאחרונים צפויים לעלות עוד יותר כתוצאה מירידת ההיצע. מתווכי הדירות טוענים שמגמה זו נובעת מירידה במספר הדירות החדשות שהושלמו ויצאו לשוק. למשל, ברבעון השני של שנת 2019 מכירת הדירות החדשות ירדה ב -16 אחוז בפראג. אבל פראג לא לבד והמגמה זהה בכל הערים הגדולות ברחבי צ'כיה: ברנו, אוסטרבה, אולומוץ, צ'סקי בודחוביצה ופילזן. במקומות אלו דמי השכירות עלו במהירות לפני שלוש שנים, בעיקר על רקע העלייה במחירי הנכסים. לפני כן דמי השכירות קפאו על שמריהם במשך יותר מחצי עשור.

אלמנט נוסף שתורם לעלייה הוא רכישת נכסים לצורך השכרתם לטווח קצר באמצעות פלטפורמות שונות (Airbnb ואחרות). באופן הזה בעלי הדירה נהנים מהכנסות גבוהות יותר מאשר השכרה לטווח ארוך.

ההערכה היא שכשליש מהנכסים החדשים שנרכשו בשנים 2016-7 היו למטרות השקעה בסגנון זה – מה שהופך את מלאי הדירות להשכרה לקטן עוד יותר, בעיקר בבירת צ'כיה, פראג.

אמנם המשקיעים בנכסים מסוג זה מעדיפים דירות בגודל של מקסימום 50 מ"ר, אבל הביקוש לכלל הנכסים שעומדים להשכרה זינק כולל דירות גדולות יותר.  

הרשויות בערים השונות ברחבי צ'כיה חוששים שמגמה זו תדיר אנשים מקניית ומשכירת דירות, כולל אנשים במקצועות חיוניים כמו הוראה, שירותי בריאות, משטרה, שירותי כבאות ועוד. אחד הפתרונות הוא השקעה בדיור עירוני. בברנו למשל העירייה צפויה לבנות או לשפץ יותר מ-2000 דירות בחמש השנים הקרובות. פרויקטים דומים צפויים להיבנות גם בברנו ובאוסטרבה.

מעוניינים לקפוץ על רכבת הנדל"ן הדוהרת של צ'כיה? אנחנו פה כבר מעל עשור.


שכונת וינוהרדי (Vinohrady) בפראג 2 - היתרונות והחסרונות

נשלח 26 באוג׳ 2019, 5:54 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 26 באוג׳ 2019, 5:58 ]

שכונת וינהורדי (Vinohrady) בפראג 2 - היתרונות והחסרונות

שכונת Vinohrady ברובע פראג 2 נחשבת למקום מגורים יוקרתי שזוכה ובצדק למוניטין גבוה ולפופולריות. השכונה נמצאת ממזרח ומדרום למוזיאון הלאומי ויש בה ערב רב של בתים בסגנונות שונים, למשל וילות מלוטשות שהוקמו בין מלחמות העולם, יחידות דיור אלגנטיות בעלות נופך היסטורי ועוד.

למרות השמירה על המסורת האדריכלית שכונת Vinohrady עוברת בשנים האחרונות שינויים, מה שמביא לכל שמחירי הנדל"ן בשכונה מזנקים והיא הופכת ליעד קולינרי וגסטרונומי. זה בדיוק הזמן לערוך סיכום ביניים שמציג את היתרונות והחסרונות של החיים בשכונה הזו.

יתרונות 

איכות החיים 

שכונת וינוהרדי מדורגת שוב ושוב בראש הטבלאות של השכונות המבוקשות למגורים בפראג. אזורים עירוניים יוקרתיים אחרים כמו שכונת Hanspaulka בפראג 6 מתברגים במקום גבוה גם כן, אבל הדיור בהם אינו בר-השגה ואין בהם מגוון של שירותים כמו בוינוהרדי.

נגישות

שכונת וינוהרדי נחשבת לאחד המיקומים הנוחים ביותר למגורים בפראג הודות לנגישות התחבורתית. השכונה כוללת חיבורי מטרו, אוטובוס וחשמלית מעולים והיא נגישה גם ברגל, כך שאפילו המקומות המרוחקים ביותר בשכונה לא נמצאים במרחק של יותר מחצי שעה הליכה מכיכר וואצלב.

שטחים ירוקים ופארקים

פארק Riegrovy sady מעניק למבקרים בו נופים נהדרים של טירת פראג, שפע של מקום למשחקי כדורגל לא פורמליים ומדשאות רבות שניתן להשתרע עליהן בכיף.

בצד השני של השכונה ליד שכונת ורשוביץ נמצא פארק Havlíčkovy sady שבו ניתן ליהנות מנוף כרמים יפה, אפשרות לתצפית פנורמית על העיר ומבית קפה חמים וביתי.

בנוסף, בשכונה יש פארקים קטנים יותר כמו Sady Svatopluka Čecha ו-Bezručovy sady שבהם ניתן ליהנות מקסם מיוחד.

קהילה בינלאומית

הודות לגודל הקטן של השכונה ולפופולריות שלה בקרב עובדי חברות זרות – רוב הסיכויים שתתקלו בשכנים מכל העולם בדרככם למסעדה, לקניות, לעבודה ואפילו לבית הספר עם הילדים.

אוכל טוב

השכונה משופעת במגוון מקומות עם תפריטים בינלאומיים שמושכים אליכם קהל מעריצים נאמן. האזורים הפופולריים בתחום הקולינרי בשכונה הם רחוב Korunní והרחובות מסביב לכיכר.

שווקים תוססים 

שכונת וינוהרדי היא ביתם של שניים מהשווקים הכי מרשימים בפראג לפני חג המולד וחג הפסא: Náměstí Míru ו-Náměstí Jiřího z Poděbrad. בנוסף, בשכונה פועל במהלך כמעט כל השנה שוק האיכרים Jiřího z Poděbrad.

https://www.google.com/maps/@50.0753106,14.4392482,3a,75y,248.54h,91.77t/data=!3m6!1e1!3m4!1sk2QlyIKNRSPtP0MkdUa_KA!2e0!7i13312!8i6656

חסרונות

חנייה

בשכונת וינוהרדי יש עדיין מחסור חמור בחנייה ויש לכך השלכות מבחינת פשיעה. אמנם הפשע בפראג נמוך יחסית בהשוואה לערים אחרות באירופה, אבל פריצה לרכבים היא עדיין בעיה נפוצה.

בחמש השנים האחרונות הסטטיסטיקה מראה ש-15-10% מכלל גניבות הרכבים בפראג אירעו בשכונת וינוהרדי.

ישנוניות

שכונת Vinohrady אינה נחשבת לשכונה דינמית, כך שהצעירים מעדיפים אזורי מגורים תוססים יותר כמו לטנה, הולשוביצה, או ז'יז'קוב. השכירות הגבוהה בשכונה מרתיעה צעירים, כך שאפשר להבין למה היא מושכת אליה בעיקר משפחות או זוגות מבוגרים.

ניקיון

לעיתים קרובות משימה פשוטה של הגעה רגלית מנקודה א' ל-ב' הופכת להיות מאתגרת, בעיקר בגלל צואת כלבים שהפכה לבעיה. למרות שבכל פינה בשכונה מוצבות שקיות לצורך כך, תושבים רבים לא משתמשים בהם והם נותרות מיותמות.

עליית מחירי השכירות

בשנים האחרונות מחירי השכירות בשכונה עלו והם ממשיכים לעלות בהתאמה לביקוש. זהו אמנם חיסרון מבחינת השוכרים אך לנו כמשקיעים זה יתרון גדול מכיוון שעליות המחירים, הן של מחירי הדירות והן של דמי השכירות צפויים לעלות עוד בשנים הקרובות.

לסיוע ברכישת נדל"ן בוינוהרדי פנו אלינו ונשמח לסייע לכם.


משבר המהגרים החיובי שעוברת פראג ב-2019

נשלח 15 באוג׳ 2019, 11:18 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 17 באוג׳ 2019, 8:31 ]

משבר המהגרים החיובי שעוברת פראג ב-2019


צ'כיה בכלל ופראג בפרט חווה מחסור של אנשי הייטק מקומיים – מה שמביא את חברות ההזנק הצ'כיות לנסות ולשכנע עובדי הייטק ומהנדסים מרחבי האיחוד האירופי להגר לצ'כיה. רק בשנת 2018 עלה מספר עובדי ההייטק בצ'כיה ב-20,000 והגיע לסך של 206,000.

צ'כיה קוראת להייטקיסטים

לדברי גורמים בחברות כוח האדם המקומיות שמגייסות עובדים זה לא הסוף מסיבה אחת – יש עשרות אלפי הזדמנויות עבודה פתוחות בצ'כיה לעובדי הייטק בטווח הזמן המיידי. ההערכות הנמוכות מעריכות את המספר ב-30,000 אבל יש כאלו שטוענים שמדובר ב-50,000 וככל שענף האינטרנט וההייטק מתפתח והולך הרי שהמספרים האלה ימשיכו לעלות בשנים הקרובות.

כאמור, המדינות שמהן מגיעים העובדים הן לרוב מדינות האיחוד האירופי שיש בהן שיעורי אבטלה גבוהים (למשל ספרד, איטליה ויוון), אבל גם מדינות מחוץ לאיחוד האירופאי ומדינות בדרום אמריקה.

הבקשות לאשרות שהייה עולות

אחת ההשלכות של גיוס כאלו הוא גידול במספר הבקשות לאשרות שהייה בצ'כיה. בין תחילת ינואר לסוף יוני 2019 התקבלו 408,000 בקשות לוויזה – 13% יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. 95% מכל בקשות הוויזה מקבלות את אישור השלטונות הצ'כים.

בשנת 2018 התקבלו 722,000 בקשות לאשרות שהייה בצ'כיה- שיא של כל הזמנים, אבל ההערכות הן שבשנת 2019 מספר זה יחצה את סף ה-800,000.

אמנם חלק מהבקשות מגיעות ממדינות שבהן נדרשת ויזה לצורך ביקור בצ'כיה (למשל הודו וסין), אבל חלקן הן על בסיס כלכלי, למשל יזמים ואנשי עסקים שמגיעים לצ'כיה לצרכי עסקים. עם זאת, מרבית הבקשות הן של עובדים המגיעים לצ'כיה לצרכי עבודה.

המשמעות היא שצ'כיה תופסת את המקום ה-7 בתחום זה מבין 26 מדינות האיחוד האירופי. מה שמביא אותנו לסיבה בגללה כתבנו את המאמר הזה. עובדי ההייטק מחפשים היכן להתגורר בצ'כיה ובפראג בפרט.

זה הזמן שלכם לרכוש נדל"ן בפראג במחירים נוחים עם אפשרות מימון מצויינת וליהנות מעליות הערך הצפויות בשנים הקרובות. 

נשמח לסייע לכם, צרו איתנו קשר.


מחירי החניות בפראג עולים

נשלח 10 באוג׳ 2019, 22:32 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 10 באוג׳ 2019, 22:33 ]

מחירי החניות בפראג עולים

חניה תת קרקעית בפראג

בשנים האחרונות החנייה בבירה הצ'כית הפכה להיות כמעט סיוט ומחיר החניות המקורות בעיר עולה במהירות, כך על פי דווח בעיתון הצ'כי Lidové noviny. בשלוש השנים האחרונות הערך של החניות בפראג הוכפל וחלקן אף נרכשו כנכסים להשקעה.

שורת חניות בסמוך לבתי מגורים מהווה מראה נפוץ בפרברי פראג. חניות מקורות שנבנו בתקופת השלטון הקומוניסטי, הפכו כיום לסחורה הכי חמה בשוק הנדל"ן העירוני. 

מחירה של חנייה מקורה פשוטה שמורכבת משלושה קירות פשוטים ודלת מתכת - הוכפל בשלוש השנים האחרונות ומגיע כיום לחצי מיליון קרונות צ'כיות בממוצע. מחירן של חניות הממוקמות במרכז העיר יכול להגיע בקלות למיליון קרונות צ'כיות, כך מדווח העיתון.

החנייה בעיר הופכת לקשה יותר ויותר, כך שחניות בתשלום ו"אזורים כחולים" (חניות לתושבים) הפכו לסחורות חמות. כמעט כל משפחה בפראג מחזיקה כיום בשתי מכוניות והביקוש לחניות הוא עצום. בעוד שבשנת 2016 חנייה ישנה בפרברי פראג נמכרה בכ- 250,000 קרונות צ'כיות, עכשיו אנשים שמחים להשיג את אותה החנייה במחיר כפול. במרכז העיר חניות נמכרות בסכומים של למעלה ממיליון קרונות צ'כיות, אבל הביקוש הגובר מעלה את המחירים עוד יותר. 

בערים גדולות אחרות בצ'כיה יש בעיות דומות. מחיר החניות באזור בוהמיה המרכזית עלה בשנה האחרונה ב -46 אחוזים. באזור Vysočina שבמורביה המחירים הכפילו את עצמם. חניות בברנו ובפלזן נמכרות כעת במחיר ממוצע שנע בין 350,000 ל -450,000 קרונות צ'כיות. 

מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע, אנשים רבים החלו לקנות חניות כהשקעה - סימן בטוח שבעיות החנייה בצ'כיה בכלל ובפראג בפרט לא עומדות להיעלם בזמן הקרוב.

עוד מידע מעניין על פראג תוכלו לקרוא כאן


הדירות בעיר העתיקה של פראג הן הכי מבוקשות במרכז אירופה

נשלח 21 ביולי 2019, 10:08 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 21 ביולי 2019, 10:09 ]

הדירות בעיר העתיקה פראג הן הכי מבוקשות במרכז אירופה

סקר חדש בתחום הנדל"ן האירופאי בדק ומצא ממצא מפתיע - דירה ממוצעת במרכז פראג יקרה יותר מדירה מקבילה בבירות אירופאיות אחרות. הסקר נערך ע"י אתר האינטרנט Numbeo - מסד הנתונים הגדול ביותר בעולם בתחום הנדל"ן שנחשב לסמכותי מבחינת השוואת מחירי הדיור.

במונחים נומינליים, הדירות היקרות ביותר באזור מרכז אירופה נמצאות הן בעיר הגרמנית מינכן, אך במונחים ריאליים, עיר הבירה הצ'כית מנצחת - המחיר הממוצע לדירה במרכז העיר פראג הוא כיום 124,098 קרונות צ'כיות למ"ר.

לפי החישוב של חברת Novinky.cz סכום זה שווה לכ-419 אחוז מהשכר נטו החודשי הממוצע. לשם השוואה מחירים של דירות חדשות בבירות אחרות במרכז אירופה עולות הרבה פחות - 378 אחוז מהמשכורת החודשית הממוצעת במינכן, 295 אחוז בוורשה, 292 אחוז בברטיסלבה , 292% בקרקוב ו-258 בברנו.

מכיוון שבפראג כמו בכל עיר אחרת יש הבדל בין מרכז העיר לפריפריה המשמעות אחת - איזור העיר העתיקה בפראג הופך להיות שכונת יוקרה תיירותית שהביקושים לדירות בה רק עולים. ואם תרצו - ממש כמו מה שקורה בעיר העתיקה בירושלים, בטיימס סקוור או כיכר פיקדילי בלונדון.

גם אתם רוצים להניח יד על דירה בפראג העתיקה? נשמח לעזור לכם


בעיר פראג זקוקים לעוד הרבה מאוד דירות

נשלח 27 ביוני 2019, 2:00 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 27 ביוני 2019, 2:01 ]

פראג זקוקה לעוד דירות ומקומות מגורים

מחקר שבוצע ע"י חברת CE-Traffic מגלה שהעיר פראג נדרשת לאכלס עוד כ-1.5 מיליון איש. 250,000 איש יותר מהתחזיות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה. לפי נתונים של החברות הסלולריות השונות מתגוררים בפראג עצמה כיום כ-1.55 מיליון תושבים, כאשר לכ-250,000 איש מהם אין מקום מגורים קבוע. ממצא נוסף שעולה מהסקר מלמד שכ-300-400,000 איש מגיעים לפראג כל יום לצרכי עבודה או לימודים. 

Ondřej Špaček מסוכנות CE-Traffic שביצעה את הסקר טוען שהבעיה אינה חדשה. לדבריו, כבר ב-2013 התחזיות צפו שבפראג יתגוררו כ-1.4 מיליון איש, אבל בפועל מספר זה היה גבוה ב-150,000. הוא טוען שכאשר מוסיפים למספר הזה תיירים – מתקבלת תוצאה של כ-1.75 מיליון איש ברחובות פראג מדי יום. 

חבר מועצת התכנון העירונית Petr Hlaváček אומר שהנתונים מראים שהביקוש לדיור בפראג גבוה מהצפוי. לדבריו דיור בר-השגה בפראג אינו אפשרי יותר כי לביקוש יש השפעה על המחיר, למשל מחירי הדירות החדשות בעיר עלו בכ-90% מ-2015, בעיקר בשכונות הפריפריאליות של פראג בצדדיה המערביים והמזרחיים של העיר. בנוסף, דמי השכירות של דירות בפראג עלו, במיוחד באזורים עם קשרי תחבורה טובים למרכזי העסקים והתעסוקה. 

לשכונות מומלצות להשקעה בפראג הקליקו כאן1-10 of 164