סיכום שנת הנדל"ן 2017 בצ'כיה ותחזית לשנת 2018

נשלח 4 במרץ 2018, 14:52 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 5 במרץ 2018, 2:39 ]

שוק הנדל"ן למגורים בצ'כיה: מגמות ב-2018 ותחזיות לעתיד 


מחקר מקיף זה נועד למשקיעים זרים המבקשים להשקיע באחד השווקים האטרקטיביים ביותר באירופה – צ'כיה. המחקר מבוסס על מספר ניתוחי שוק ועל הניסיון היומיומי שלנו. המחקר שואף לזהות מגמות בתחום הנדל"ן למגורים בצ'כיה ב-2018 ולסקור את התחזיות לשנים הקרובות. המחקר מתמקד בשוק הנדל"ן בפראג שהוא הדומיננטי בצ'כיה מסיבה אחת – 65% מכלל עסקאות הנדל"ן בצ'כיה מתבצעות בעיר הזן. שוק הנדל"ן השני בגודלו בצ'כיה הוא בברנו (10%), אבל אם לא צוין אחרת – הכוונה היא לפראג.


סקירה מהירה של שוק הנדל"ן למגורים ב-2017

הצמיחה המואצת של מחירי הדירות בשנתיים האחרונות נגרמה מגורמים ייחודיים שהשתלבו בנקודת זמן אחת. החשובים בהם הם: עלייה בביקושים לאחר המשבר הכלכלי העולמי, משכנתאות זולות מאוד, השתת מס הרכישה על הצד של הקונה, חוק צ'כי חדש בתחום ההלוואות ותקנות מחמירות בתחום המשכנתאות ע"י הבנק הלאומי הצ'כי (CNB). אנשים רבים רצו לסיים את עסקאות הנדל"ן שלהם לפני ששינויים אלו נכנסו לתוקף. 

סקירת שנת 2018 – התייצבות עם מגמת עליה לאחר שנתיים רותחות 

רוב האנליסטים צופים ששוק הנדל"ן יתקרר מעט ב-2018 לאחר שנתיים רותחות, לכן מחירי הדירות למגורים במיקומים המרכזיים בפראג צפויים לעלות ב-5-10% השנה או להישאר בעינם – תלוי במיקום הספציפי של הנדל"ן. כמה אנליסטים צופים אפילו ירידה קטנה בקטגוריה של דירות יד שנייה מחוץ לפראג - מיקומים שמבוקשים ע"י בני המעמד הנמוך ומעמד הביניים. 

שוק המשכנתאות השנה מעוצב ע"י משכנתאות יקרות יותר ולכן הביקוש עבורן נמוך יותר. המשכנתאות הופכות יקרות יותר ולכן הן נגישות פחות למעמד הבינוני בצ'כיה, כך שייתכן שתהיה לכך השפעה על שוק הנדל"ן בשנים הבאות. עם זאת, כרגע הכלכלה הצ'כית היא במצב יוצא מן הכלל וצפויה לצמוח עוד: האבטלה נמוכה מאוד והמשכורות צומחות. למעשה, בגלל התנאים הכלכליים הנוחים לאנשים יש עדיין מוטיבציה רבה לרכוש נדל"ן למרות החמרת תנאי המשכנתאות. (נפרט על כך בהמשך).

מגמות אלו ומגמות שיפורטו בהמשך צפויות לשמור על מחירי הנדל"ן ב-2018 ברמה דומה ל-2017. צפוי שהביקוש לנדל"ן ימשיך להיות גבוה הן בפראג והן בערים נוספות בצ'כיה.

פירוט של טרנדים בשוק הנדל"ן למגורים בצ'כיה ב-2018 מנקודת המבט של המשקיעים

דמוגרפיה – גדילה של אוכלוסיה מקומית והגירה 

האוכלוסיה בצ'כיה צומחת שוב ושנת 2016 נחשבה כשנת הבייבי-בום הצ'כית. ללא קשר לצמיחה בשיעור הילודה המקומי, האוכלוסיה הצ'כית גדלה בהתמדה הודות להגירה חיובית. על פי הנתונים של עיריית פראג עד 2030 צפויים להגיע לעיר 150,000 תושבים נוספים. מספר זה מבוסס על נתונים סטטיסטיים רשמיים, אך הערכות לא רשמיות צופות עליות גדולות יותר באוכלוסייה. אולי מיותר לציין, אבל יש לספק את הצורך הזה באמצעות דיור – הן בנייה של דירות חדשות והן דירות יד שניה.

הבנייה של דירות חדשות מתקדמת באיטיות רבה, הן בפראג והן בברנו כפי שדיווחנו בעבר. היתרי הבנייה למגורים יוצרים מתח בין העירייה לקבלנים, למשל הקבלנים מתלוננים על הזמן שנדרש לצורך אישור פרויקטים חדשים. מלבד פרוצדורות אדמיניסטרטיביות ארוכות בשני השווקים הנדל"ן הגדולים בצ'כיה (פראג וברנו), יש גם מאבק לגבי הצביון שיישא הפיתוח העירוני החדש. ומכיוון שחוקי בנייה הרלוונטים משתנים מאוד לאט (ועל כך בהמשך) צפוי שהיצע הדירות בפראג ובברנו יירד, כך שיגבר הלחץ על מחירי הדירות.

משכנתאות – שיעורי ריבית שצפויים לעלות 

המשכנתאות נעשות יקרות יותר ונגישות פחות למעמד הבינוני בצ'כיה. למה? ראשית – שיעורי הריבית הנמוכים הפכו להיסטוריה ועלו מ-1.77% בדצמבר 2016 ועד 2% ב-2017. הצמיחה המשיכה גם ב-2018 וצפויה לעלות לרמה של 2.5%. ברוקרים למשכנתאות צופים ששיעורי הריבית יגיעו אפילו ל-3% ב-2018 ויתאימו לתחזיות הבנק המרכזי הצ'כי. זה ישפיע במיוחד על הנגישות של משכנתאות גבוהות. חשוב לציין מדובר בשיעורי ריבית קבועה עם תחנות יציאה – כלומר עדיין מחירי הריביות זולים מאד (כל עוד הריבית מתחת ל 3% זה נחשב זול יחסית) 

חישוב ההתפתחות העתידית של המשכנתאות (בקרונות צ'כיות)

סכום המשכנתא

1 מיליון קרונות צ'כיות

2 מיליון קרונות צ'כיות

3 מיליון קרונות צ'כיות

החזר חודשי ב-2017 (בריבית של 2.1%)

5160

10213

15319

החזר חודשי ב-2018 (בריבית של 2.5%)

5299

10598

15897

החזר חודשי ב-2017 (בריבית של 3%)

5546

11092

16638


מקור: central-group.cz

לא רק שיעורי הריבית עולים והמדיניות המחמירה של הבנק המרכזי הצ'כי בתחום המשכנתאות ממשיכה (קראו כאן עוד), יתר על כן, מינואר 2018 הבנקים בצ'כיה החלו לציית לכלל של מקסימום 80% משכנתא. בדרך כלל הם מעניקים ללוקחי המשכנתאות הלוואה מקבילה למשכנתא, כך ששיעור המשכנתא לא עולה על 80%.

התפתחות זו בהחלט לא מזיקה למשקיעים מקומיים ולמשקיעים זרים. שיעורי הריבית בבנקים צ'כים נחשבים עדיין נמוכים ברמה עולמית, כך שמשקיעים מקומיים מחפשים אלטרנטיבה לחשבונות שבו הם מפקידים את חסכונותיהם. למרות ששיעורי הריבית גדלים, הם עדיין נחשבים זולים וסבירים למשקיעים זרים בתחום הנדל"ן.

נגישות לדירה – עלייה במחירי הדירות ובמחירי השכירות 

מספר אנשי המעמד הבינוני בפראג שיכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית לרכוש דירה ימשיך לרדת. הסיבה העיקרית לכך היא עלייה דרמטית במחיר הדירות החדשות בשנתיים האחרונות והמשכנתאות הגבוהות. על פי הסטטיסטיקה נגישות של דירות (שנמדדת ע"פ כוח הקנייה) היא הנמוכה ביותר בהיסטוריה של צ'כיה. בממוצע נדרשות 11 שנים כדי לרכוש דירת 70 מ"ר. סטטיסטיקה זו של realitymix.cz (אחד הפורטלים המובילים בתחום הנדל"ן למגורים בצ'כיה) מראה איך השתנה מחירה של דירת 60 מ"ר עם הזמן.

ירידה של הנגישות לדירה בקרב המעמד הבינוני יוצר לחץ על מחירי השכירות. בשנה שעברה הם גדלו בשיעור רב יותר ממחירים של דירות חדשות – במקומות רבים העלייה השנתית הממוצעת הייתה 25% . התפתחות זו חיובית למשקיעים כי היא ממתנת את הסיכון בהשקעה. אמנם הסטטיסטיקה של הקבלנים שונה, אבל ניתן להניח שכשליש מהדירות למגורים בפראג נרכשות למטרות השקעה.

התפתחותה של הכלכלה הצ'כית והשפעתה על המשכורות

הכלכלה הצ'כית נמצאת במצב יוצא מן הכלל וגדלה בהתמדה ב-5 השנים האחרונות. המשכורות צומחות בכל המגזרים והאבטלה נמוכה ובפראג היא כמעט ואינה קיימת. ע"פ הערכות של אנליסטים צ'כים הכלכלה כרגע מאוזנת ונמצאת בשיאה. המצב העתידי תלוי כמובן בשווקים הגלובליים אבל עד כה כולם אופטימיים. למעשה הבעיה העיקרית היא לא חוסר עבודה אלא חוסר בכוח עבודה של שני המגזרים: עובדי צווארון כחול וצווארון לבן.

תחזיות אופטימיות לגבי העתיד של הכלכלה הצ'כית והביקוש לכוח עבודה הובילו לצמיחה בשכר ב-2017. מגמה זו נמשכת גם ב-2018 והאינפלציה השנה צפויה להגיע ל-2.5%. כשלוקחים בחשבון את האינפלציה השכר צפוי לגדול השנה ב-4-5%. 

ב-2017 האבטלה ירדה ב-3% ולפי התחזית של הבנק המרכזי הצ'כי השנה היא תרד ב-2.6%. מגמות אלו יוצרות הזדמנות לעובדים לבקש ולקבל העלאה, כי המעסיקים מעוניינים לשמור על כוח עבודה איכותי. שילוב של עלייה במשכורות, אינפלציה נמוכה וחוסר אטרקטיביות של חסכונות בבנקים יובילו להשקעות בתחום הנדל"ן.

חוקים חדשים - Airbnb, Building Act וחוקים נוספים בתחום הנדל"ן.

כמו בשאר העולם, תופעת ה- Airbnb שיבשה את שוק הנדל"ן בפראג במיוחד בפראג 1. כ-11,000 דירות בפראג רשומות כיום באתר Airbnb. עד עכשיו גופי החקיקה הצ'כית לא אכפו את שירותי האירוח המשותפים. שירותים אלו כיום פועלים בשטח "אפור" אבל אין המשמעות שהם אינם בלתי-חוקיים, כי יש מחלוקות שונות בתחום הפרשנות המשפטית וע"פ חוות דעת משפטיות (של משרד האוצר, עיריית פראג, פסיקות של בתי המשפט) המצב ישתנה מעט בקרוב. גופים ממשלתיים צ'כים בשיתוף עיריית פראג מכינים כעת חקיקה חדשה שתגדיר כללים חדשים, למשל לשירותי אירוח משותפים כמו Airbnb ולשירותי תחבורה משותפים כמו Uber.

בחודש ינואר צפוי להיכנס לתוקפו תיקון לחוק בשם Building Act. המשרד לפיתוח אזורי העביר תיקון לחוק במטרה אחת – לתקן את הבעיות שגורמות להאטה בבניית פתרונות מגורים חדשים בפראג ובברנו. התיקון לחוק משלב פרוצדורות מנהליות שונות (למשל בתחום השפעה סביבתית, תכנון עירוני והליכים בתחום אישורי הבנייה) לנוהל אחד כדי לקצר את משך התהליך. למרות שהקבלנים מקדמים בברכה את החוק החדש ורואים אותו כצעד בכיוון הנכון, הם לא מאמינים שזהו פתרון לטווח ארוך. רוב הקבלנים ספקנים לגבי השפעתו של התיקון לחוק בקיצור זמן קבלת ההחלטות בגופים ציבוריים. למעשה, כיום יש לעמוד בכ-40 חוקים אחרים לצורך קבלת אישור בנייה (בטיחות אש, בריאות הציבור, ניהול מים וכו'). הקבלנים מניחים שאם לא יאומץ חוק בנייה חדש שירכז את כל האישורים במקום אחד, שום דבר לא ישתנה. הם גם מניחים שהחוק החדש לא יביא לשוק דירות חדשות בקצב גבוה יותר. לכן הצע של דירות חדשות בפראג ובברנו בשנים הבאות לא צפוי לעמוד בדרישות השוק, כלומר מחירי הדירות יישארו גבוהים.

כפי שכתבנו פעמים רבות בעבר, צ'כיה מחכה זמן רב מדי לתקנות חדשות בתחום הבנייה. בשל הבחירות ושנויים בהרכב הממשלה החוק החדש לא צפוי להיכנס לתוקף בקרוב ונשאלת השאלה – כמה זמן זה עוד ייקח? 

טרנדים עיקריים בשוק הדירות החדשות בפראג 

המבנה של מחירי דירות חדשות השתנה משמעותית בשנים האחרונות. דירות מתחת ל-45,000 קרונות צ'כיות למ"ר נעלמו לחלוטין מההיצע של הקבלנים. המחיר למ"ר של דירה חדשה בפראג קפץ בממוצע בשנים האחרונות מ-60,000 ל-90,000 קרונות צ'כיות. יתר על כן, דירות רבות נרכשות ע"י משקיעים בשלב הפיתוח הראשוני, כלומר מתבצעת מכירה מראש כאשר הדירות נמצאת "על הנייר". לאחר מכן המשקיעים מוכרים את הדירות ונהנים מרווחים שמשפיעים על מחיריהן של דירות חדשות.

הגרף הבא מייצג את השנוי במחיריהן של דירות חדשות בשנים 2013-7. החישוב אינו כולל מקרים קיצוניים כלומר נוכה ממנו 5% מסך הדירות היקרות והזולות. הגרף מראה שהמחיר הממוצע לדירה חדשה עלה במהירות מהמחצית השנייה של 2015 בכמעט 50%. הצמיחה הדרמטית ביותר התרחשה בשכונות הפופולריות של פראג : פראג 1,2 ו-6. 

מקור: trigema.cz 

שני מחקרים שבדקו חברות קבלניות ושפורסמו ב-2017 ע"י חברות הייעוץ KPMG ו-CEEC הדגישו כי הביקוש לנדל"ן למגורים בצ'כיה צפוי לעלות ב-2018. השוק של דירות חדשות בפראג מונע ע"י שני חוסרים: חוסר בהיתרי בנייה חדשים וחוסר באדמות איכותיות לבנייה. המקומות האטרקטיבים ביותר המתאימים לפיתוח שכונות מגורים חדשות מנקודת מבט קבלנים הם פראג 5,9 ו-10. קבלנים ימשיכו להתמקד בדירות קטנות בפריסה של 2+kk עם פיתוח סביבתי. יותר מ-75% מהקבלנים ביקשו מהמתכננים להעלות את מחירי הדירות בפראג ב-4% ב-2018. עם זאת, מספר הדירות החדשות שייצאו לשוק בפראג ייגדל רק במעט ב-2018 ויהיה 0.6%.

רוב יזמי הנדל"ן מעריכים שמחירי הדירות החדשות ימשיכו לעלות בשנתיים הקרובות, אך הצמיחה לא תהיה דרמטית כמו שהיו בשנתיים האחרונות. ישנן מספר סיבות לכך: ראשית – דיור בר השגה תלוי בעליית המשכורות ובגלל שהעלייה במשכורות נחשבת למתונה, היא אינה משקפת כרגע את העלייה במחירים של דירות חדשות. למעשה, אין רבים במעמד הביניים הצ'כי שיכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה ב-90,000 קרונות צ'כיות למ"ר, המחיר הממוצע לדירה חדשה ב-2017. דוגמה אחת בולטת מעל הכל: בהודעה לעיתונות של אחת החברות הקבלניות הגדולות בצ'כיה, Central Group, נכתב שמחירה של דירת סטודיו ב-2018 שווה למחירה של דירת 2+kk לפני שנתיים. 

טרנדים אזוריים 

לפי הפורטל cenovamapa.org שמספק מידע על הנדל"ן בצ'כיה, מחירי העסקה האמיתית למ"ר ב-2017 לכל סוגי הדירות בפראג (חדשות ויד שנייה) היה 65,000 קרונות צ'כיות (להשלמת התמונה – המחיר הנדרש הממוצע של דירה בפראג היה 73,526 קרונות צ'כיות – עלייה של 10% בחישוב שנתי), 50,000 באזור ברנו, 35,000 באזור פילזן ו-29,000 באזור ליברץ. 

פילזן הפכה לאזור השלישי בצ'כיה במספר הדירות החדשות שעומדות למכירה. המחיר הממוצע הנדרש לדירה חדשה בפילזן הוא 49,000 קרונות צ'כיות למ"ר – 1000 קרונות צ'כיות מעל הממוצע הארצי. המחיר הממוצע של דירה בפילזן הוא 2.5 מיליון קרונות צ'כיות. בהתחשב בצמיחה הדרמטית של מחירי הדירות בפראג, מעדיפים רבים להשקיע בנכסים מניבים בפילזן. לכן מתווכי נדל"ן רבים יציעו השקעות נדל"ן בפילזן ולא בפראג.

מחירי הדירות החדשות עולים גם בערים אחרות בצ'כיה במיוחד בברנו ובאולמוץ. בברנו ההליכים לאישור פיתוח של פתרונות מגורים חדשים איטיים ודומים מאוד לפראג. מתווכי נדל"ן צופים עלייה של 7% במחירים של דירות חדשות בברנו ב-2018. ירידה מתמשכת בהצע דירות חדשות בפראג ובברנו משפיעה גם על מחירי דירות יד שניה.

תמצית מנהלים למשקיעים זרים

רוב המומחים העוסקים בתחום הנדל"ן ומתווכי נדל"ן לא רואים בצ'כיה בועה נדלנ"ית. להיפך, הם טוענים שהצמיחה במחירי הנדל"ן מבוססת על גורמים אמיתיים – יותר ויותר אנשים באים לחיות ולעבוד בפראג ובברנו (ובערים נוספות) ובניינים חדשים כמעט ואינם מוקמים. נגישות נמוכה לדיור תאלץ מקומיים לדחות את רכישות הנדל"ן או לרכוש נדל"ן מחוץ לפראג (זוהי כבר מגמה כי יזמים רבים רוכשים קרקעות ובונים פרויקטים חדשים למגורים בסביבות פראג).

לשינויים בחוק המשכנתאות אין עדיין השפעה רבה על משקיעים זרים. הם בכל מקרה לא מחפשים 100% LTV. למרות ששיעורי הריבית ממשיכים לעלות הם עדיין יחסית נמוכים. במילים אחרות, המשכנתאות עדיין זולות ונגישות עבור משקיעים זרים. על פי מחקרים של חברות קבלניות שפורסמו ב-2017 ע"י חברות הייעוץ KPMG ו- CEEC, כל דירה חמישית בפראג (23%) נרכשת ע"י זרים. עם הדמוגרפיה והמשכנתאות הסבירות בצד אחד וצמיחת מחירי השכירות ב-2017 מצד שני, רכישות של נדל"ן להשקעה בפראג ובערים צ'כיות נוספות (ברנו, אולמוץ, פילזן) מחזירות את ההשקעה באופן משביע רצון.

זהו בינתיים. אנחנו מקווים שעשינו לכם סדר בדברים. ואם אתם שוקלים השקעת נדל"ן בצ'כיה, הצטרפו ללקוחות מרוצים רבים שהשקיעו בעזרתנו בנכסים מניבים בפראג.

צרו איתנו קשר. נשמח לסייע גם לכם.


איך נראה שוק הנדל"ן בצ'כיה?

נשלח 25 בפבר׳ 2018, 1:11 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 25 בפבר׳ 2018, 1:11 ]

איך נראה שוק הנדל"ן הצ'כי?

שוק הנדל"ן בצ'כיה נהנה מיציבות כלכלית ברמת המאקרו ולכן הוא מעניין לא מעט משקיעים. לפניכם סקירה קצרה לגבי שוק הנדל"ן בצ'כיה ותשובה לכל השאלות שמעניינות משקיעים, לרבות חסמים אפשריים, תנאי מימון ועוד.

המצב הכלכלי בצ'כיה ברמת המאקרו הוא סיבה לגאווה, כי בשנים האחרונות כלכלת צ'כיה צומחת בכל שנה בכ-3% והצפי הוא שהמגמה תמשיך בשנים הבאות. הקרונה הצ'כית שהיא המטבע המקומי שומרת על יציבות למרות שבאפריל 2017 בוטלה הצמדת המטבע לאירו. בנוסף, משנת 2016 ואילך צ'כיה נהנית משיעור האבטלה הנמוך באירופה. 

הנדל"ן בצ'כיה 

שוק הנדל"ן בצ'כיה מושפע מהמצב המאקרו-כלכלי במדינה ולהוכחה – היקף עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2017 שבר שיאים והגיע לסך 2.1 מיליארד יורו. התחזית היא שמצב זה יימשך הודות לריביות הנמוכות, שיעורי תעסוקה גבוהים ושערי היוון גבוהים בנכסי יוקרה, כך שההשקעה בנדל"ן הופכת לכדאית במיוחד אל מול אפשרויות השקעה אחרות. 

נדל"ן למגורים

החסם המרכזי בתחום הנדל"ן בצ'כיה הוא ההיצע הנמוך של נדל"ן למגורים בעיקר בשכונות המומלצות של פראג. למרות שהביקוש לנדל"ן למטרות מגורים עולה מדי שנה, כמות התחלות הבנייה נחשב לנמוכה מסיבה אחת - תהליך קבלת האישורים לבנייה חדשה בצ'כיה נחשב לארוך במיוחד. למשל, כמות התחלות הבנייה ב-2016 הייתה נמוכה ב-15% ממספר אישורי הבנייה. 

נדל"ן מסחרי

גם בתחום הנדל"ן המסחרי (משרדים וקניונים) השוק הצ'כי משגשג, למשל תפוסת המשרדים בפראג עומדת על מעל 90% (השיעור הגבוה מאז 2008) והקניונים ממשיכים להיות יעד נדל"ני מבוקש. עם זאת, גם בתחום הנדל"ן המסחרי התחלות הבנייה מעטות והביקוש עולה על ההיצע. 

מימון בנקאי ומשכנתאות בצ'כיה

לפי סקר של KPMG Property Lending Barometer, המימון לנדל"ן נשאר יציב בשנים האחרונות. לפי ממצאי הסקר, בתחום הנדל"ן בצ'כיה שיעור ההלוואות בסיכון שווה לשיעור בגרמניה ובסקנדינביה. 

יתרה מזאת, הבנקים בצ'כיה מאפשרים לקיחת הלוואות במטבע זר, בעיקר באירו. בנוסף, לפי ממצאי הסקר עולה שהבנקים הצ'כים מבקשים יחס של עד 70% מבחינת LTV, מאפשרים יחס חוב של לפחות 1.2% ומעניקים הלוואות נדיבות לנכסים מניבים, למשל 2.22-2.68 אחוזים למשרדים, 2.26-2.6% לנדל"ן מסחרי אחר ו-2.4-2.73% לנדל"ן לוגיסטי. 

מי משקיע בנדל"ן בצ'כיה 

רוב המשקיעים בנדל"ן בצ'כיה הם משקיעים זרים (כ-70%), כאשר המשקיעים הגרמנים שומרים על שיעורם הגבוה וכן נרשמת עלייה משמעותית מצד משקיעים אירופאים, אמריקאים ואסייתים. גם חברות ישראליות רבות פועלות בשוק הנדל"ן בצ'כיה (בעיקר בתחום של בניית דירות ופרויקטים) שמממשות את הפוטנציאל של נכסים שנרכשו לפני המשבר הכלכלי של 2008.

חושבים על רכישת נכס להשקעה בפראג? דברו איתנו

מקור: KPMG


התיירות בצ'כיה שוברת שיאים

נשלח 11 בפבר׳ 2018, 7:56 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 11 בפבר׳ 2018, 8:00 ]

התיירות אל צ'כיה שברה שיאים ב-2017

ברנו צ'כיה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיטיקה בצ'כיה מסתבר ששנת 2017 הייתה שנת שיא בתיירות לצ'כיה. מספר הלנים בבתי המלון, הפנסיונים, האכסניות ואתרי הקמפינג השונים בצ'כיה עבר את רף ה-20 מיליון איש בפעם הראשונה, עלייה של 9.1% לעומת 2016 שם התארחו בצ'כיה 1.7 מיליון איש פחות. הגדילה בתיירות ב-2017 כוללת תיירות חוץ ותיירות פנים, מהם יותר מ-10 מיליון תיירים שמהווים עלייה של 9.2% לעומת 2016. עם זאת, גם תיירות הפנים בצ'כיה גדלה והגיע ל-9.9 מיליון איש, עלייה של 9% לעומת 2016.

אחד הפרמטרים החשובים בתחום הוא מספר הלינות שביצעו תיירים בצ'כיה. בשנת 2017 סך כל הלינות הגיע ל-53.3 מיליון, עלייה של 3.6 מיליון לינות לעומת 2016 שהם 7.3%. מספר התיירים והלינות היה גבוה בכל האזורים בצ'כיה, אבל בעיקר במחוז דרום מורביה שם התפוסה גדלה ב-14.6% ומספר הלינות ב-14.9%. 

עליות של יותר מ-10% נרשמו גם במחוזות פילזן, Ústí nad Labem, , Moravian-Silesian וקארלובי וארי. בפראג ביקרו בשנת 2017 לא פחות מ-7,652,865 תיירים, מהם 6.6 מיליון תיירים זרים – גידול של 7.4% לעומת 2016. 

בשנת 2017 היו 850,000 יותר תיירים זרים מאשר ב-2016. מדינות המוצא של התיירים הם בעיקר גרמניה (1.95 מיליון תיירים – עלייה של 3.9% לעומת 2016), סלובקיה (688,490 תיירים – עלייה של 7.2%) ופולין (578,465 תיירים – עלייה של 6.9%). 

למקום הרביעי של מדינות המוצא הגיעה רוסיה – 551,191 תיירים ( עלייה של 35.5% לעומת 2016 ), למקום החמישי סין (491,648 תיירים – עלייה של 38.2% הודות לטיסות ישירות לפראג ממגוון יעדים בסין) ולמקום השישי דרום קוריאה (417,438 תיירים – עלייה של 28.2%).

הרבעון הרביעי של 2017 שבר גם הוא שיאים 

ברבעון האחרון של 2017 נרשמה עלייה של 6.1% במספר הלינות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כאשר מספר הלינות של תיירים זרים עלו ב-7.4% ושל תיירים מקומיים ב-7.7%. מספר הלינות הסתכם בתקופה זו ב-10.5 מיליון קרונות צ'כיות, עלייה של 6.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כאשר העלייה בבתי המלון הסתכמה ב-7.1% ובפנסיונים ב-6.2%. התיירים המקומיים אחראים לעלייה של 4.2% במספר הלינות ותיירי חוץ לעלייה של 7.4%. 

בכל האזורים בצ'כיה נרשמה עלייה אבל בעיקר בפילזן - עלייה של 21.1% במספר הלינות: עלייה של 22.1% בלינות תיירים זרים ועלייה של 20.4% בלינות של תיירי פנים. גם בדרום מורביה נרשמה עלייה דו-ספרתית של 17.2% ובאזורים אחרים העליות היו נמוכות יותר – פחות מ-10%. 

ברבעון ה-4 של 2017 הגיעו לצ'כיה 7.9% תיירים יותר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כאשר נרשמה עלייה של 8.1% בתיירות חוץ ועליה של 7.7% בתיירות פנים. בתקופה זו נרשמו 4.3 מיליון אורחים במקומות לינה קולקטיביים – עלייה של 7.9% לעומת התקופה המקבילה ב-2016, כאשר מספר הלינות של תיירם זרים עלה ב-8.1% ושל תיירי פנים ב-7.7%. 

רוב התיירים (1.6 מיליון איש) התאכסנו במלונות 4 כוכבים וזו עלייה של 8.3% לעומת 2016. כ-1.3 מיליון איש התאכסנו במלונות 3 כוכבים (עלייה של 7.4% בשנה) ובפנסיונים נרשמה עלייה של 7.4%. 

המספר הגבוה ביותר של תיירים הגיע ברבעון זה מגרמניה (477,899 איש – עלייה של 3.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2016), סלובקיה (169,400 איש – עלייה של 9.1%), רוסיה (עלייה של 23%), סין (עלייה של 25.7%) ודרום קוריאה (עלייה של 20.4%). 

ברבעון הרביעי של 2017 פראג נהנתה מ-1.94 מיליון תיירים (מהם 1.63 מיליון תיירים זרים) - זוהי עלייה של 7.2% בתיירות , הן של תיירות פנים, הן של תיירות חוץ והן של התיירות בכלל. גם מספר הלינות בפראג עלה ברבעון ה-4 של 2017 והגיע ל-4.52 מיליון (מהן 3.99 מיליון לינות של תיירים זרים) – עלייה של 7.5% במספר הלינות הכללי ועלייה של 7.6% בלינות של תיירים זרים.

המספרים הללו מדברים אליכם? נשמח למצוא לכם השקעה מעניינת בפראג. מה שעובד בעיקר בעיר העתיקה בפראג אלה נכסים, דירות, שמיועדות להשכרה לתיירים דרך הפלטפורמות של AIRBNB ובוקינג. התשואות השנתיות במודל כזה עומדות על 8-12% בשנה (ועוד לא דיברנו על עליית הערך...).

צרו איתנו קשר


עליית ערך בנדל"ן בפראג של כ-70% בתוך חמש שנים!

נשלח 30 בינו׳ 2018, 0:35 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 30 בינו׳ 2018, 0:36 ]

ערך הדירות בפראג עלה בממוצע ב-68% בחמש השנים האחרונות 

פנורמה של פראג

רכישה של דירה להשקעה בפראג מתגלה כהשקעה טובה במיוחד. בעלי דירות בפראג הרוויחו יותר ממשקיעים בבורסה האירופאית לניירות ערך או בזהב. לפי נתונים של חברת הנדל"ן Central Group, השקעה של מיליון קרונות צ'כיות בדירה בפראג נשאה תשואה של 68% בחמש שנים. למעשה, רק השקעות נדל"ן בלונדון התקרבו לתשואה של דירות בפראג – עלייה של 63.8% ב-5 שנים.

ההשקעה היחידה שהניבה תשואה רבה יותר מנדל"ן בפראג הייתה במדד S&P 500 (בבורסה לניירות ערך בניו-יורק) – תשואה של 113% ב-5 שנים. גם המדדים EuroStoxx 50 ו-Liv-Ex Fine Wine 100 הניבו תשואות של 47.2% ו-30.4% בהתאמה, אך הן עדיין נמוכות מהתשואות של השקעה בנדל"ן בפראג.

גם השקעות במטבעות וירטואליים הניבו תשואה יפה מאז 2012, אך הם חוו תנודתיות רבה ויתכן שערכם יפחת בעתיד הודות לוויסות. למשל, בדצמבר 2012 ביטקוין אחד היה שווה 13$ ובסוף 2017 הוא היה שווה 17,900$. עם זאת, בתחילת 2018 הביטקוין ירד לרמה של 11,134$.

בהשוואה לביטקוין, השקעה במטבעות מסורתיים אחרים לא הייתה כדאית, למשל הדולר האמריקאי עלה ב-5 שנים ב-8.2% והאירו ירד ב-0.3% לעומת הקרונה הצ'כית. גם השקעה בנפט לא הוכיחה את עצמה והמשקיעים חוו הפסדים של 40%.

השקעה בנדל"ן בפראג לא חוותה תנודתיות כמו השקעות אחרות, למשל השקעה בזהב או במניות. אמנם השקעה במדד PX50 בבורסה של פראג הניבה תשואה של 17% ב-5 שנים, אך היא חוותה את התנודתיות הרבה ביותר. גם הזהב חווה תנודתיות רבה ואיבד 12% מערכו בתקופה זו.

"אנחנו יכולים לראות בבירור שהשקעה בדירה בפראג היא יציבה מאוד בהשוואה להשקעות אחרות" אומרת מיכאלה טומשקובה, מנכ"לית Central Group ומוסיפה: "בניגוד למדדי המניות או הסחורות, השקעה בנדל"ן בפראג לא חוותה תנודתיות ונחשבת לכן לבטוחה במיוחד".

אמנם שיעור העלייה של מחירי הדירות בפראג צפוי להתמתן בשל ירידה בהיצע הדירות, אך עדיין צפויות עליות מחירים גם בשנים הבאות. המשקיעים מצדם מעדיפים דירות קטנות (1+kk ו-2+kk) כי הן מושכרות בקלות רבה יותר.

לפי הנתונים של חברת Central Group כ-20-25% מהדירות הנמכרות בפראג הן לצרכי השקעה, הן לצורך רווח משכירות והן לצורך רווח עתידי מעליית ערך. מומחים מעריכים כי האינפלציה דחפה אנשים לחפש השקעות עם תשואות גבוהות, בעוד הצמיחה הכלכלית בצ'כיה מספקת לאנשים כסף רב יותר להשקעה.

לפי נתוני Central Group יש הבדל בין מחירים של דירות ישנות וחדשות בפראג שמגיע ל-15%.כמו כן, מאז אוקטובר 2016 רכישת דירות יד שנייה מחויבת בתשלום מס רכישה בסך 4% על הקונה. הם ממליצים לקחת בחשבון את היעילות האנרגטית של כל נכס בחישוב העלויות לטווח ארוך, כי נכסים חדשים לרוב נבנים בסטנדרטים ירוקים יותר.

מעוניינים להשקיע בצ'כיה? צרו איתנו קשר ונשמח לסייע לכם.


פרוייקט חדש להשקעה בפראג 3 - בשכונת ז'יז'קוב המתפתחת

נשלח 23 בינו׳ 2018, 2:59 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 23 בינו׳ 2018, 3:02 ]

בואו להכיר את פרויקט Bořivojova בשכונת ז'יז'קוב בפראג


חדש! בשכונת ז'יז'קוב המתפתחת בפראג 3 משווק על ידינו פרויקט Bořivojova שמאפשר השקעה בדירות שמיועדות הן להשכרה לטווח ארוך והן לטווח קצר כמו Airbnb. הפרויקט כולל שיפוץ ומכירה של 27 דירות מרוהטות בגדלים שונים שמשתרעות על 7 קומות, למשל דירות סטודיו עם גינה ומרפסת ודירות נוספות ששופצו תוך שימוש בחומרים המשובחים ביותר. לדוגמה: בחלק מהדירות יש חימום תת-רצפתי, בחלקן יש חלונות אקוסטיים וזו רק ההתחלה.

בניין שהוא חוויה והשקעה יפה 

הבניין המשופץ נבנה באמצע המאה ה-19 ומהווה חוויה אמנותית בפני עצמו. הבניין משלב סגנונות אדריכליים שונים כולל בארוק, רנסנס ועוד אבל זה לא הכל - מהקומות העליונות בבניין נשקף הנוף המרהיב של מרכז פראג ההיסטורית, כך שזו לא רק השקעה חכמה אלא השקעה יפה במיוחד. 

מיקום אידיאלי 

הבניין אידיאלי למשקיעים בדירות לטווח קצר לצרכי תיירות כמו Airbnb מכמה סיבות – הוא נמצא רק כמה תחנות בחשמלית מכיכר ואצלב בליבה של העיר פראג, הוא כולל הפרדה ברורה בין חללים פרטיים וציבוריים ובקיצור – הוא נמצא במיקום המושלם. עם זאת, הבניין מתאים גם להשכרה לטווח ארוך, למשל לסטודנטים ולמרצים ב-University of Economic הסמוכה, אוניברסיטה בעלת שם עולמי בתחומה. 

הגולם קם לתחייה 

בנוסף, הבניין נמצא בצמידות לפארק PARUKÁŘKA, הפארק שבו לפי האגדה המקומית קבור הגולם המפורסם. בפארק יש גם מסלולי אופניים, מגרשי משחקים ושבילי הליכה ונשקף ממנו נוף מרהיב. אבל הפארק לא לבד ובבניין עצמו יש 2 קומות מסחריות ובקרבתו יש מרכזי קניות, בתי ספר וגני ילדים, כך שהוא מהווה סיבה נוספת שמושכת משפחות לגור באזור בשכירות לטווח ארוך. 

שכונה עם אוירה צעירה 

למעשה, רכישת דירה להשקעה בפרויקט כמוה כהאזנה ללב הפועם של העיר. הפרויקט נמצא בעיצומה של שכונת ז'יז'קוב שמתאפיינת בבתי קפה, פאבים וברים רבים ובאוירה צעירה במיוחד. השכונה מאכלסת את אולם התאטרון Jára Cimrman Theatre, את מועדון הלילה Palác Akropolis club, את אולם הקונצרטים והתערוכות Atrium וזו רשימה חלקית בלבד, כך שאתם תיהנו מההשקעה משתלמת והדיירים שלכם ייהנו מחויה כל השנה. 

להרחבה על הפרוייקט, תמונות וסרטונים - הקליקו כאן

למידע נוסף - צרו קשר


הקרונה הצ'כית היא המטבע שחווה את הצמיחה הכי מהירה ב-2017

נשלח 22 בינו׳ 2018, 5:33 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 22 בינו׳ 2018, 5:34 ]

הקרונה הצ'כית היא המטבע שצמח הכי מהר בשנת 2017


הקרונה הצ'כית ביחד עם הזלוטי הפולני הם המטבעות בעלי הצמיחה המהירה ביותר בשנת 2017. דווקא שער החליפין של הדולר מול 6 מטבעות עיקריים בעולם ירד ב-2017 בכ-9%.

ההתערבות של הבנק הצ'כי המרכזי, כלומר השארת המטבע ברמה של 27 קרונות צ'כיות לאירו באה לסיומה באפריל 2017, מה שגרם לעליית ערך המטבע ב-5% מול האירו וב-17.5% מול הדולר – כך על פי נתוני Hospodářské noviny נכון ל-12.12.2017. הכלכלן הראשי בבנק ING טוען שהקרונה הצ'כית תמשיך להתחזק, אבל הקצב יהיה איטי יותר מקצב ההתחזקות שלה ב-2017.

התחזקות המטבע הצ'כי הביאה לצמיחת התל"ג, לגידול בשכר העובדים ולעלייה באינפלציה והבנק המרכזי הצ'כי הגיב על כך בעליית הריבית. רוב האנליסטים צופים צמיחה נוספת של התל"ג והידוק של המדיניות הכלכלית הצ'כית ב-2018. שער החליפין הצפוי ב-2018 יהיה כ-25 קרונות צ'כיות לאירו ואף פחות מזה בסוף 2018.

סיפור ההצלחה השני של השנה היה הזלוטי שעלה ב-16.6% מול הדולר וב-4.6% מול האירו, כלומר נמצא במקום השני אחרי הקרונה הצ'כית מבחינת עליית ערך. כיום שער החליפין זלוטי-אירו הוא 4.21 זלוטי לאירו וזו עלייה של 1.5% בשנה (לפי סוכות הידיעות רויטרס).

עוד מאמרים על עסקים ויזמות בצ'כיה - כאן


הדרישה לכח אדם בצ'כיה שוברת שיאים

נשלח 22 בינו׳ 2018, 5:22 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 22 בינו׳ 2018, 5:24 ]

הדרישות לעובדים בצ'כיה שוברות שיאים 

צ'כיה ממשיכה ליהנות משיעורי האבטלה הנמוכים ביותר באיחוד האירופי. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה בנובמבר 2017 שיעור האבטלה במדינה היה 2.5%. שיעור האבטלה של הגברים בחודש זה היה 2% ואילו של הנשים 3%.

סך הדרישות לעובדים עלה לשיא של 216,000 בסוף שנת 2017. למעשה, חברות רבות מתקשות לגייס עובדים איכותיים והמשמעות מורגשת בכל המדינה. בפראג, למשל יש מחסור בנהגים של חשמליות ונהגי אוטובוס, מחסור שיוצר זמני המתנה ארוכים בתחנות לתחבורה ציבורית.

שכר גבוה יותר במדינות אחרות באיחוד האירופי הוביל רבים לחפש מקומות עבודה מחוץ לצ'כיה. בנוסף, צ'כיה נוקטת במדיניות נוקשה בתחום של רישיונות עבודה לזרים, כך שנוצר מחסור בידיים עובדות הן בעבודות בשכר נמוך והן בעבודות בשכר גבוה.

מומחים בתחום העבודה מותחים ביקורת על מערכת החינוך בצ'כיה משתי סיבות: לדבריהם היא מדגישה היבטים תאורטיים על חשבון ידע מעשי או הכשרה בעבודה. אותם מומחים טוענים שלא יהיו מנוס מהעלאת שכר כדי למלא משרות פנויות. הם מזהירים גם שדרישות גבוהות לעובדים פוגעות בצמיחה הכלכלית ומאטות את קצב הייצור.

מצד שני, העדר בעובדים משפיעה על היצרנים שמתקשים לתפעל קווי יצור שמבוססים על מלאכה זעירה. לפי משרד העבודה של צ'כיה בסוף 2017 הדרישה הגבוהה ביותר הייתה לעובדי ייצור, נהגים, נפחים, מנקים, רתכים ושפים. לפניכם הרשימה המלאה של הדרישות לעובדים בצ'כיה נכון לסוף 2017 ולידם מספר העובדים הנדרשים:

 • עובדי התקנה של מוצרים וציוד – 23,897 
 • עובדי עזר בייצור – 15,105 
 • כורים ובנאים – 14,929 
 • נהגי משאית, אוטובוס וחשמלית – 10,624 
 • נפחים – 10,040 
 • מנקים – 8013 
 • עובדי בניין מיומנים – 7181 
 • רתכים – 7014 
 • שפים – 5903 
 • אנשי בטחון ואבטחה – 5587 
 • עובדי עזר בחקלאות וביערנות – 4012 
 • אנליסטים ומפתחי תוכנה – 3557 
 • מפעילים של מכונות נייחות – 3001 
 • מלצרים וברמנים - 2982

מחפשים עבודה בצ'כיה?


צ'כיה היא יצואנית הצעצועים הגדולה ביותר באירופה

נשלח 22 בינו׳ 2018, 4:59 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 22 בינו׳ 2018, 5:00 ]

צ'כיה היא יצואנית הצעצועים הגדולה באירופה

סוס עץ תלוי על חוט

בצ'כית אומרים "Kdo si hraje nezlob" ובעברית זה "לילד שמשחק אין פנאי להיות שובב". אם זה המצב, אז הרבה הורים ברחבי העולם כולל ארה"ב, רוסיה, יפן, וישראל יכולים להודות לייצוא הצעצועים מצ'כיה ול-270 יצרני הצעצועים והמשחקים במדינה.

לפי הנתונים הסטטיסטיים של מכון המחקר Eurostat, צ'כיה היא יצואנית הצעצועים הגדולה באירופה למדינות מחוץ לאיחוד האירופי. לפי הדו"ח של מכון המחקר, הייצור הצ'כי היה אחראי ל-32% מכלל יצוא הצעצועים באירופה והסתכם ב-1.5 מיליארד יורו. מדינות היעד העיקריות לצעצועים מהאיחוד האירופי היו רוסיה ושוויץ (15%כל אחת) וארצות הברית (13%).

נתונים אלו מגובים ע"י הנתונים של האגודה הצ'כית למשחקים וצעצועים. נתוני האגודה מראים עלייה בייצוא הצעצועים הצ'כי של 5% מדי שנה בעשור האחרון. עלייה זו נובעת משני גורמים עיקריים: העובדה שהכלכלה הצ'כית מתקדמת וחזקה והעובדה שצ'כיה היא מדינה מתקדמת מבחינה טכנולוגית יחסית לשכנותיה ממזרח.

אחת מהחברות הצ'כיות היא Efko שמייצרת צעצועים בשני מפעליה במדינה ברציפות מ-1993. החברה מתמחה במשחקי עץ, משחקי חשיבה ומשחקי לוח ונחשבת כתשובה הצ'כי לפליימוביל הודות למשחק Igráček.

חברה צ'כית נוספת היא Detoa שמייצרת צעצועי עץ במפעלה בהרי Jizera. יצור החברה גדל כל שנה ב-8% בשלוש השנים האחרונות ורוב מוצריה מיוצאים (כ-65%), בעיקר לגרמניה ושוויץ אבל גם לארה"ב, סקנדינביה ויפן.

עוד מאמרים על עסקים ויזמות בצ'כיה - כאן


שכירות משרדים בצ'כיה - מהזולה בעולם!

נשלח 17 בדצמ׳ 2017, 5:02 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 17 בדצמ׳ 2017, 5:04 ]

דמי השכירות של משרדים בצ'כיה - מהזולים בעולם 


מתוצאות הסקר השנתי של חברת Cushman&Wakefield’s שבדק 215 ערים ב-58 מדינות עולה התמונה הבאה - פראג מציעה סביבת עבודה זולה יחסית לעסקים. שטחי המשרדים בפראג זולים ב-90% מאלה שבהונג קונג שנחשבת לעיר היקרה בעולם – עלות שנתית של 3200$ בפראג לעומת 27,432$ בהונג קונג לכל עמדת עבודה. הסקר השנתי של החברה עשה שימוש השנה בשיטה חדשה לכן אי אפשר להשוות את תוצאותיו לתוצאות של שנים קודמות. בשיטה החדשה חושבו מחירי השכירות, דמי השירות ומספר המטרים הרבועים של שטחי משרדים שמוקצים לכל עובד.

פראג הגיעה למקום השני באירופה אחרי ברטיסלבה (בירת סלובקיה) בזכות העובדה הבאה - שכר הדירה החודשי במשרדים האיכותיים ביותר בפראג הוא בסביבות 21 אירו למ"ר. הצפי הוא שיתווספו רק כ-400,000 מ"ר של שטחי משרדים חדשים בשנתיים הקרובות כך שלא צפויה עליית מחירים משמעותית. עם זאת, פראג הגיע רק למקום השני בגלל עובדה אחת - כל עובד נהנה מפחות שטח עבודה לעומת ערים אחרים (10 מ"ר בפראג לעומת הממוצע העולמי של 11.8 מ"ר).

איזורי משרדים חדשים בפראג

כיום נבנים בפראג פרויקטים רבים שיכללו משרדים וביניהם: Smíchov City בפראג 5, בית הפרחים בכיכר ואצלב, ארמון Rosetta Palace ברחוב Jungmannova, פרוייקט Drn בפינת הרחובות Národní třída ו-Mikulandsk, מספר פרויקטים ליד תחנות המטרו Pankrác ו-Pražského וכן חללים בבניינים היסטוריים בפראג 1 שישופצו ויהפכו למשרדים. גם האזור סביב Masarykovo nádraží צפוי להתפתח ולכלול מרכז קניות ומשרדים.

אלו הערים שהכי יקר לשכור בהן משרדים. המחיר הנקוב הוא מחיר השכירות מעוגל לשנה לכל עמדת עבודה.

 1. הונג קונג – 27,400$ 
 2. לונדון – 22,600$ 
 3. טוקיו – 18,000$  
 4. מחוז פיירפילד בקונטיקט, ארה"ב – 17,400$ 
 5. סן פרנסיסקו – 16,000$
 6. ניו יורק – 15,900$
 7. עמק הסיליקון – 15,000$
 8. ג'נבה – 13,400$
 9. סידני – 12,000$ 
 10. פאריז – 11,700%
למידע נוסף על צ'כיה, השקעות ונדל"ן - הקליקו פה.


על איסלאם ומוסלמים בצ'כיה בעת האחרונה

נשלח 16 בנוב׳ 2017, 23:02 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 בנוב׳ 2017, 23:04 ]

על איסלאם ומוסלמים בצ'כיה 

ההערכות אומרות שיש 5000-20,000 מוסלמים בצ'כיה (נובמבר 2017). המוסלמים מהווים 0.2% מאוכלוסיית המדינה. אבל לאחרונה פשעי שנאה ואיסלאמופוביה גורמים למוסלמים רבים לעזוב את המדינה.

לאחר הליכה ברחובות היפים של פראג במרחק כמה רחובות בלבד מכיכר ואצלב המפורסמת, עצר ראאד שייח, מוסלמי בן 38 והצביע על חנות מכולת בבעלות מוסלמית שהוא וחבריו קונים בה. אחר כך הוא הצביע על מסעדה מזרח תיכונית שמסתתרת מאחורי מסגד קטן. "זה הריכוז הגדול ביותר של מוסלמים בפראג" אמר מנהל טכנולוגיות המידע בצחוק.

למרות שאין נתונים מדויקים, הקהילה המוסלמית בצ'כיה קטנה ומכילה 5000-20,000 איש שמהווים 0.2% מאוכלוסיית המדינה. רק חלקם גרים בפראג אך האיסלאם הפך להיות נושא מרכזי בפוליטיקה הצ'כית.

למשל, ליזם הצ'כי-יפני Tomio Okamura ולמפלגתו "מפלגת הדמוקרטיה הישירה והחופש" (SPD), המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט הצ'כי, אין שום משנה סדורה מלבד– להוציא את האיסלאם מצ'כיה. סיסמת הבחירות שלהם "לא לאיסלאם ולא לטרור" הצליחה לשכנע רבים, למרות שזו הייתה הפעם הראשונה שהמפלגה השתתפה בבחירות. מכיוון ש"מפלגת האזרחים הלא מרוצים" (ANO) זכתה בבחירות אך לא הצליחה להשיג רוב, ייתכן, נכון לזמן כתיבת הכתבה שמפלגת SPD תהיה חלק מהממשלה. 

המוסלמים עוזבים את צ'כיה בגלל איסלאמופוביה 

המוסלמים בפראג חוששים מכניסת מפלגת SPD לממשלה. "אנחנו צריכים להילחם על מה שאבותינו בנו כאן" אמר Andrej Babis שצפוי להיות ראש הממשלה והוסיף "אם יהיו כאן יותר מוסלמים מאשר בבריסל, זאת תהיה הבעיה שלהם. אני לא רוצה אותם פה והם לא יחליטו עבורנו מי יגור פה".

סוג זה של רטוריקה עוינת יותר ויותר כלפי מהגרים עורר דאגה עמוקה בקרב חברי הקהילה המוסלמית של פראג. "רוב המוסלמים כאן תורמים לקהילה, הם רופאים, מהנדסים, מנהלי טכנולוגיות מידע וכו', אבל יש מפלגות פוליטיות שמנסות לשנות את זכויותינו ולחסל את האיסלאם" אומר Vladimir Sanka, מראשי הקהילה המוסלמית בפראג.

"רבים מחברינו כבר עזבו ואם האיסלאמופוביה היא לא הסיבה הראשונה לכך, היא בהחלט הסיבה השנייה". אומר ראאד שייח. כיום איש דת מוסלמי צ'כי. הוא טוען כי המוסלמים בצ'כיה מוגבלים כבר היום בכמה זכויות יסוד בסיסיות, למשל הזכות להקים בתי ספר, הזכות לערוך חתונות, הזכות לנהל טקסים דתיים במקומות ציבוריים ועוד.

איש לא יכול לאסור חופש דת 

בימים אלו (2017) מתנהל המו"מ להרכבת ממשלה צ'כית חדשה. Okamura כבר אמר שמפלגת ANO התחייבה למספר דברים, כמו למשל לשקול הגבלה על מתן מקלט למוסלמים ולאסור את חוקי הדת האיסלאמיים. לדבריו מפלגתו לא תיכנס לממשלה אם התחייבות זו לא תופיע בהסכם הקואליציוני. עם זאת, Lubomir Kopecek, חוקר פוליטי מאוניברסיטת מסריק בברנו, טוען שהסכם כזה אינו סביר בשלב זה ואינו ניתן לביצוע.

את דבריו מחזק ראש בית המשפט החוקתי הצ'כי, Pavel Rychetsky, שטוען ש"אף אחד לא יכול לאסור על חופש הדת והאמונה". ועדיין, מהלך כזה לא יהיה חסר תקדים באזור כי בשנה שעברה סלובקיה העבירה חוק דומה. לפי חוק זה, נאסר על האיסלאם לקבל מעמד רשמי כדת במדינה. וגרוע מכך, רגשות אנטי-איסלאמיים הפכו לשנאה ולהתקפות ממשיות על מוסלמים בצ'כיה.

בחודש יולי דווח בכלי התקשורת המקומיים ששתי נשים מוסלמיות הותקפו מילולית ופיזית בפראג. אחת מנשים אלו היא אשתו של ראאד שייח ולדבריו "המצב הולך ונעשה קשה יותר". דוגמא לכך היא העובדה שבשנים האחרונות קשה לחגוג בפראג את עיד אל פיטר, חגיגות סוף חודש הרמדאן. הסיבה לכך פשוטה – אולמות גדולים לא רוצים שום קשר עם מוסלמים. "זו לא הייתה בעיה במשך שנים רבות, אבל כיום זה הפך להיות משימה בלתי אפשרית" הוא אומר.

כמו בשכנותיה המזרחיות, פולין והונגריה, גם בצ'כיה היחס כלפי מהגרים הצטמצם החל מ-1995 משתי סיבות – פיגועי הטרור במערב אירופה ומשבר הפליטים בסוריה. למרות מספרם המועט של המוסלמים במדינה, לצ'כיה יש היסטוריה של לאומנות שבאה לידי ביטוי למשל ברדיפה ממושכת של צוענים. היסטוריה זו גרמה למדינה להיות פופוליסטית ולאמץ גישה ימנית קיצונית, למשל הנשיא הצ'כי Zeman טען ש"האינטגרציה המוסלמית בחברה הצ'כית היא בלתי אפשרית".

לפי מחקר של אוניברסיטת הרווארד מ-2017 ושבדק מאות אלפי אירופאים, הצ'כים הציגו גישה גזענית יותר משאר מדינות אירופה. בפראג, פוליטיקאים שונים בראשם הנשיא Milos Zeman נקטו גישות נוקשות כלפי מוסלמים, למשל התנגדו למכסות של האיחוד האירופי וקלטו 12 פליטים בלבד מתוך 2700 שהוקצו להם.

הרטוריקה הצ'כית סללה את הדרך לקבוצות אנטי-איסלמיות כמו Block Against Islam. בשנה שעברה הם התלבשו בלבוש מוסלמי מסורתי וחיקו את החאג' באמצעות צעדה סביב אסלה. באירוע אחר, קבוצה שחיקתה את דעאש פלשה אל כיכר העיר העתיקה ובציעה עריפת ראשים מדומה. 

"אלו קבוצות קטנות, אבל הם רוצים להתגרות ולעורר תגובות" אומר Vladimir Sanka. לעומתו טוען ראאד שייח ש"אין לנו את היכולת לעשות בצ'כיה הרבה, אבל אנחנו עדיין במצב קשה מאוד". לדבריו בכל פינה, בכל טלוויזיה ובכל עיתון ניתן לראות את השנאה כלפי המוסלמים, כך שאפשר להבין בקלות למה המוסלמים בצ'כיה חוששים.


1-10 of 123