האם יש היום בצ'כיה בועת נדל"ן?

נשלח 20 בספט׳ 2018, 11:37 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 20 בספט׳ 2018, 11:46 ]

האם יש בצ'כיה בועת נדל"ן? 


המצב הנוכחי של שוק הנדל"ן למגורים בצ'כיה ובסלובקיה – מה הסיכונים?

הביצועים הכלכליים הטובים של הכלכלה הצ'כית מעוררים ביקוש לנדל"ן למגורים והמחירים עולים. בסלובקיה למשל, מגמה זו נראית בכל רחבי הארץ, אבל בצ'כיה, היא מרוכזת בעיקר בפראג. בשלב זה אי אפשר לדבר על בועת נדל"ן במדינות אלו, כי ההכנסות עולות בקנה אחד עם מחירי הנדל"ן.

הכלכלה הסלובקית פורחת. נתוני הצמיחה האחרונים של התמ"ג אישרו זאת. התנאים הטובים בשוק העבודה תורגמו לשיעור האבטלה הנמוך ביותר בהיסטוריה הסלובקית, אשר דוחפת את השכר כלפי מעלה במהירות. תוצאות כלכליות חיוביות גורמות לאמון צרכנים חיובי שמביא לעלייה בהוצאות הצרכנים.

כתוצאה מכך, מחירי הנדל"ן למגורים בסלובקיה כבר גדל שנה אחר שנה ברציפות מאז 2014. עם זאת, הצמיחה הייתה הדרגתית ורק לעיתים הנדל"ן רשם צמיחה דו ספרתית. זאת בניגוד לצ'כיה, שבה מדדי הביצועים הכלכליים דומים לאלה שבסלובקיה, לפחות ביחס לצריכה הביתית. אבל הדינמיקה בתחום הנדל"ן שם שונה מאוד.

ישנם מספר הסברים על ההבדלים בין המדינות בתחום הנדל"ן, למשל רמת הביקוש לעומת ההיצע. בפראג יחסית לברטיסלבה יש לחץ דמוגרפי, כוח קניה כללי גבוה יותר והיא יעד אטרקטיבי יותר להשקעה עולמית בנדל"ן מאשר בברטיסלבה. הבדל בולט הוא המיקום של עיר הבירה ביחס לדינמיקה של מחיר הנדל"ן, למשל פראג היא חוד החנית מבחינת מחירי הנדל"ן בצ'כיה, אבל בסלובקיה הדינמיקה של המחירים דומה בכל האזורים כולל עיר הבירה.

האם יש ראיות המצביעות על התפתחות בועה בשוק הנדל"ן?

זו שאלה חשובה שעולה תמיד בעתות של התרחבות כלכלית וכפי שציינו לעיל, שתי הכלכלות מצליחות היטב. עובדה נוספת שיש לקחת בחשבון היא המדיניות המוניטרית הרופפת בכלכלה הצ'כית ובאזור האירו. כמו כן, ההכנסה העולה של משקי הבית (הן בצ'כיה והן בסלובקיה) והשיעורים הגבוהים של בעלות על בתים מעוררים ביקוש נדל"ני.

כדי לבדוק אם יש או אין בועה כדאי להסתכל בנתוני ה-OECD

נתוני ה-OECD משווים בין מחירי הנדל"ן לבין המחירים בתחומים צרכניים האחרים. נתונים אלו כוללים מחירי נדל"ן נומינליים כמו גם מחירים ריאליים, כלומר מחירי הנדל"ן מחושבים בהתאם לרמת המחירים של מוצרי צריכה אחרים. אנו רואים כי עבור שתי המדינות, מחירי הנדל"ן החל מהשנים 2011-2012 גבוהים יותר מאשר מוצרי צריכה לטווח ארוך.

מגמה דומה ניתן לראות גם כיום (2018), כלומר מחירי הנדל"ן הנומינלי צומחים בקצב דומה לקצב האינפלציה של מוצרי צריכה אחרים. לכן, ההשקעה בנדל"ן היא יחסית נמוכה עבור משקי הבית הן בצ'כיה והן בסלובקיה. בנוסף, משקי הבית בשתי המדינות נהנים באופן משמעותי מהמצב הכלכלי הנוכחי, כלומר עליית מחירי הנדל"ן אינה משמעותית לעומת ההכנסה שלהם.

כמו כן, השתמשנו בנתוני OECD כדי להשוות את מחירי הנדל"ן בין המדינות השונות. היחס בין שכר דירה להכנסה מראה כי הגידול בצ'כיה, בסלובקיה ובהונגריה משמעותי גם במונחים יחסיים. עם זאת, שיעורי שכר הדירה בגרמניה ובאוסטריה עלו בהתמדה למרות המשבר הפיננסי- מה שמעיד על בועת נדל"ן. עם זאת, היחס בין מחיר הנדל"ן או שכר הדירה להכנסה בסלובקיה ובצ'כיה עדיין רחוק מהרמה שנרשמה לפני המשבר הפיננסי.

חשוב לזכור שעליות ביחס בין שכר הדירה ומחיר הנדל"ן יחסית להכנסה אינן מציינות בועה. למעשה, השוואה של צ'כיה וסלובקיה לשתי בועות נדל"ן אחרות (ספרד ואירלנד) מוכיחה דבר אחד – יש הבדלים גדולים ביחס שכר הדירה ומחיר הנדל"ן יחסית להכנסה לפני ואחרי המשבר הכלכלי, כך שלא מדובר בבועת נדל"ן.

עם זאת, זיהוי של בועה נדל"נית היא משימה קשה ובדרך כלל ניתן לעשותה רק בדיעבד. אבל למרות זאת, ההשוואה שלנו לא מצאה כל עדות לבועה של מחירי הנדל"ן, כך שאמנם המחירים בסלובקיה ובצ'כיה עולים אך לא מהר יותר מהכנסת משק הבית. למעשה, הנגישות הכלכלית של דירות עדיין נשארה ברמה שהייתה לפני המשבר הפיננסי של 2008.

רוצים לשמוע עוד על נדל"ן בפראג ועל המגמות הצפויות? דברו איתנו


אלה הסיבות שבגללן נראה שמחירי הדירות בפראג ימשיכו לעלות בשנים הקרובות

נשלח 20 בספט׳ 2018, 11:23 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 20 בספט׳ 2018, 11:24 ]

אלה הסיבות שבגללן מחירי הדירות בפראג ימשיכו לעלות בשנים הקרובות

מי שעוקב אחרי האתר שלנו יודע שברוב המקרים התחזיות שלנו מתממשות. לא בגלל שאנחנו נביאים אלא בעיקר בגלל ההיכרות המעולה שלנו את השוק הצ'כי ובעיקר בעיקר בגלל הניסיון רב השנים שלנו במדינה.

היום, אחרי כמה שנים של עליות מחירים יפות בפראג והסביבה (10-15% בממוצע בשנה) אנחנו רוצים לדבר על הסיבות לעליות המחירים הללו, ובעיקר, על הסיכוי שהן ימשיכו.

הביורוקרטיה היא האשמה בעליית מחירי הבתים בפראג

נתונים של Eurostat מראים מגמה ברורה מאז הרבעון הרביעי של 2015 - עלייה במחירי הבתים בכל רחבי אירופה, כך ששוק הדיור הצ'כי נמצא בחוד החנית של מגמה זו. מחירי הנדל"ן בצ'כיה רשמו את העליות הגבוהות ביותר באירופה ב-2017, כך לפי נתוני דו"ח היציבות הפיננסית של הבנק הצ'כי המרכזי מיוני 2017.

מכון המחקר הצ'כי לכלכלה CETA פרסם מחקר שהתמקד בשוק הדיור למגורים בפראג. המחקר מצא את האחראים למצוקת הדיור בפראג: המשוכות הבירוקרטיות ביחד עם ביקוש גבוה. נכון לעכשיו מתוכננת בנייתן של 40,000 יחידות דיור בפראג והמחקר בדק ומצא שכל עיכוב בבנייה של 1000 יחידות דיור גורם לעלייה של 1.18% במחירי הנדל"ן.

למרות הדעה הרווחת, השימוש ההולך וגובר בפראג בדירות Airbnb לא אחראי לעליות המחירים. מנהל המחקר Aleš Rod אמר כי "ההשפעה של Airbnb אינה גדולה כפי שחושבים, כך למעשה הליבה של עליות המחירים מבוססת על שילוב של הגירה חיובית לפראג, כמות נמוכה של דירות שנבנות ואינדיקטורים מקרו-כלכליים שמאפיינים צמיחה כלכלית כמו שכר גבוה, ריבית נמוכה ומשכנתאות.".

לכן, מנהל המחקר רואה בהקלת קבלת היתרי בנייה את הדרך הטובה ביותר להאטת מחירי הנדל"ן. לדבריו, פראג הוא האזור השישי בעושרו באירופה, כך שבנייה של דירות חדשות היא הכרחית. הוא טוען שיש שתי דרכים לייצב את שוק הנדל"ן: פיתוח יעיל של שטחים ריקים והפשרה של שטחים חקלאיים. עם זאת, המחקר קובע שדרכים אלו מצריכות השקעה בתשתיות כדי להימנע ממצב של בועת נדל"ן.

הוא גם מאמין שבטווח הקרוב לא צפוי שינוי, כך שהשנים הקרובות עדיין מהוות הזדמנות טובה להשקעת נדל"ן בפראג. הוא אומר כי "בהתחשב בקצב האיטי של החקיקה העירונית בפראג לא צפוי שינוי משמעותי לפחות עד 2022, כך שעליות מחירים צפויות להיות באותה רמה כמו בשנתיים האחרונות".

מעוניינים לשמוע עוד על נדל"ן בפראג? דברו איתנו


לחיים! פילזן - יעד מעולה להשקעה בצ'כיה

נשלח 14 בספט׳ 2018, 7:06 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 בספט׳ 2018, 6:19 ]

 נעים להכיר: פילזן - יעד מעולה להשקעה בצ'כיה

מחוז פילזן בצ'כיה

אזור פילזן גובל בגרמניה במערב ומפורסם הודות לבירה פילזנר שמיוצרת בו. האזור כולל 7 אזורים: Domažlice, Klatovy ,Plzeň-město Plzeň-jih, Plzeň-sever, Rokycany, ואזור Tachov.

אזור פילזן ידוע כאזור התעשייה המוביל בצ'כיה הודות לשפע חומרי הגלם בו שמשמשים לייצור, בעיקר חימר ואבן גיר ממחצבות לרגלי גבעת Šumava. משאבים טבעיים אלו הפכו את פילזן ליעד למשקיעים זרים ורבים מהם הקימו כאן מפעלים.

באזור יש גם תעשיית תיירות משגשגת. אחד היעדים העיקריים הוא הקתדרלה הגותית ברתולימאו מהמאה ה-13 שכוללת מגדל בגובה 135 מטר, המגדל הגבוה בצ'כיה כולה. אתר נוסף הוא המנהרות ההיסטוריות בעיר העתיקה שמשתרעות על 20 ק"מ, אחד ממערכת המנהרות הגדולה במרכז אירופה.

בשנת 2015 נבחרה פילזן לבירת התרבות של אירופה על ידי האיחוד האירפואי.

העיר פילזן 

פילזן היא עיר הבירה של אזור פילזן והיא עיר הולדתה של בירה פילזנר המפורסמת. היא מרוחקת מפראג רק כשעה נסיעה והיא העיר הרביעית בגודלה בצ'כיה. 

בעיר נמצאת מבשלת הבירה הגדולה ביותר בצ'כיה (Pilsner Urquell) והמזקקה הגדולה ביותר במדינה. (Stock), שני מוקדי עניין לתיירים שמסיירים בהם, לומדים על ההיסטוריה שלהם וכמובן טועמים.

אבל פילזן היא יותר מבירה וחלק מהבניינים הגותיים היפים ביותר נמצאים בעיר. אחת הדוגמאות היא קתדרלת St. Bartholomew עם מגדל הכנסייה הכי גבוה בצ'כיה. אטרקציה נוספת היא בית הכנסת הגדול של פילזן, בית הכנסת השלישי בגודלו בעולם.

מוזיאונים מעניינים בפילזן הם מוזיאון מערב בוהמיה (West Bohemian Museum), המוזיאון שכולל את האוסף העתיק ביותר של נשק במרכז אירופה ומוזיאון המבשלות. (Brewery Museum.)

בנוסף, רוב בתי הספר, העסקים והמפעלים של אזור פילזן נמצאים בעיר עצמה והם רק מתרחבים. למשל, יש תוכנית להגדיל את מפעל סקודה שנמצא בעיר. 

נכון לשנת 2018 לומדים באוניברסיטת מערב בוהמיה ובעיקר בפקולטות למשפטים, הנדסת מכונות והמדעים כ-20,000 סטודנטים שמתגוררים במעונות ובשכונות המגורים של העיר.

מחירי הנדל"ן בפילזן נמוכים בכשליש מפראג והתשואות על דירות למגורים בשכונות טובות נעות בין 4-6%. 

מעוניינים לשמוע על השקעות נדל"ן בפילזן? צרו איתנו קשר

גם מחירי הבתים הפרטיים בצ'כיה במגמת עלייה

נשלח 30 באוג׳ 2018, 0:09 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 30 באוג׳ 2018, 0:09 ]

מחירי הבתים הפרטיים בצ'כיה במגמת עלייה 

בתים פרטיים בצ'כיה

צ'כים רבים מבלים את סופי השבוע ואת החופשות שלהם בקוטג'ים כפריים ובבקתות נופש, כך שאלו נחשבים לחלק בלתי נפרד מהחיים בצ'כיה. עם זאת, אלו שמבקשים להירגע משאון הערים הגדולות צריכים עכשיו להשקיע הרבה יותר מאשר בעבר.

למעשה, העלייה במחירי הדירות והבתים בצ'כיה התפשטה גם לשוק של הבתים הפרטיים. לפי נתונים של חברת CeMap מחיריהם של בתים פרטיים עלו ב- 20% בשנה האחרונה. העליות הגבוהות ביותר נרשמו באזורים Vysočina ו-Zlín (עלייה של כ-40%) ובאזור ליברץ (עלייה של כ-30%).

מומחים מעריכים שעלייה זו נובעת בין השאר מעליות מחירי הנדל"ן במקומות אחרים בצ'כיה, כך שתושבים שידם אינה משגת מחפשים לקנות בתים פרטיים ולא דירות בערים – וזה למעשה מעלה את הביקוש לבתים פרטיים ובהתאם גם את המחיר. בנוסף, למרות שנוי התקנות בתחום המשכנתאות בצ'כיה – הבתים הפרטיים עדיין נהנים ממשכנתא נגישה בתנאי שהם מאוכלסים כל השנה.

כיום ניתן למצוא את מספר הבתים הפרטיים (קוטג'ים ובקתות נופש) הרב ביותר בצ'כיה באזור מרכז בוהמיה, מה שמשקף את העובדה שבעליהם הם תושבי פראג שלא מעוניינים לנסוע רחוק לנפוש בסופ"ש.

עם זאת, הקרבה אינה פוגעת באיכות ורוב הבתים הפרטיים בצ'כיה הם ברמה גבוהה ואינם צריכים שיפוץ. הסיבה לכך פשוטה - הצ'כים מעוניינים לא לעבוד קשה בסוף השבוע שלהם בכפר ופשוט להירגע.

רוצים לשמוע עוד על נדל"ן בצ'כיה? אנחנו פה


השינויים במשכנתאות בצ'כיה 2018

נשלח 17 באוג׳ 2018, 4:35 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 26 באוג׳ 2018, 5:57 ]

השינויים במשכנתאות בצ'כיה 2018

מטבח בדירה בצ'כיה

בתחילת אוקטובר 2018 יכנסו לתוקפן תקנות חדשות בנוגע למשכנתאות בצ'כיה. הבנק המרכזי הצ'כי פרסם הודעה רשמית ולפיה מטרתן של תקנות אלו כפולה: מניעת בועה בשוק הנדל"ן ומניעת בעיות עתידיות במערכת הפיננסית שעלולות להיגרם עקב לקיחת משכנתאות גבוהות יותר מיכולת ההחזר.

לאחר השינוי שננקטו באפריל 2017, הבנקים בצ'כיה מסתמכים יותר על פרמטר ה-LTV (הלוואה בהתאם לערך הנדל"ן) והם דורשים שהוא יהיה מתחת ל-80%, כלומר שהבנק יממן מקסימום 80% מערך הנדל"ן כפי שהוערך ע"י שמאי מוסמך או הבנק.

לבנקים בצ'כיה יש עדיין אפשרות לספק גם יותר מ-80% משכנתא, אך משכנתאות אלו לא יכולות להוות יותר מ-15% מתיק ההלוואות של הבנקים. המשמעות היא שהבנקים יהיו זהירים יותר במתן משכנתאות. עד כה, את שאר מחיר הנכס נדרשו הקונים לשלם ממשאבים אחרים שברשותם (לרוב הון עצמי). הניסיונות לעקוף תקנה זו עם הלוואות אחרות (למשל הלוואות אחרות מטעם בנקים אחרים), לא יהיו מקובלים יותר ע"י הבנק המרכזי הצ'כי ולמעשה סותרים את התקנה החדשה.

השינוי החדש

למעשה, מעתה יובאו בחשבון שני קריטריונים נוספים במהלך הטיפול בבקשה למשכנתא ע"י הבנקים (במידה ומדובר בזוג או בשותפים עסקיים המבקשים משכנתא, ערכים אלו ייקבעו ע"י חישובים משותפים, כלומר ערכים שייקחו בחשבון את יכולת ההחזר של המבקשים השונים).

  • DTI (החוב יחסית להכנסה) – מדד זה לוקח בחשבון את החוב (משכנתא) יחסית להכנסה השנתית נטו. הרף במקרה הזה הוא 9, כלומר מקסימום החוב יהיה ההכנסה השנתית נטו כפול 9.
  • DSTI (חוב המשכנתא יחסית להכנסה) – מדד זה לוקח בחשבון את התשלום החודשי למשכנתא יחסית להכנסה נטו. הרף כאן הוא 45%, כלומר 55% מההכנסה שלכם צריכה להישאר בידיכם לאחר תשלום המשכנתא.
צ'כיה אינה חלוצה בתקנה זו ומערכת משולבת דומה קיימת גם בסלובקיה, אוסטריה והולנד. עם זאת, בשיטה זו לא נעשה בדרך כלל שימוש נרחב במדינות האיחוד האירופי.

חשוב לדעת שהתקנה החדשה אינה חובה אלא המלצה

התקנה החדשה אינה חובה והבנקים אינם חייבים לציית לה, אבל מצד שני הם מחויבים לתת הסבר לרשויות במידה והם אינם מיישמים אותה. כתוצאה מכך, ההחלטות הסופיות של הבנקים בהקשר למשכנתאות יהיו במסגרת חישוב משולש, כלומר אם מבקש המשכנתא לא יעמוד בדרישות במסגרת DSTI, הבנק כנראה ידרוש ערך LTV נמוך או ידחה את הבקשה לחלוטין. במילים אחרות – אם המשכנתא תהיה יותר מ-45% מההכנסות, הבנק כנראה יממן אותה באחוזים נמוכים במיוחד אם בכלל.

מה הסיבה לתיקון התקנה?

הבנק הלאומי בצ'כיה הפיק לקחים מהמשבר האחרון ב-2008 ומעוניין למנוע בעיות עתידיות. אמנם שוק הנדל"ן מתחמם במקומות רבים בצ'כיה ובעיקר בפראג, אבל הבנקים מפחדים מאפקט דומינו במקרה קיצון בו הכלכלה תקפא, שיעור האבטלה יעלה ונכסי נדל"ן רבים יעמדו למכירה. עם זאת, מומחים רבים טוענים שאין בכך תרופה להתחממות שיש בשנים האחרונות בשוק הנדל"ן.

מה ההשלכות לגבי שוק הנדל"ן?

אחת המשמעויות של תקנה זו שהיא שלקוחות מסוימים בעיקר כאלה עם שכר נמוך לא יוכלו לקבל משכנתא באחוזים גבוהים אם בכלל.

לפי Jan Frait, ראש המחלקה ליציבות כלכלית בבנק המרכזי הצ'כי , 7-8% ממבקשי המשכנתאות לא יעמדו בדרישות. לעומתו טוענים מומחים אחרים שכ-25-33% מהלקוחות יושפעו מתקנה זו, בעיקר צעירים הרוכשים דירה בפעם הראשונה.

Jiří Kryl מחברת BrokerTrust מעריכה שכתוצאה מהתקנה החדשה יגדל הביקוש לנכסים מרוחקים יותר, כלומר לנכסים זולים יותר ושהצ'כים יעדיפו את העלות הזולה על פני איזורי מגורים טובים יותר.

אפשרות אחרת היא שאנשים יעדיפו להישאר בדירה שכורה זמן רב יותר מהרצוי, למשל כדי לחסוך כסף לרכישת דירה ולעמוד בקריטריונים לקבלת משכנתא. לכן הצפי הוא שמחירי דמו השכירות יעלו.

יש הרואים בכך הזדמנות למשקיעים זרים שכפי הנראה יעמדו יותר בקלות בתנאי הסף לקבלת משכנתא על פני צ'כים מקומיים עם משכורות נמוכות יותר.

קשה לומר איזה מיקומים ייהנו מעליה בביקוש, אבל כנראה אלו יהיו דירות קטנות במרכז או דירות קטנות ובינוניות בבתים משותפים.

האם תקנה זו תקשה על משקיעים ישראלים לקבל משכנתא?

כנראה שלא, כי כבר עכשיו משקיעים זרים צריכים לעמוד בתנאים קפדניים כדי לקבל משכנתא. רוב המשקיעים שאינם תושבי או אזרחי  צ'כיה לא יכולים לקבל משכנתא של יותר מ-60% נכון להיום, כך שהם עומדים כבר עכשיו בדרישות של התקנות החדשות.

כאמור, רוב המשקיעים הישראלים רוכשים נדל"ן בצ'כיה לצרכי השקעה. הם עומדים גם בקריטריונים הנדרשים מבחינת ההכנסה, כלומר גובה המשכנתא יחסית להכנסה השנתית נטו והתשלום החודשי למשכנתא יחסית להכנסה נטו.

מה תהיה ההשפעה על שוק המשכנתאות?

קשה לומר אבל אפשר להעריך את התרחיש הבא: מכיוון שהסכום הכולל של המשכנתאות ירד (חלק מהלקוחות לא יעמדו בתנאים לקבלת משכנתא וחלק ייקחו משכנתאות נמוכות יותר) הצפי הוא שלקוח שיקבל משכנתא ייחשב ללקוח חשוב עבור הבנקים והם יבקשו לשמור עליו והתחרות בין הבנקים על ליבו תגדל.

ריביות על המשכנתא

מכיוון שהבנק הצ'כי המרכזי (ČNB) הגדיל באופן מקביל גם את שיעורי הריבית, יש אפשרות שהריבית תעלה עוד יותר בעתיד במידה מועטה. למעשה, ה-Fincentrum Hypoindex (הריבית התקופתית הממוצעת לסוגים נפוצים של משכנתא) עלתה בעקביות מאז ינואר 2017 גם אם בשיעור מועט. עם זאת, גם לאחר שהבנק הצ'כי המרכזי הודיע על עליית הריבית בחודש יוני 2018, שני הבנקים הצ'כים הגדולים (Česká Spořitelna ו-Komerční banka) הודיעו במפתיע שהם מורידים 0.2% משיעור הריבית הבסיסית למשכנתא, כך שבהחלט ייתכנו הפתעות גם במישור הזה.

רוצים לשמוע עוד על נדל"ן בצ'כיה? קבעו איתנו פגישה.

מקורות:


לפראג יש את מספר העסקים הגדול ביותר בעולם שמקבלים מטבעות וירטואליים

נשלח 9 באוג׳ 2018, 22:31 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 9 באוג׳ 2018, 22:32 ]

לפראג יש את מספר העסקים הגדול ביותר בעולם שמקבלים מטבעות וירטואליים

לוגו של ביטקוין

מניתוח של המגזין הכלכלי פורבס שהתבסס על נתונים של Coinmap מתקבלת תוצאה אחת - פראג היא הראשונה בעולם בתחום הביטקוין ובה נמצאים רוב המקומות שמקבלים תשלום בביטקוין (147 מקומות). אחרי פראג ברשימה התברגו 9 הערים בואנוס איירס, סן פרנסיסקו, מדריד, ניו יורק, אמסטרדם, בוגוטה, וונקובר, לונדון ופריז.

הדירוג מבוסס על מספר המקומות שקיבלו תשלום בביטקוין ואינו מחשב את היחס לגודל האוכלוסייה. למעשה, אירופה וצפון/דרום אמריקה שלטו ברשימה של פורבס על חשבון אפריקה, אסיה ואוסטרליה הודות להגבלות בשימוש במטבע זה במספר מדינות כמו סין, מדינות המפרץ ועוד. לעומתן דווקא בתל אביב נרשמה סצינת קריפטו סוערת.

זה אולי נשמע מדע בדיוני אבל יש אנשים שכבר היום מנצלים את מפת הביטקוין, למשל "נוודי קריפטו" – אנשים שנודדים ממקום למקום באמצעות הביטקוין בלבד. בפורבס ציינו שלפחות נווד אחד בילה את קיץ 2017 בפראג מסיבה אחת – הודות לקלות השימוש בביטקוין בעיר.

הביטקוין נחשב למטבע פופולרי במדינות שבהן אין מטבע יציב, למשל בוונצואלה מתבצעות 8% מעסקאות הביטקוין בעולם, למרות שיש לה אוכלוסיה של 31.57 מיליון איש בלבד – פחות מחצי אחוז יחסית לאוכלוסיית העולם.

עם זאת בצ'כיה בכלל ובפראג בכלל המגמה הפוכה. למשל, בדרך כלל יש הבדל בין אזורים עירוניים וכפריים בתחום הביטקוין, אבל בעיר הצ'כית הצפונית Žatec (שמונה רק 20,000 איש) יש מעל 50 מקומות שמקבלים תשלום בביטקוין. ואגב, מדינה נוספת ששוברת את המגמה הזו היא הולנד.

פראג היא גם ביתו של קפה ביטקוין, בית הקפה היחיד בעולם שמקבל אך ורק תשלום בביטקוין ולא באמצעי תשלום אחרים. ובאותו בניין נמצאים גם המשרדים הראשיים של Paralelní Polis – מרכז לקידום תשלום באמצעים חלופיים שמארגן כנסים עולמיים בנושא.

העיר היא גם ביתם של SatoshiLabs, חברה שעובדים בה מומחים וחובבים בתחום המטבעות הוירטואליים. החברה הייתה חלוצה בכמה תחומים בטכנולוגיית הביטקוין ופיתחה חומרות בנושא. גם חברת General Bytes שעוסקת בתחום הקריפטולוגיה ונחשבת לשנייה בגודלה בעולם ממוקמת בפראג.

עוד על עסקים בפראג


שוק העבודה הצ'כי ממשיך לפרוח ומספר מקומות העבודה הפנויים רושם שיא חדש

נשלח 9 באוג׳ 2018, 22:11 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 9 באוג׳ 2018, 22:14 ]

שוק העבודה הצ'כי ממשיך לפרוח ומספר מקומות העבודה הפנויים רושם שיא חדש

אמנם שיעורי האבטלה בצ'כיה עלו במקצת בחודש יולי הודות להשפעה עונתית אבל שוק העבודה עדיין פורח ומספר המשרות הפתוחות רשם שיא היסטורי חדש.

הגידול נובע מגורמים עונתיים שונים שחוזרים על עצמם כל שנה, למשל גיוס איטי בזמן החגים בצ'כיה בתחילת יולי, כניסה לשוק העבודה של בוגרי האוניברסיטאות ועוד. כצפוי בחודש יולי שיעור המובטלים בצ'כיה עולה (ראו באיור המצורף) וגם השנה זה קרה – בחודש יולי 2018 הוא עלה מ-2.9% ל-3.1%. עדיין מצב מעולה לכל הדעות. אגב, בפראג עצמה אחוז המובטלים שואף לאפס (!).

אחוז המובטלים בצ'כיה בגילאים 15-64 - סקירה רב שנתית

מספר המשרות הפתוחות בצ'כיה הגיע לשיא חדש

למרות העלייה באחוז המובטלים, מספר המשרות הפנויות הגיע לשיא של כל הזמנים - 310,000 משרות. בהשוואה לשנה הקודמת מדובר בתוספת של כ-122,000 משרות, כלומר 71,5000 פחות מובטלים - ירידה של 23.6%. המשמעות היא שמאז חודש אפריל 2018 מספר המשרות הפנויות בצ'כיה עולה על מספר מבקשי העבודה.

עובדה משמחת נוספת היא שהאבטלה לטווח ארוך בצ'כיה הולכת ופוחתת, למשל מספר מבקשי העבודה שמובטלים יותר מ-5 חודשים פחת ב-32.6%, כלומר 57,600 איש פחות מהתקופה המקבילה אשתקד.

ומה צפוי בעתיד?

אחוז המובטלים בצ'כיה הוא הנמוך ביותר באירופה ויש לכך כמה סיבות. בכל מקרה, אחוז האבטלה הגיע לשיעורים כה נמוכים שהוא צפוי לרדת לאט יותר מאשר בעבר.

חושבים לעבוד בצ'כיה? זה בשבילכם


שיעור האבטלה בצ'כיה נמצא בשפל של יותר מעשרים שנה

נשלח 25 ביולי 2018, 10:34 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 25 ביולי 2018, 10:36 ]

שיעורי האבטלה בצ'כיה בשפל של יותר מעשרים שנה

שיעורי האבטלה בצ'כיה הגיעו לשפל של 22 שנה ונמצאים ברמה של 2.9% בלבד. המשמעות מבחינת העובדים במדינה היא אחת – מעולם לא היה קל יותר למצוא עבודה בצ'כיה. על פי נתוני משרד העבודה הצ'כי יש כיום 10 משרות פנויות על כל מחפש עבודה.

דובר משרד העבודה הצ'כי Martin Bačkovský אמר שהכלכלה פורחת הודות לאבטלה הנמוכה, כך שחברות רבות כבר לא צריכות עובדים. לדבריו יש כיום 300,000 משרות פנויות בשוק מתוכן 70,000 משרות שלא מצריכות ניסיון. הוא טוען שלכן במקרים רבים חוסר ניסיון בצ'כיה אינו מהווה כלל חסרון.

עם זאת, יחסית למדינות אחרות באירופה מדובר בנתון מפתיע. אמנם ברבעון הראשון של 2018 מדינות רבות כמו צ'כיה נהנו משיעורי אבטלה נמוכים (למשל גרמניה, הונגריה ופולין), אך מצד שני היו מדינות שבהם נצפו שיעורי אבטלה גבוהים, למשל יוון (20.1% במרץ 2018), ספרד (15.8%), איטליה (10.7%), צרפת (9.2%) וקרואטיה (8.9%).

למעשה, רמת האבטלה באירופה משקפת את ההבדלים הלאומיים בין המדינות בתחום הביצועים הכלכליים, כך שאפשר להבין מדוע צ'כיה מושכת אליה עובדים ממדינות אירופאיות שנמצאות בתחתית הרשימה, למשל יוון, ספרד או איטליה.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה שפורסמו בתחילת 2018, המהגרים שהגיעו אליה גרמו לגידול במספר הזרים במדינה. למעשה, בצ'כיה יש כיום כ-500,000 זרים שמהווים כ-5% מהאוכלוסייה.

עוד על צ'כיה ועל המצב הכלכלי במדינה? הקליקו כאן


כלכלת צ'כיה נמצאת בין 30 הכלכלות הטובות בעולם

נשלח 16 ביולי 2018, 10:18 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 16 ביולי 2018, 10:28 ]

כלכלת צ'כיה נמצאת בין 30 הכלכלות הטובות בעולם!


האקלים העסקי האטרקטיבי של צ'כיה גרם לה להתברג בין 30 הכלכלות הטובות בעולם. כך נכתב במהדורה השנתית הרביעית של Soft Power 30 Index שהושקה היום ע"י Portland - חברה לייעוץ אסטרטגי תקשורתי, בשיתוף המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה.

צ'כיה הגיעה למקום ה-26 בסקר והקדימה כלכלות חזקות ממנה כמו סין ורוסיה. באחד הפרמטרים הגיעה צ'כיה למקום ה-19 לפני יוון והונגריה ולפני כלכלות צומחות במזרח, למשל דרום קוריאה וסינגפור. אגב, למקום הראשון בסקר הגיעה אנגליה לראשונה מזה 3 שנים ולמקום השני צרפת.

תוצאות אלו מוכיחות שצ'כיה משמשת כאחד המרכזים המובילים לעסקים באירופה. המיקום של צ'כיה, העובדה שיש בה כוח אדם מיומן וקיומם של תמריצי מס מצביעים על דבר אחד – צ'כיה צפויה להינות משגשוש כלכלי גדול עוד יותר עם השנים.

לדברי מייסד הסקר, פרופסור Joseph Nye מהרווארד הסקר משלב ערכים אוביקטיביים ונתונים סקרים בינלאומיים, כך שהוא מספק תמונה כלכלית טובה ומוכיח כיצד שינויים במדיניות ומגמות בינלאומיות עולמיות משפיעים על יכולת ההשוואה הכלכלית בין מדינות, למשל שחיקת הכוח הכלכלי האמריקאי בעקבות מדיניות "America First" של דונלד טראמפ.

מנהל המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה, Jay Wang, אמר: "הדיפלומטיה הציבורית חשובה היום יותר מתמיד לנוכח האתגרים וההזדמנויות הנוכחיים בעניינים הגלובליים, כך שסקר זה מאפשר קבלת החלטות כלכליות נבונות".

הוא מוסיף – "לכן כדי למקסם את היתרונות הכלכליים של כל מדינה, יש תחילה להמשיך באופן מלא את נוכחותה ואת השפעתה הכלכלית". מחבר הדו"ח Jonathan McClory טוען שהדו"ח זה הוא הוכחה לדבר אחד – מדינות אירופה וצ'כיה ביניהם ממשיכות להיות חזקות בכלכלה העולמית.

לסקר המלא


המלונות בצ'כיה מדווחים על תפוסת שיא במאי 2018

נשלח 11 ביולי 2018, 10:50 על ידי Conbiz Info Center   [ עודכן 11 ביולי 2018, 10:51 ]

המלונות בצ'כיה מדווחים על תפוסת שיא במאי 2018 


המלונות בצ'כיה ומקומות אירוח נוספים בצ'כיה דיווחו על תפוסת שיא בחודש מאי 2018. הנתונים שפורסמו ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בצ'כיה מראים שתפוסת התיירים בחודש זה שברה שיא – מעל 1.365 מיליון תיירים שרובם (60%) הם זרים.

זוהי עלייה של 15.6% לעומת החודש הקודם ועלייה של 4.2% במונחים שנתיים. יתרה מזאת, במהלך חמשת החודשים הראשונים של שנת 2018 מלונות צ'כיה אירחו כ-5,526,000 איש - עלייה של 6.7% לעומת התקופה המקבילה ב-2017 שנחשבה עד כה לשנת שיא בתיירות לצ'כיה: 14.2 מיליון איש שהתארחו במלונות צ'כיה ו-34 מיליון לינות.

העלייה הגדולה ביותר של מספר האורחים (5.6%) הייתה במלונות במלונות 4 כוכבים – כ-867,000 איש בחודש מאי 2018 בלבד. בנוסף, גדל מספר הלינות של התיירים בבתי מלון בצ'כיה והגיע ל-13.2 מיליון ימי שהייה.

מומחים צופים שקצב הצמיחה צפוי להימשך עד סוף השנה לפחות מכמה סיבות, למשל העובדה שהטיסות לצ'כיה והשהייה בה יחסית זולים בהשוואה לערים אחרות במערב אירופה.

עם זאת, המומחים מעריכים שצמיחתה של הכלכלה הצ'כית תעלה עוד יותר את מספר האורחים במלונות צ'כיה.

רוצים להחזיק גם אתם דירת אירוח בפראג? פנו אלינו


1-10 of 139